İşyeri belediye sınırlarına taşınırsa

Üyelik
25 Eki 2010
Mesajlar
4
merhaba işyeri merkezimiz göztepedeydi şimdi çağlayandaki şubemize taşıyacakalr merkezi bizim herhangi bir szöleşmemiz yok bildiğim kadarıyla (ama sanırım 4857 de değişiklikler olmuş) işyeri belediye sınırları dışına taşındığında istifa ettiğimde kıdem tazminatımı alabilrmiyim ? yada yapmam gerekn birşey varmı?
 
Üyelik
27 Eyl 2008
Mesajlar
1,263
Konum
Antalya
Ynt: İşyeri belediye sınırlarına taşınırsa

Ali Tezel in bir makalesinden alıntıdır.

Çalışmakta olduğu işyeri, bir belediye (büyükşehirlerde büyükşehir belediye) sınırını aşacak şekilde taşınırsa, işçi ile işveren arasında var olan hizmet sözleşmesinde aksi yazmıyorsa işçi yeni adrese gitmek zorunda değildir. Bu durumda da hizmet sözleşmesinin esaslı unsurlarından biri değiştirildiği için işveren, işçilerine kıdem tazminatı ödemek zorundadır

SORU
Ali Bey, benim çalışmakta olduğum fabrika, devletin verdiği teşvikten faydalanmak için Manisa'ya taşınıyor. Şimdi şirket sahibi, çalışanlarına "kıdem tazminatı" ödemek zorunda mı yoksa değil mi? İsmi saklı

CEVAP
Sayın okurum, kıdem tazminatının hangi hallerde ödeneceği 1475 Sayılı İş Kanunu'nun yürürlükte kalan tek maddesi olan 14'üncü maddede yazılıdır. Buna göre, işçinin kıdem tazminatını hak ettiği hallerden birisi de işçi ile işveren arasında yazılı olması gereken hizmet akdi (veya sözleşmesi) içindeki yazılı şartlardan birisinde esaslı değişiklik yapılmış olmasıdır.

Bütün bunlara göre, kıdem tazminatı alabilmeniz aşağıdaki 3 şarta bağlıdır.

1- İşyeri belediye sınırları dışına taşınmalıdır: İşyerinin nakledilmesi veya taşınması da sözleşmenin esaslı unsurlarından birisidir. Fakat, bu taşınma aynı belediye sınırları içinde olmuşsa işçi yeni işyerine gitmek zorundadır. Taşınma büyükşehirlerde büyükşehir belediye sınırlarını, normal yerlerde belediye sınırları aşmış ise işçi yeni adrese gitmek zorunda değildir ve gitmezse işveren kendisine kıdem tazminatını nakden ve defaten ödemek zorundadır.

2- Hizmet akdinde aksi yazmamalıdır: 4857 Sayılı İş Kanunu gereğince işçi ile işveren arasında yazılı bir hizmet sözleşmesi yapılmış olmalıdır.
Bu hizmet sözleşmesinde;

- "İşçi, işverenin Türkiye sathındaki bütün işyerlerinde çalışmayı kabul eder" şeklinde genelde bankalar gibi ülke çapında şubeleri olan işverenlerin tercih ettiği bir ibare varsa yeni adres neresi olursa olsun gitmek zorundasınız ve işverenden kıdem tazminatı isteyemezsiniz.

- Yine hizmet akdinde, "İşçi, işverenin Türkiye içindeki kurduğu, kuracağı bütün işyerlerine gitmeyi kabul eder" gibi bir ibare varsa yine yeni adrese gitmek zorundasınız, gitmezseniz kıdem tazminatı alamazsınız.

- Bu arada işveren ile aranızda yazılı bir hizmet akdi yoksa hiç gitmek zorunda değilsiniz, gitmezseniz işveren size kıdem tazminatı ödemek zorundadır.

3- Yeni adrese gitmemeniz gerekir: Yukarıda açıklandığı üzere işyeriniz belediye sınırları dışına taşınmış ve hizmet akdinde de gitmek zorunda olduğunuzu belirten bir ibare yoksa, yeni adrese gidip gitmemek artık sizin inisiyatifinizdedir. Yani ister gidersiniz, isterseniz de gitmezsiniz. Ancak, önce gidip sonra ben vazgeçtim deme hakkınız olmaz. Bu nedenle yeni adrese gitmeyeceğinizi belirterek şimdiki adrese taşınmanın olacağı son güne kadar gideceksiniz ve sonra işyeri taşınınca, size gidecek işyeri kalmayınca da işveren size tazminatınızı peşin olarak ödemek zorundadır.
 
Üyelik
25 Eki 2010
Mesajlar
4
Ynt: İşyeri belediye sınırlarına taşınırsa

kusura bakmayın ama şu büyükşehir belediye sınırlarını anlayamadım
biz işyeri olarak kadıköy bel.sine bağlıyız çağlayan şubemiz sanırım kağıthane belediyesine bağlı
büyükşehir belediye sınırları derken işyerinin ist. dışınamı taşınmış olması gerekiyor benim tazminatımı alabilmem için. işyeriyle aramda herhangibir sözleşme söz konusu değildir.
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,829
Konum
izmir
Ynt: İşyeri belediye sınırlarına taşınırsa

Belirttiğiniz taşınma , sizin işyerine ulaşmanızda veya çalışma saatlerinizde, yolda geçen sürelerinizde olumsuz değişikliğe neden oluyorsa, bu durum sizin açınızdan çalışma koşullarında esaslı değişikliğe girer. Bu sebeple de sözleşmenizi feshettiğinizde kıdem tazminatına hak kazanırsınız.
Uygulamada genel olarak aynı il sınırları içerisindeki taşınmalarda , taşınmış olmak kıdem tazminatına hak kazandırcak şekilde sözleşme feshine yeterli görülmemekle birlikte, istanbul gibi bir megaköy de ciddi sorunlar yaratabilecek bir durumdur.
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: İşyeri belediye sınırlarına taşınırsa

İşyeriniz Kadıköy den Çağlayana taşınıyorsa malesef gitmek zorundasınız.
 
Üst