fonradar

İşverenin SGK'da İşe Giriş/Çıkış Göstermesi

Merhaba sevgili arkadaşlar ,
2010 yılından beri özel bir çağrı merkezinde görev almaktayım. Geçtiğimiz günlerde birkaç arkadaşımla sigortalarımızın hangi tutar üzerinden yatırıldığına dair bilgi edinmek için SGK sitesinden sorgulama yaptık. Hizmet dökümünde 1/10/2010 tarihinde xxx işyeri sicil numaralı şirket görülürken 29/03/2011 tarihinde xxx işyeri sicil numaralı şirketten işten ayrılma görüldüğü , 1 gün sonra yani 30/03/2011 tarihinde yyy işyeri sicil numaralı şirkete işe giriş yapıldığını farkettim. Aynı durum 31/05/2012 tarihinde yyy işyeri sicil numarasından 01/06/2012 tarihinde zzz numaralı şirkete giriş yapılması suretiyle devam etmiş. Yani ilk işe girdiğimden bugüne 2 kere 1'er gün arayla işe giriş-çıkış gösterilmiş ve ikisindede işyerinin sicil numarası değişmiş.

İlk işe girdiğimden bu yana tarafıma bu konuyla ilgili hiçbir yazılı veya sözlü uyarıda bulunulmadı. Bunu sorduğumuzda işverenin ünvanının değiştiğini ve işçiyi etkilemeyeceği söylendi.

Yardımlarınızı beklediğim konu şu , işverenin böyle bir uygulamayı yapmasının nedeni ne olabilir , yasal dayanağı var mıdır ?
Bu durumda bize herhangi bir bilgi-belge verilmelimiydi ?
ilk imzalamış olduğum sözleşmede farkında olmadan böyle bir işlemi kabul edeceğime dair bir madde olma ihtimali var mıdır ?( ilk sözleşme imzalanalı uzun süre geçtiği için içeriği hatırlamıyorum.)
Ve bir diğer durumda işverenimizden ilk imzaladığımız sözleşmeyi görmek incelemek istediğimizde red cevabı almamız.

Biraz uzun oldu kusura bakmayın , yardımınız ve bilgilerinizi paylaşmanız ricasıyla.:)

Arkadaşım;
Aynı işverene ait işyerlerinde çalışılan süreler toplam olarak değerlendirilir. Ayrıca bu gibi durumlarda size bilgi verilmesi ve sgk giriş çıkış evraklarının ve yeni işyeri için sözleşmelerinin imzalatılması gerekmektedir. Fakat aynı firmanın birden fazla işyeri olabilir bu sebeple bunada dikkat etmek gerekir.Ama her durumda da size bilgi verilmesi ve bunun yazılı halde yapılması esasdır. Birde çıkışların koduna bakın bence...

Hizmet süreleri:
a-01.10.2010-29.03.2011
b-30.03.2011-31.05.2012
c-01.06.2012-(20.03.2013)......halen devam ediyor.
İleti üzerinden yorumum şu şekildedir.
A.Yapılan iş,iş görüldüğü yer ve işgören aynı,İş Kanunu 6 ncı madde kapsamında(işyeri daha geniş manada tüzel kişilik üzerinde) muhtemel değişiklikler olmuş olabilir!..(tam emin değilim)olmamışta olabilir!..
B.İşveren aynı ise(iş,işin görüldüğü yer ve işci de aynı)fakat faaliyet konusunun(yahut konularında birisinin)değişmesine bağlı olarak,işyeri sicil numarasının değişmiş olması,bu duruma istinadende işcilerin değişen işyeri sicil numarasına geçirilmeleri mümkün(işciler haberdar edilebilirdi ama edilmemiş,genelde edilmiyor malisef)
İş sözleşmeleri yenilenmediğine göre"B"seçeneğinin gerçekleşmiş olabileceğini düşünüyorum.(tabi devir olayı var ise değişmemişde olabilir,zira sözleşme baki ,değişen sadece işveren tarafıdır.)3lü mutabakata dayalı olarak yapılmamış olsa da işveren vermesede dava konusu olması halinde hizmet süresine bağlı haklardan işci yararlanabilecektir.

sn ercanuzun , cevabınız için teşekkür ederim.

sn seref aydemir ,

Şöyle bir bilgi vermek istiyorum , Yapılan iş aynı , lokayson aynı , işçi ve yönetim aynı , ünvanlar aynı.Sadece değişen firma ünvanı yani Bi** A.Ş. iken Mo*** A.Ş olmuş.(sorduğumuzda bize söylenen bu) Bilgim kısıtlı olduğu için mantık kurarak düşüncemi paylaşmak istiyorum. Her durumda da işçiye bilgi verilmesi gerekmez mi ? yeni sözleşme imzalatılmasa bile işverenin sicil numarasının değişmesinden kaynaklı işçinin haklarının saklı kalıp devam edeceğine dair herhangi bir bilgi/belge verilmesi gerekmez miydi ?

