İşverenin Ödediği Çocuk Yardımındaki Kesintiler ?

Rietveld

Tanınmış Üye
Arkadaşlar bir işverenizmi her ay çalışanlara AGİ haricinde birde çocuk yardımı vereceğini söyledi.Bu çocuk yardımı için verilen ücretten sigorta primi , gelir vergisi ve damga vergisi kesiliyor mu ?

Kesiliyor diye biliyorum ama emin olmak istedim.

Son düzenleme:
Verdiğiniz linkte çok ayrıntılı değinmemiş konuya.%2 falan var , 1 çocuk için falan diyor biraz açıklarmısınız acaba ?

100 lira versek çocuk yardımı olarak kesinti yapacakmıyız?

Çocuk yardımı 2 çocuğa kadar veriliyor. Her bir çocuk için yürürlükteki asgari ücretin yüzde ikisi. 2013 ilk altı ay için 1. çocuk : 19,57, 2. çocuk : 19,57 TL vergiden ve sigorta priminden muaf...

Hiç uygulamışlığım yok ama kağıt üzerinde bunları biliyorum. Diyelim ki 1 çocuk için 100 TL çocuk zammı verecekseniz personele bu durumda 19,57 TL lık kısmı sigorta primine esas kazanç olarak değerlendirilmez, 100-19,57 lik kısım sigorta primine tabidir. Uygulamadım ama böyledir heralde

100 TL versenizde Çocuk sayısı önemli,

istisnalar Sigorta açısından Asg. ücretin %2 si Gelir vergisi 18,46 TL (2013 yılı 1. yarısı için)

İşveren Uygulama Tebliği İle Sigorta priminden muaf çocuk sayısı en fazla 2, Gelir vergisi Bakımından ise sınır yok.

Yani 100 TL yardım alacak bir personelin 4 çocuğu var ise;

Sigorta matrahı : (100 - 34,14 [19,57*2] = 60,86)

Vergi matrahı : ( 100 - 73,84 [18,46*4] = 26,16)

1 çocuk var ise
Sigorta matrahı : (100 - 19,57 [19,57*1] = 80,43)

Vergi matrahı : ( 100 - 18,46 [18,46*1] = 81,54)

Tabi vergi matrahından düşülecek sigorta primini hesaba katmadım sadece matrahları yada indirim oranlarını belirtmek açısından örnekleri verdim.

Teşekkür ederim arkadaşlar.O zaman 3 çocuğu olan bir kişi için 2 çocukta %2 lik muafiyeti uyguluyoruz ama diğer 1 çocuk için verilen tüm yardım prime ve gelir vergisine tabi oluyor.Doğru anladım heralde ?

Peki çocuklarda yaş sınırı falan var mı arkadaşlar ? Birde bu %2 lik muafiyeti vereceğimiz çocuk yardımının brütü üzerinden mi düşeceğiz yoksa neti üzerinden mi ?

Sayın Gedik; Çocuk yardımında sigorta muafiyeti 2 çocuk için uygulanırken Gelir vergisi açısından sayı sınırı yok. Örneğinizdeki 3 çocuklu bir çalışan için: 2 çocuk için sigorta muafiyeti, 3 çocuk için Gelir vergisi muafiyeti uygulanacak.

6 çocuklu bir personel için 2 çocuğa sigorta muafiyeti, 6 çoçuğa gelir vergisi muafiyet uygulanacak

Yaş sınırı bakımından 5510 sayılı kanunda Çocuğu; okumayan 18 yaşına kadar, lise veya meslek lisesinde vb. okuyan 20 yaşına, yüksek öğretimde okuyanlar 25 yaşına kadar olanı ifade ediyor. Kız erkek ayrımı yapmıyor.

Gelir vergisi bakımından ise çocuk 657 sayılı devlet memurları kanunundaki çocuk ifadesini baz alıyor ( Ben öyle biliyorum )

Gelir vergisi açısından her çocuk için
30.06.2013 tarihine kadar:

0 - 6 yaş grubu (72 ay dahil) = 36,92 TL/ Ay
6 yaş üzeri = 18,46 TL /Ay

İndirim uygulanabilir.

Çocuk sınırlaması 5944 sy kanun 28/4 md ile 15/1/2010 tarihi itibari ile kalkmadı mı?

Sayın Kar.tal; belirttiğiniz kanunla sadece 2010 yılı için kalkmıştı. bütçe kanunları yıllık olduğu için kanunun sona ermesi ile sınırlama tekrar geri geldi.

Kanun koyucular bütçe kanunlarının yıllık olmasını geç farkettikleri için konuyu 6111 s. kanunla hallettiler.

Sayın Gedik Net / brüt olayı işverene bağlıdır. Şayet örnekteki rakkam ( 100 TL ) brüt ise ayrı bir hesaba gerek yok, şayet net ise önce brütünün hesaplanması gerekiyor.

Son bir sorum var arkadaşlar.Bu istisna rakamını direk brüt rakam üzerinden düşüp bordroya öylemi yansıtacağız ? Örneğin bir çocuğa brüt 100 lira yardım veriyoruz diyelim.Bunun içinden %2 istisna tutarı olan 19,57 lirayı düşüp bordroya 80,43 lira mı yazacağız ? Böyle yaparsak eksik yazmış oluyoruz tutarı kafam karıştı. İstisna rakamını nerede göstericez bordroda ? Yani 100 lira yazıp bunun sadece 80,43 lirası için prim ve gelir vergisi kesilmesini nasıl yapacağız ? LUCA kullanıyorum.

Sizin Brüt 100 Tl yi girmeniz gerekir. Parametrelerden de çocuk muafiyetini girerseniz proğramın doğru hesaplaması gerek.