İşyeri Bildirgesi ve İlk Giriş

pascal

Katkı Sunan Üye
Yabancı ülkelere sefer yapan ulaştırma araçlarına sefer esnasında alınarak çalıştırılanlar ile Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilecek işyerlerinde; ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde çalışmaya başlayan sigortalılar için, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç söz konusu bir aylık sürenin dolduğu tarihe kadar, Kuruma verilmesi halinde, zamanında verilmiş sayılır.

hükmü geçmektedir. ben bir şey paylaşmak istiyorum. Örneğin işyerine şubeyi 01.07.2009 da 5 kişi olarak açacağız. Ben bu tescili 30.06.2009 da işyeri bildirgesi ile kuruma verip. Bu 5 kişiyi 01.08.2009 tarihine kadar verme hakkım var. Buraya kadar herşey okey.

Sormak istediğim şudur: Diyelim ki e-bildirge şifresini 20.07.2009 da kurumdan aldık. Peki biz 05.07.2009 'a 06.07.2009'a 15.07.2009 'a personel girişini nasıl yaparız?

saygılarımla

Ynt: işyeri bildirgesi ve ilk giriş

İlk işyeri bildirgesi olup 1 aylık süresi olanlarda bu bir ay içinde istediğiniz tarihe istediğiniz kadar sigortalıyı işe başlatabilirsiniz. 05/07 - 06/07 - 15/07 girişlerini de 01/08 kadar istediğiniz tarihte bildirebilirsiniz.

Ynt: işyeri bildirgesi ve ilk giriş

İşyeri bildirgenizin tescilini gerçekleştirdikten sonra,hatta aynı gün bile şifrenizi alabilirsiniz.
Şifreler müdürlüklerde bekletilmeyip,hemen verilmektedir.
Buda muhtemel ortaya çıkacak problemlerinizi engeller.

Ynt: İşyeri Bildirgesi ve İlk Giriş

sorunuz ve cevaplarınız beni bir nebze aydınlattı gibi.. teşekür ediyorum... aynı konuyla alakalı bende soru soracaktım... benimde öğrenmek istediğim; işyeri tescilini yaparken 2 adet sigortalı çalışacak yazmıştık. ama sonradan 2 kişi daha eklendi. bu 2 kişiyide (toplam 4 oluyor) tescil tarihinden itibaren yaparsak bir problem olur mu? veyahut ertesi gün yaparsak daha mı doğru olur?

şimdiden teşekür ediyorum...

İşyeri bildirimini verme tarihiniz ile işe başlama tarihiniz aynı mı? Yoksa bildirimi işe başlama gününden önce mi kuruma verdiniz?

T U R K O ' Alıntı:
İşyeri bildirimini verme tarihiniz ile işe başlama tarihiniz aynı mı? Yoksa bildirimi işe başlama gününden önce mi kuruma verdiniz?

evet aynı.. aynı gün verdik...

Bildirimde gösterdiğiniz kadar sigortalıyı giriş yapın fazlasını ertesi gün için giriş yapın. (SGK nın sağı solu belli olmaz, kendinizi garantiye almış olursunuz.)

T U R K O ' Alıntı:
Bildirimde gösterdiğiniz kadar sigortalıyı giriş yapın fazlasını ertesi gün için giriş yapın. (SGK nın sağı solu belli olmaz, kendinizi garantiye almış olursunuz.)

çok teşekür ediyorum üstadım..

Hayırlı günler hayırlı çalışmalar dilerim.. saygılarımla...

T U R K O ' Alıntı:
İlk işyeri bildirgesi olup 1 aylık süresi olanlarda bu bir ay içinde istediğiniz tarihe istediğiniz kadar sigortalıyı işe başlatabilirsiniz. 05/07 - 06/07 - 15/07 girişlerini de 01/08 kadar istediğiniz tarihte bildirebilirsiniz.

sayın turko tabi bu beş kişinin işe başlama tarihini 01.07.2009 tarihli yazacak doğrumudur. ondan sonra ilave işe girişleri 1 ay içerisinde yapabilir öyle değil mi

cetvel ' Alıntı:
T U R K O ' Alıntı:

sayın turko tabi bu beş kişinin işe başlama tarihini 01.07.2009 tarihli yazacak doğrumudur. ondan sonra ilave işe girişleri 1 ay içerisinde yapabilir öyle değil mi

dediğiniz şekilde anladım ve o şekilde yaptım.....

işe giriş bildiriminde belirtilen sayı kadar kişi o tarihte işe başlamış olarak bir ay içinde istenen tarihte girişleri yapılır.
Bunlara ilave olarak alınacak istediğiniz kadar işçiyi bir aylık süre içinde istediğiniz tarihe istediğiniz gün girişlerini yaparsınız.