4857/ 6 ncı maddenin 1 ve 4 ncü fıkralarına göre olası değişiklikler bildirilmeli ve yazılı olarak yapılmalı,bu durum bir çok ihtilafı dolayısıyle de hak kayıplarını önleyecektir.Mevcut durumlarda işci alacakları yönünden (özellikle k.tazminatı açısından)yol genelde mahkemeye çıkar,ihtimaldir ki önceki ve sonraki işverenliklerin alt işveren(taşeron)olma durumu bile olabilir,bu durumda alt işverenlik ilişkisi var ise asıl işverene veya her ikisine dava açmanız gerekebilecektir.

Yasal olarak gerekmezdi,
Ama su sizin yasadiginiz acabalari calisanlara yasatmamak adina, bilgi verilmis olmasi iyi olurdu elbette.

sn şeref aydemir ve sn keremcem , yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Açık konuşmak gerekirse ailemin yaşamış olduğu bazı sağlık sorunlarından dolayı hem zaman hemde nakit ihtiyacım var. Bunu yöneticimize ve İk'ya bildirdik fakat hala sonuç alamadık. Talebim tazminatımı alıp işten ayrılmak. Bunu talep etmemdeki neden de bazı arkadaşlarımın benzer konuları mazeret gösterip , işveren ile anlaşarak tüm haklarıyla işten ayrılmaları. Aynı muamelenin de tarafıma yapılmasını istiyorum fakat buna sıcak bakılmıyor. Bende başka sebepleri öne sürüp şansımı denemek istiyorum. o yüzden detaylı bir araştırma içerisindeyim.

Aynı durum farklı bir firmada çalışan bir arkadaşımın başına gelmişti ve kendisiyle konuştuğumda Personel Devir Sözleşmesi adı altında bir belge düzenlendiğini öğrendim.Arkadaşımda işçinin tüm yasal haklarının saklı kalacak şekilde devralan firmaya geçtiğini ve işçinin rızasıyla buna onay verdiğini belirten imzalı ve kaşeli bir belge mevcut.Aynı uygulamanın da tarafıma uygulanması gerektiğini düşünüyorum.
Bu durumda iş kanunundaki hangi madde veya maddeleri göstererek işverenden hak talep edebilirim ?
Bunun işverene ne gibi yaptırımları olabilir ?

Arkadasinizla durumunuzun ayni olmadigini dusunmekle birlikte, isyeri veya isin devri calisan acisindan kidem tazminatina hak kazandirabilecek bir sebep degildir, bu sebeple , isvereninize yaptirim uygulatabilecekl bir yasal duzenleme benim bildigim yok.

sn keremcem ,

Peki ilk mesajımda belirttiğim üzere işverenin SGK'da 2010 . aydan bugüne 2 defa giriş çıkış yaptırmasının yasal bir dayanağı var mıdır ? Asıl öğrenmek istediğim konu bu.Yani demek istediğiniz şu şekilde midir ? " işveren SGK kaydında giriş çıkış yapabilir , işverenin sicil numarası değişebilir , hiçbir belge /bilgi verilmeden işlem yapılabilir , işçiye ne olursa olsun bilgi verme zorunluluğu yok "

Ne olursa olsun bilgi verme zorunluluğu yok demedim sn cihansen.
Yasal dayanağı varmıdır bu giriş çıkışların demişsiniz, ama işverenin bu yaptığı giriş çıkışların sebebinin de ünvan değişikliği olduğunu söylemişsiniz zaten.
İşyeri ünvan değişikliklerini işçiye bildirme zorunluluğu yok,
işyeri aynı, adrs aynı, yapılan iş aynı, çalışan aynı... değişen sadece isim.
Belki şube idi, merkeze geçirildi tüm kadro , yada merkeze bağlı idi, şubeler oluşturuldu ve şubelere ait işyeri kodlarıyla yapıldı bu giriş çıkışlar, belki bağlı olduğu müdürlük değişti, ...

Yapılan bu çıkış girişler, sizin açınızdan herhangi bir hak kaybına yada çalışma şartlarınızda esaslı bir değişikliğe sebep olmuyorsa ( ki olmuyor) , yazılı olarak bildirme ve onay alma zorunluluğu yok.

sn keremcem ,

öncelikle konu hakkında fazla bilgim olmamasına istinaden hatalı veya eksik bilgi vermiş olabilirim.
ünvan değişikliğinden kastım şuydu , çalıştığım firma holdingin alt firmalarından biri , isim değişikliği de yapılmış olabilir ,yada iki alt firmanın birleşmeside olabilir. Bunu benim öğrenmemin bi yolu yok galiba. Sadece SGK dökümünde belge kodu olarak 1A0 yazıyor.
Bir firmanın işçisine sgk giriş çıkış yaptırmasının sebebi ne olabilir ? devir yada birleşme gibi bir işlem yapılmış olabilir mi ?

Olabilir, ama bu sorunuzun en net cevabını işyerinizden alabilirsiniz. (Neden giriş çıkış yapıldığı)

Sn.Keremcem elbet bu noktada bende sizinle aynı düşüncedeyim.

Diğer tarafdan ek olarak;tam ve kısmi bölünmede(bunada devir dersek) 4857/M.6 ile TTK-6102/M.178 arasında benzerlik var.