İstifa

1 yıldır çalışmaktayım.söz konusu çalışma sürem içerisinde maaş ödemelerinde ki gecikmelerden dolayı tüm kanuni ve akdi haklarım saklı kalmak koşuluyla işten ayrılmak istiyorum.gerekli işlemlerinin yapılmasını arz ederim.
Diye yazılı dilekçe veren işçinin hangi haklarını işveren ödemek durumundadır.konuyla ilgili açıklamalı cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar..Teşekkürler

Ynt: istifa

Sözleşmenizi feshettiğinizi bildirdiğiniz gün, en az 365 günlük çalışmanız varsa;
1 yıllık kıdem tazminatına ve 14günlük ücretli izin hakkına kavuşmuş olacağınızdan,
1 yıllık kıdem tazminatı+ 14 günlük izin ücreti+ödenmemiş aylık ücret alacaklarınız+varsa ödenmemiş fazla çalışma ücretlerinizin ödenmesi gerekir.
HAklı sebeple de olsa, sözleşmeyi fesheden tarafın ihbar tazminatı talep hakkı olmaz.

Sözleşmenizi feshettiğinizi bildirdiğiniz gün, 365 günden az çalışmanız varsa;
kıdem tazminatı ve izin hakkı kazanacak kadar çalışma süreniz olmadığından , kıdem tazminatı ve izin ücretine hak kazanamazsınız, bu durumda ödenmemiş aylık ücret ve fazla çalışma ücretleriniz ödenmelidir.

Ynt: İstifa

kerem bey çok teşekkür ederim ,konuya göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı inanılmaz rahatladım işçime artık verecek bir cevabım oldu..

Ben yanlışmı anlıyorum,bilemiyorum...
Yanlış anlaşılmasın sn.keremcem in ifadeleri elbette doğrudur.
gurysmn ' Alıntı:
1 yıldır çalışmaktayım.söz konusu çalışma sürem içerisinde maaş ödemelerinde ki gecikmelerden dolayı tüm kanuni ve akdi haklarım saklı kalmak koşuluyla işten ayrılmak istiyorum.gerekli işlemlerinin yapılmasını arz ederim.
Diye yazılı dilekçe veren işçinin hangi haklarını işveren ödemek durumundadır.konuyla ilgili açıklamalı cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar..Teşekkürler
Olayın netleşmesinde fayda gördüğüm için yazıyorum.
İşci yönünden maaş ödemelerindeki gecikme iddiası(hali)24/II-e bendi kapsamına giriyor ise işcinin haklı fesih hakkının DOĞACAĞI,girmiyor ise DOĞMAYACAĞI kanaatindeyim.(umarım soruyu yanlış anlamadım!..)

şimdi kafam karıştı yani işçi şimdi içerideki maaşını+yıllık izin ücretini + fazla mesai ücretlerini alamıyor mu?

İşçi,
1 tam çalışma yılını doldurduysa,ücretli izin hakkı kazanır.
Her ne sebeple olursa olsun sözleşme feshedildiğinde, kullanılmamış izin süresine ait ücretin ödenmesi gerekir.
İşçi,
Fazla çalışma yapmışsa, fazla çalışma sürelerine ait ücreti almaya hak kazanır.
Sözleşmenin feshedilmiş olması, yapılmış olan fazla çalışma sürelerine ait ücretleri alma hakkını ortadan kaldırmaz.

İşçi,
çalışarak ücret almaya hak kazanır, sözleşmenin her ne sebeple olursa olsun feshedilmiş olması ,işçinin hak kazandığı bu işçilik ücretlerini alma hakkını ortadan kaldırmaz.

İşçi;
maaş ödemelerinde, işveren tarafından alışkanlık haline getirilmiş olan düzensizlikler nedeniyle sözleşmeyi feshetme hakkını kullanabilir. Bu hakkını kullandığında;
1 tam çalışma yılını doldurmuş ise;
yukarıdaki kazanmış olduğu haklarından başka , ayrıca kıdem tazminatı almaya da hak kazanır.

Sn.Aydemir in bahsettiği nokta,
iş kanununda ücret ödemelerinde düzensizlik nedeniyle işçinin iş görme borcunu yerine getirmesi ile ilgili düzenlemedir.( 20 gün ü geçerse, ücreti ödenmemiş işçi, işyerinde hazır bulunup, iş yapmama hakkını kullanabilir)
Alışkanlık haline getirilmiş, süreklilik arzeden bir ödeme düzensizliği, doğrudan haklı fesih sebebidir, bu konuda 20 gün bekleme gibi bir zorunluluk aranmamaktadır.

sn.keremcem açıklamalarınızdan dolayı tekrar teşekkürü bir borç bilirim.kolay gelsin iyi çalışmalar

sn.gurysmn "kafanız karışmasın " olay(uzun süre maaş ödemesi düzensizliği hk)elbette sn.keremcemin dediği doğrudur

Hatta yargıtay bir karar ında;"....işverenin ücret ödememesinin veya geç ödemesinin süreklilik arzetmesi halinde işcinin iş akdi feshinin haklı ve iyi niyetli olduğunu"varsaymıştır.

iyi geceler ,

benimde sormak istediğim bir soru var. ben işyerimde 4 seneden beri çalışıyorum. işe giriş tarihim 22.11.2007

şuanda bir gebelik sürecim var. ücretli izinlerimi kullandıktan sonra. çalışamayabilirim. istifa edebilirim. işverenin bana ödemek durumunda olduğu bir hakkım varmıdır.

teşekkürler.

İstifa ederseniz. sadece kullanmadığınız izniniz varsa onun bedelini alırsınız.
Ayrılmadan önce ihbar süresine uyarak istifa dilekçesi verirseniz. Borçlu kalmazsınız.

GÜLAY TAYKUTGÜL ' Alıntı:
benimde sormak istediğim bir soru var. ben işyerimde 4 seneden beri çalışıyorum. işe giriş tarihim 22.11.2007

şuanda bir gebelik sürecim var. ücretli izinlerimi kullandıktan sonra. çalışamayabilirim. istifa edebilirim. işverenin bana ödemek durumunda olduğu bir hakkım varmıdır.

teşekkürler.
Sn.NGUROY un ifade ettiklerine dikkat etmelisiniz.
"ÇALIŞMAK İSTEMEME"iradeniz karşısında "tazminat"hakkınız bulunmamaktadır.

cevaplarınız için teşekkürler. yani hiçbir şekilde doğum yapan annelerin istifalarında tazminat hakkı yoktur. bunu anladım.

Evet, anladığınız doğrudur. Gebelik ya da çocuk doğması sebebi ile istifada tazmşnat alınmaz.
Evlendiğinizde, evlendiğiniz için istifa etseydiniz, o zaman tazminatınızı alabilirdiniz.

Bir de şuna dikkat edin:
İşten ayrılacağınızı muhakkak surette ve yazılı olarak işten çıkmadan 2 ay (daha doğrusu 8 hafta) önce haber vermeniz gerekir.
Aksi halde işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

GÜLAY TAYKUTGÜL ' Alıntı:
iyi geceler ,

teşekkürler.
Doğum sonrası eğer talep ederseniz işvereninizin size 6 aya kadar ücretsiz izin verme zorunluluğu var.

Evet, bu da var.
Eğer 6 ay ücretsiz izin sizin için yeterli olacaksa hiç istifa etmeyebilirsiniz de.

teşekkürler. işveren ile daha önce görüşmüştüm. 6 aylık izini veriyor. çalışıp çalışmamak sana bağlı diyor. ama büyük ihtimal çalışamayacağım.

cevaplarınız için teşekkürler.