T U R K O ' Alıntı:
teşekkürler sağolun hayırlı işler

pascal ' Alıntı:
T U R K O ' Alıntı:
teşekkürler sağolun hayırlı işler
arkadaşlar lütfen yapmayın yanıltmayın insanları ilk defa işyeri bildirgesi verilirken sigortalı girişi tamam 1 ay içinde yapılmalıdr ancak şunu unutmayın işyeri bildirgesinde işci çalıştırmaya başlanacak tarih yazıyor kanunu yanlış yorumlamayın lütfen 1 ay içinde isteğiniz tarihte sadece işe giriş bildirgesini verebilirsiniz ancak işe giriş bildirgesinde işe başlama tarihi olarak ise işyeri bildirgesine yazdığınız tarihi yazmanız gerekiyor.konuyu bir örnekle anlatayım daha aydınlatıcı olacaktır.Şimdi 10.06.2009 da işyeri bildirgesini sgk ya verdiğimizi düşünelim sizinde bildiğiniz gibi bu işyeri bildirgesine işçi çalıştırmaya başlanacak tarihi de yazmak zorundasınız. diyelimki işyeri bildirgesine işci çalıştırmaya başlama tarihi olarak 14.06.2009 yazdığınızı düşünelim şimdi sgk ya işyeri bildirgesini 10.06.2009 da verdik ve hatta aynı gün şifremizi de aldığımızı düşünelim.işci çalıştırmaya başlama tarihi 14.06.2009 olduğuna göre benim şimdi kanun gereği 1 aylık süre içinde yani 13.07.2009 a kadar bu işe girişi internetten bildirmem gerekiyor.Örneğin 27.06.2009 tarihinde şifrem ile sisteme giriyorum ve personelimin sgk işe giriş bildirgesini düzenlerken orada işe başlama tarihine 14.06.2009 yazıyorum, bakın kanun size 1 ay içinde herhangi bir tarihte işe girişini sisteme girip yapabilirsin diyor ancak bu bahsi geçen herhangi tarih sadece bildirimin yapılması için geçerli bir tarih ama işe başlama tarihi olarak ilgili kutucuğa 14.06.2009 yazmanız gerekiyor arkadaşlar.Lütfen yazdıklarınızı tekrar gözden geçirin.

sayın partak sizin belirttiğiniz durumu izah ettim .sizin örnek üzerinden devam edelim diyelim 3 işçi 14.06.2009 tarihinde başlayacak ise bu girişler bir ay içinde yapılacak ancak işe başlayacağı tarihi 14.06.2009 olarak gireceğiz.işveren 18.06.2009 ve 21.06.2009 tarihinde işçi aldı diyelim.
bunları 14.06.2009 tarihine girmeyeceğiz. işe başlama tarihleri ne ise ona göre işe girişlerini vereceğiz.

partak 5510 gayet açık.İşyeri bildiriminde işe başlama 14/06/2009 ve 3 işçi ise 13/07/2009 kadar bu 3 kişinin girişini istediğimiz tarihte yaparız. Buraya kadar mutabıkız. Ancak 18/06/2009 - 25/06/2009 tarihlerinde de 2 kişi işe başladı ise bunların işe girişlerini de 13/07/2009 tarihine kadar yapabiliriz. Eski ssk kanunda buna izin verilmez iken 5510'da esneklik getirildi.

Sigortalı bildirimi ve tescili
MADDE 8- ...
b)...Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilecek işyerlerinde;
ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde çalışmaya
başlayan
sigortalılar için, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç söz
konusu bir aylık sürenin dolduğu tarihe kadar,

T U R K O ' Alıntı:
parlak 5510 gayet açık.İşyeri bildiriminde işe başlama 14/06/2009 ve 3 işçi ise 13/07/2009 kadar bu 3 kişinin girişini istediğimiz tarihte yaparız. Buraya kadar mutabıkız. Ancak 18/06/2009 - 25/06/2009 tarihlerinde de 2 kişi işe başladı ise bunların işe girişlerini de 13/07/2009 tarihine kadar yapabiliriz. Eski ssk kanunda buna izin verilmez iken 5510'da esneklik getirildi.

