fonradar

İstihdam Teşvikinden Yararlanan İşçinin İşsizlik Ödeneği Hakkının Kapsamı

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
İstihdam Teşvikinden Yararlanan İşçinin İşsizlik Ödeneği Hakkının Kapsamı

Soru: 300 günlük işsizlik ödeneği hakkım vardı. Bunu haktan 180 gün faydalanmışken istihdam teşviki kapsamında bir işyerinde yeniden işe başladım. İki aydır çalışıyorum. Şimdi ben yeniden işten çıkartılırsam kalan 120 günü alabilecek miyim? İsmi Saklı

Cevap: 5921 sayılı Kanun kapsamında İşsizlik Sigortası Fonundan verilen teşvik kapsamında çalıştığınız işyerinden şimdi çıkartılırsanız hatta istifa dahi etseniz işsizlik ödeneği fonundan 60 gün daha yararlanabilirsiniz. Ama iki ay sonra çıkartılırsanız işsizlik ödeneği alamazsınız. Çünkü halen gerek siz ve gerekse işvereninizin yararlanmakta olduğu teşvik işsizlik ödeneği hakkınız tabanında yürüyen bir teşviktir. Teşvik kapsamında çalıştırılırken işsizlik ödeneğinizin kesesinden yararlandığınız için bu sürenin sonunda işsiz kaldığınızda işsizlik ödeneği hakkınız olmayacak.

Soru: 22.05.1964 doğ. 30.10.1989?da başladığım Bağ-Kur sigortalılığına halen devam ediyorum. Askerlik borçlanması yapsam faydası olur mu? Ne zaman emekli olabilirim.

Cevap: Bağ-Kur sigortalılığına devam edip askerliğinizi borçlanmazsanız 51 yaşını dolduracağınız 22.05.2015?te, borçlanırsanız 22.05.2014?te emekli olabilirsiniz.

Soru: 61 yaşındayım. Bağ-Kur?dan iki sicil numaram var ve 1992-2005 arasında ilk numarama kayıtlı 9 yıl 5 ay 21 günüm, diğer sicil numarama kayıtlı olarak 15.05.2006?dan beri devam eden Bağ-Kur kaydım var. Bu durumda ne zaman emekli olabilirim?
Cevap: Yaşınız 61 olmasına rağmen emekli olamayışınızın nedeni Bağ-Kur?da 15 yıldan önce emekli olunamayışıdır. Bağ-Kur kaydınızı 24.11.2011?e kadar sürdürürseniz o tarihte emekli olabilirsiniz. O tarihe kadar Bağ-Kur?a başvurup sicil numaralarınızı da birleştirmenizi öneririm.

Şevket Tezel