İstifa, tazminat.?

Öğretmenlik atamam çıktığı için çalıştığım dershaneden istifa etmem gerekiyor; ancak 3 yıllık sözleşmem var. 2010 Ocak 15'inde milli eğitime başvurmam gerekiyor. Ancak dershanem ayın 22'sine kadar zorla da olsa çalışmam gerektiğini söylüyor. Eğer o tarihten önce gidersem-istifa edersem-hem tazminat için hem de atamanın durdurulması konusunda dava açacaklarını söylüyorlar. Ne yapabilirim? Lütfen acil cevap. ???

Başlıkta acil cevap gibi ibareler kullanmayınız.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: acil cevap

Bu şekilde başlık açmak kurallara aykırıdır. düzeltin lütfen

Ynt: acil cevap

DERSANE ile yaptığınız sözleşmede işten ayrılındığında (sözleşme tarihinden önce) ....tl ceza ödenir diye ibare varmıydı ve bu sözleşmeye imza attınızmı

Ynt: İstifa, tazminat.?

Başlık için özür. Evet imza atmıştım. Ancak resmi sözleşme ile dershanenin Milli Eğitime gönderdiği sözleşme arasında farklar var. Resmi olmayan sözleşme haftalık 40 saat ders üzerinden resmi olan ise 20 saat ama belge olarak kanıtlayamam.

Ayrıca "özel sektörden Devlet sektörüne geçişte özel sektördeki sözleşmeler işçi tarafından ihbarname yoluyla tek taraflı feshedilebilir" diye bir şey duymuştum. Gerçeklik payı var mıdır.

Son bir sorum daha olacak: 5 Ekim 2009 tarihinden itibaren çalışıyorum. Eğer tazminat ödemem gerekirse ne kadar öderim, sözleşmede ne kadar ödeneceği konusunda bir ibare yok. 20 milyarlık teminat senedi imzaladım ama sözleşmeyle bir bağlantısı yok normal borç senedi gibi.

sözleşmenizi tam olarak görmeden birşey söyleyemem ancak teminat senedini boş imzaladınız ise zaten senet ödenmedi diye senetin tahsilatını yapabilirler
ancak senet için ayrıca şartlarını yazdığı bir sözleşme yapmadınız mı
peki normal süresinde bıraksanızda yine de dersane senedi tahsil etmek isterse ne yapacaksınız
eğer boş senet imzaladınız ise durumunuz çok vahim

Attığım senet boştu ancak bu şekilder herkesten senet alıyorlar teminat senedi olduğunu şahitler huzurunda kanıtlayabilirim, ayrıca aynı durmdan 7 kişiye daha dava açmış. Bu davada senetlerin teminat senedi olduğu kesinlik kazanmış. Acaba emsal teşkil eder mi?

evet, emsal teşkil eder.
Öte yandan, sözleşmenin süresinden önce feshi işverenin kusurlarından kaynaklanmadığından,sizin feshiniz sonucu işverenin ıspatlayabileceği zararlarını karşılamak zorunda kalmanızın ihtimali yoksektir.

Bırakın o dava açsın. Uğraşssın. Siz rahat olun. Bu işin astarı yüzünden pahalıya gelir. Özel şartları bilmiyorum ama sizle uğraşmak istemezler.