fonradar

İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırmak

Sayın arkadaşlar,

Firmam çok tehlikeli sınıfta ve işyeri uzmanıyla birlikte işyeri hekimi çalıştırmakta, henüz SGK'dan bir işlem yapmadık. Ayda bir veya iki günlük bir hizmetleri oluyor. Sigortalı olarak göstermeli miyim? İsg-katip'ten sözleşmelerini yaptık. Ücretlerini (sigorta yapmazsam) nasıl ödeyebiliriz?

Eğer bu kişiler ile şahsi olarak anlaştıysanız sigorta girişlerini yapmalı ve aylık bildirgelerde kaç gün geliyorlarsa göstermelisiniz.Eğer bir OSGB firması ile anlaştıysanız birşey göstermenize gerek yok firmalar kendi elemanları olduğu için kendileri gösteriyor.Siz sadece isg-katip ten sözleşme yapıyorsunuz.

Şahsi olarak anlaştık. Peki girişini nasıl yapacağım; ayda bir kez geldiklerini ve brüt 1.000 TL aldıklarını varsayalım. buna göre mi yapacağım? ayrıca meslek adlarında işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı olarak meslek adı da yok. o da ayrı bir mesele.

Yanlışınız var.Bu meslek kodları sistemde mevcut.

2263.02 - iş sağlığı ve güvenliği uzmanı
2211.03 - işyeri hekimi

Bu meslek kodlarını kullanabilirsiniz.Girişlerini normal sigortalı girişi gibi yapacaksınız SGK işe giriş bölümünden.Sadece "4857 sayılı Kanunun 13 ve 14 üncü maddesine göre kısmi süreli veya çağrı üzerine ya da ev hizmetlerinde 30 günden az çalışıyor mu?" bölümünde "evet" seçeneğini seçip hemen onun yanında da "Çalışılacak Gün sayısı" bölümünde ayda kaç gün gelecekse onu seçip diğer bilgileride doldurup girişleri yapın.Sonra her ay bu kişileri kaç gün geleceklerse o kadar gün üzerinden gösterip primlerini ödeyeceksiniz.1 gün gelip 1.000,00 TL brüt ücret alıyolarsa bildirgede de 1 gün gösterip prime esas kazancını brüt 1.000,00 TL göstereceksiniz.Kalan 29 günü 06-kısmi istihdam kodu ile eksik gün olarak bildireceksiniz.Ayrıca kuruma her ay eksik gün bildirim formu vermelisiniz bu kişiler için.Tabi çalışan sayınız 9 kişi ve altında ise.10 ve üstü çalışana sahipseniz eksik gün formu vermenize gerek yok.

Haklısınız, ikinci kez kontrol ettiğimde gördüm. Teşekkür ederim. Ayrıca verdiğiniz diğer aydınlatıcı bilgi için de teşekkür ederim.

bu konuyla ilgili bir şey danışmak istiyorum. İş güvenliği uzmanlarını asgari tutardan gösteremiyoruz sanırsam. En az gösterebileceğimiz brüt tutar nedir bilginiz var mı?

Teşekkürler..

Yanlışınız var.Bu meslek kodları sistemde mevcut.

2263.02 - iş sağlığı ve güvenliği uzmanı
2211.03 - işyeri hekimi

Bu meslek kodlarını kullanabilirsiniz.Girişlerini normal sigortalı girişi gibi yapacaksınız SGK işe giriş bölümünden.Sadece "4857 sayılı Kanunun 13 ve 14 üncü maddesine göre kısmi süreli veya çağrı üzerine ya da ev hizmetlerinde 30 günden az çalışıyor mu?" bölümünde "evet" seçeneğini seçip hemen onun yanında da "Çalışılacak Gün sayısı" bölümünde ayda kaç gün gelecekse onu seçip diğer bilgileride doldurup girişleri yapın.Sonra her ay bu kişileri kaç gün geleceklerse o kadar gün üzerinden gösterip primlerini ödeyeceksiniz.1 gün gelip 1.000,00 TL brüt ücret alıyolarsa bildirgede de 1 gün gösterip prime esas kazancını brüt 1.000,00 TL göstereceksiniz.Kalan 29 günü 06-kısmi istihdam kodu ile eksik gün olarak bildireceksiniz.Ayrıca kuruma her ay eksik gün bildirim formu vermelisiniz bu kişiler için.Tabi çalışan sayınız 9 kişi ve altında ise.10 ve üstü çalışana sahipseniz eksik gün formu vermenize gerek yok.

Bununla ilgili bir kıstas yok İlhan bey.Asgari ücret üzerinden gösterebilirsiniz.Bu konuyu uzman ve hekim arkadaşlara sordum bizim firmalarımızda görevli olan.Belirli bir tutar yok asgari ücret yapabilirsiniz dediler.Bende günlük brüt 35,70 TL üzerinden gösteriyorum kaç gün geliyorlarsa artık.Bu arada önceki mesajımda bir hata farkettim.1 gün gösterip prime esas kazancını brüt 1.000,00 TL göstereceksiniz demişim.Orada atladığım bir konu var.Prime esas kazançta ilk 6 aylık dönemde günlük tavan ücret brüt 232,05 TL.Yani 1 gün geliyorsa bunu aylık bildirgede en yüksek brüt 232,05 TL gösterebilirsiniz.Bordroda yine brüt 1.000,00 TL üzerinden hesap yapıp ücretini o şekilde ödeyebilirsiniz.Ancak aylık bildirgede 232,05 TL göstereceksiniz ilk 6 aylık dönem için.

Bununla ilgili bir kıstas yok İlhan bey.Asgari ücret üzerinden gösterebilirsiniz.Bu konuyu uzman ve hekim arkadaşlara sordum bizim firmalarımızda görevli olan.Belirli bir tutar yok asgari ücret yapabilirsiniz dediler.Bende günlük brüt 35,70 TL üzerinden gösteriyorum kaç gün geliyorlarsa artık.Bu arada önceki mesajımda bir hata farkettim.1 gün gösterip prime esas kazancını brüt 1.000,00 TL göstereceksiniz demişim.Orada atladığım bir konu var.Prime esas kazançta ilk 6 aylık dönemde günlük tavan ücret brüt 232,05 TL.Yani 1 gün geliyorsa bunu aylık bildirgede en yüksek brüt 232,05 TL gösterebilirsiniz.Bordroda yine brüt 1.000,00 TL üzerinden hesap yapıp ücretini o şekilde ödeyebilirsiniz.Ancak aylık bildirgede 232,05 TL göstereceksiniz ilk 6 aylık dönem için.

Emrah Bey, uzman ve hekimin prim ödemesiyle ilgili bir işveren uygulama tebliği var mı acaba?

Primlerinin ödenmesiyle ilgili bir tebliğe denk gelmedim.Onlarda bir ayrıcalık yok çünkü.Sizin uzman ve hekim ile olan anlaşmanıza bağlı.Yazılı bir sözleşme de yapabilirsiniz ücret için ayrıca.Çünkü isg-katip'te ücretle ilgili bir madde yok.Normal çalışan gibi sigortalı olarak gösterip primi ödeniyor.Kaç gün geldiyse o kadar günlük prim ve ücret ödenir.