İşveren Maaşımızı Düşürüyor

Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var,

Net 2500 TL (2500+90,11 AGİ = 2590,11TL) maaş alıyorum.İşverenim bana dedi ki senin maaşını Net 2500 TL değil de Brüt 2500 TL gösterelim ve aradaki farkı da elden verelim.Böylece SGK ya ödediği primi düşürecek.

Burda benim kaybım nasıl oluyor? Çok farkediyor mu? Her iki durum için Emeklilik hesabı yapmak istiyorum ama nasıl yapılacağını bilemiyorum.

Bana yardımcı olabilir misiniz?

İşveren ile aranızda yaptığınız sözleşme önemli. Eğer sözleşmenizde brüt ücret üzerinde anlaşma yapmış iseniz ücretiniz brüt üzerinden hesaplanacak ve gelir vergisi dilimlerine göre 4 yada 5 aydan itibaren azalacaktır. Buda Prime Esas Kazancınızın yıl içinde sabit kalmasına ve ileride emekli olduğunuzda emekli maaşınızın düşmesine neden olacaktır. Sözleşmeniz bu şekilde ise yasal olarak yapacağınız birşey yok. Ama net üzerinden anlaşmısanız işverenizin ikaz edin. Düzeltmezse noter den ihtar göndermenizi tavsiye ederim. Diğer sorunuza gelirsek, Böyle bir hesabı yapmak biraz zor. Çünkü emekli koşullarınız ve bu işin ne kadar süreceği belirler bu durumu. Ama bir kaybınızın olacağı kesin.

2500 tlni brüt üzerinden gösterirse seni işten çıkaracağı zamanda brüt üzerinden kıdem tazminatını öder. Kabaca bir hesaplamada zararın; 2500*(10 yıl dersek) 25000- vergi kıdem öder. şuan ki maaşınla alacağın kıdem 3500*10 dersek 35000- vergi alırsın. 10 yıllık bir kıdemde kaybın yaklaşık 10000 tl olur. Emeklilikte ise primin 3500 değilde 2500 olarak yatıracağından emeklilik maaşında da negatif bir etki olacağı söylenebilir.

Arkadaşlar çok teşekkür ederim , öncelikle şunu belirteyim bunda bir zorlama yok.İşverenim bütün çalışanlarına bu teklifi yaptı. (kabul edebilirmisiniz diye soruyor). Kıdem veya ihbar tazminatının aleyhimize olacağını biliyoruz ama emeklilil ile işsizlik maaşına nasıl bir etkisi nasıl olacak onu bilmek istedik.
Sözleşmelerimizi de ona göre değiştireceğiz. (eğer kabul edersek) .

Ücret;
a.başkaca gelirinin olmadığı düşünülen işçinin yegane geçim kaynağıdır,
b.sözleşmenin üç ana unsurundan biri ücrettir
c.bu durum işci aleyhine esaslı değişikliktir
işveren tek Taraflı olarak ücrette indirim yapamaz,yapması halinde bu durum işçiye fesih Hakkı verir, ayrıca bu durum her türlü Açıdan işçinin aleyhine sonuçlar durur.

Arkadaşlar çok teşekkür ederim , öncelikle şunu belirteyim bunda bir zorlama yok.İşverenim bütün çalışanlarına bu teklifi yaptı. (kabul edebilirmisiniz diye soruyor). Kıdem veya ihbar tazminatının aleyhimize olacağını biliyoruz ama emeklilil ile işsizlik maaşına nasıl bir etkisi nasıl olacak onu bilmek istedik.
Sözleşmelerimizi de ona göre değiştireceğiz. (eğer kabul edersek) .

Emeklilik maaşın düşer bu kesin. İşsizlik maaşında (2015/7 ve sonrası asgari ücret baz alınırsa) 2500 brütte 992 tl* (6 ay,8ay veya 10ay), 3500 tl brütte ise 1011 tl*(6 ay,8ay veya 10ay) olur.

Son düzenleme:
SGK açısından bu muvazaalı bir işlemdir ve geçersizdir. Bu yapılan en basit hali ile devletten vergi ve prim kaçırmaktır. Yapılması muhtemel bir yerel denetimde ek aylık prim ve hizmet belgesi nedeniyle idari para cezası veya işyeri kayıtlarının incelenmesi neticesinde muhtemel bir tespit halinde ek aylık prim ve hizmet belgesine ilaveten kayıt geçersizliği nedeniyle idari para cezası uygulanır. Sizin açınızdan kıdem tazminatı ve yaşlılık aylığında çok küçük bir düşüklük haricinde herhangi bir sıkıntı oluşturacağını sanmıyorum, ancak işverenin sorumluluğu fazla olacaktır.

Arkadaşım merhaba
emeklilik hesabından ziyade senin önceliğin herşeyin resmi olması adına
Net 2.500-TL ile çalışman ve paranın tamamını resmi almandır. Yani brüt
ücret tutarının 3.500-TL civarında olması senin için daha hayırlıdır.
Yarın bir gün işverenle aranda çıkacak bir sorunda tüm haklarını brüt ücret
üzerinde hesaplama yapılarak alırsın ayrıca emeklilik işlemlerinde senin adına
sgk kurumuna ödenen prim daha fazla olacağından yani havuza taşıdığın su
daha fazla olacağından kazanımında aynı orantıda artar.
İyi Çalışmalar...