Sigortalı bildirimi ve tescili
MADDE 8- ...
b)...Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilecek işyerlerinde;
ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde çalışmaya
başlayan
sigortalılar için, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç söz
konusu bir aylık sürenin dolduğu tarihe kadar,
sayın turko arkadaşın kodu parlak değil partak

cetvel ' Alıntı:
sayın partak sizin belirttiğiniz durumu izah ettim .sizin örnek üzerinden devam edelim diyelim 3 işçi 14.06.2009 tarihinde başlayacak ise bu girişler bir ay içinde yapılacak ancak işe başlayacağı tarihi 14.06.2009 olarak gireceğiz.işveren 18.06.2009 ve 21.06.2009 tarihinde işçi aldı diyelim.
bunları 14.06.2009 tarihine girmeyeceğiz. işe başlama tarihleri ne ise ona göre işe girişlerini vereceğiz.
evet sayın cetvel mutabıkız.Teşekkürler.

Sigortalı bildirimi ve tescili(5510 sayılı kanun yeni)
MADDE 8- İşverenler, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılan kişileri, 7 nci maddenin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen sigortalılık başlangıcından önce, sigortalı işe giriş bildirgesi ile Kuruma bildirmekle yükümlüdür. Ancak işveren tarafından sigortalı işe giriş bildirgesi;
a) İnşaat işyerlerinde işe başlatılacak sigortalılar için, en geç çalışmaya başlatıldığı gün Kuruma verilmesi halinde,
b)Yabancı ülkelere sefer yapan ulaştırma araçlarına sefer esnasında alınarak çalıştırılanlar ile Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilecek işyerlerinde; ilk defa sigortalı çalıştırmaya başlanılan tarihten itibaren bir ay içinde çalışmaya başlayan sigortalılar için, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç söz konusu bir aylık sürenin dolduğu tarihe kadar, Kuruma verilmesi halinde,
c) Kamu idarelerince yurt dışı görevde çalışmak üzere işe alınanların, işten ayrılmış olsalar dahi, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren üç ay içinde, Kuruma verilmesi halinde,

sigortalılık başlangıcından önce bildirilmiş sayılır.

Çalıştırılan sigortalıları bildirme : (506 sayılı kanun eski)

Madde 9

İşveren çalıştıracağı kimseleri, işe başlatmadan önce örneği Kurumca hazırlanacak işe giriş bildirgeleriyle Kuruma doğrudan bildirmekle veya bu belgeleri iadeli-taahhütlü olarak göndermekle yükümlüdür. İnşaat işyerlerinde işe başlatılacak kimseler için işe başlatıldığı gün Kuruma veya iadeli-taahhütlü olarak postaya verilen işe giriş bildirgeleri ile Kuruma ilk defa işyeri bildirgesi verilen işyerlerinde işe alınan işçiler için en geç bir ay içinde Kuruma verilen veya iadeli-taahhütlü olarak gönderilen işe giriş bildirgeleri de süresi içinde verilmiş sayılır

sayın turko yeni kanunda esneklik getirildi diyorsunuz ama böyle bir esneklik olduğunu nereden çıkardınız anlayamadım.size şöyle bir soru sormak istiyorum yeni kanuna göre de hazırlanmış işyeri bildirgesinde neden çalıştırılacak işci sayısı kutucuğu bulunmaktadır(yani kaç işci çalışacak 1,3,5 gibi) bu formalite olsun diyemi kondu acaba?sebebi gayet açık ilk defa işyeri bildirgesi verilirken bu kutucuğa kaç tane işci yazarsanız örneğin 5 kişi yazarsanız muhakkak ki bu 5 kişinin işe girişini 1 aylık süre içerisinde herhangi bir gün internet ortamında işe giriş bildirgesi düzenlenir ve bu işe giriş bildirgesinde işe başlama tarihi kutucuğunada işyeri bildirgesindeki işci çalıştırmaya başlanılan tarih yazılacaktır.Aksi durumda işvereninize İPC keserler (işe başlamanın zamanında bildirilmemesi brüt asgari ücretin 1 katı*işci sayısı)

Yeni kanun metnini ilgili kısmı belirterek aktardım. Eski ve yeni madde metnini yanyana getirip okuyun özellikle kırmızı yazılı kısmın ne demek olduğunu anlamaya çalışın ve kararı siz verin.