İşverenim Hiç Bağkur Yaptırmadım.Ne Yapmalıyım ?

merhaba
2004-2008 yılları arasında bir iş yeri sahibiydim ve 2011den bu yana iş yeri sahibiyim.
Ama hiç bir zaman bağkur başlatmadım. Şimdi bağkur başlatmak istiyorum.
*Çok ceza çıkar mı ? Veya çok ödeme çıkarmı ?
*Nasıl başvurabilirim.

Saygılar

sayın umut,
2004-2008 neyse de 2011'den beri muhasebe işlerini kim yapıyor? kendiniz yapabilecek durumda olsanız bu soruyu da sormazdınız! hemen bir meslektaşımızı bulup hem işinizi ehline yaptırın hem de bağkur kaydınızı nasıl yaptıracağınızı. ondan sonra ufuktaki umut kızıl elma olmaktan çıkar gerçek olur.
selamlar...

30 Nisan 2008 itibariyle 5 yıl ve daha fazla Bağ-Kur prim borcu olanların borçlarının otomatik olarak silinmesi gerekiyor.

Sayın Mohicans'ın dediğigi 30 Nisan 2008 itibariyle 5 yıl ve daha fazla Bağ-Kur prim borcu olanların borçları ve süreleri silindi.Dolayısıyla mükellefiyetinizin başladığı tarih itibariyle siz yapmasanız bile kurum resen bağ-kurluluğunuzu başlaştmıştır.Tabi burda ince nokta şu eğer Limited Şirket ortağı iseniz Sicilbunu SGK kurumuna bildiriyor yok eğer şahıs şirketi iseniz Vergi Dairesi böyle bir bildirim yapmıyor bunu ya siz yada sizin adınıza muhasebeciniz yapıyor.
Sonuç olarak 2011 yılında mükellefiyetinizin açıldığı aydan başlamak üzere bağ-kur borcunuz çıkar