İşyeri Kapatma İlle İlgili

Merhabalar,

Ben Çin merkezli bir enerji firmasında halen görevini sürdürmekte olan bir İnşaat Mühendisiyim. Ana yüklenici firma olarak, taşeronlara olan tüm borçlarımızı "fazlasıyla" (evet iş bittikten sonra birçok iş için fazla ödeme talepleri olmuştu, bunlar da ödendi) ödemiş olmamıza rağmen, alt taşeron firmalarımızdan biri halen çaycı işçisini şantiye ofisinde tutup, sgk ya olan borçlarını ödemeyip, bizden daha çok ödeme talep etmektedir. Bizim Çinliler de pek kanunları bilemedikleri için köşeye sıkışmış durumdalar. Bu durumda taşeronun sgk ya olan borçlarını ödemesini zorunlu kılacak bir kanun varsa nedir? Ben firmama yardımcı olmak istiyorum. Daha fazla sömürülmelerini istemiyorum. İnsanımızın bunu yapıyor olmasından da aynı zaman da büyük utanç ve rahatsızlık duyuyorum. Lütfen bize yardımcı olacak birkaç bilgi paylaşır mısınız benimle?

Teşekkür eiyorum...

Iş yeri kapatma ile ilgili acil bir soru!

Merhabalar,

Ben Çin merkezli bir enerji firmasında halen görevini sürdürmekte olan bir İnşaat Mühendisiyim. Ana yüklenici firma olarak, taşeronlara olan tüm borçlarımızı "fazlasıyla" (evet iş bittikten sonra birçok iş için fazla ödeme talepleri olmuştu, bunlar da ödendi) ödemiş olmamıza rağmen, alt taşeron firmalarımızdan biri halen çaycı işçisini şantiye ofisinde tutup, sgk ya olan borçlarını ödemeyip, bizden daha çok ödeme talep etmektedir. Bizim Çinliler de pek kanunları bilemedikleri için köşeye sıkışmış durumdalar. Bu durumda taşeronun sgk ya olan borçlarını ödemesini zorunlu kılacak bir kanun varsa nedir? Ben firmama yardımcı olmak istiyorum. Daha fazla sömürülmelerini istemiyorum. İnsanımızın bunu yapıyor olmasından da aynı zaman da büyük utanç ve rahatsızlık duyuyorum. Lütfen bize yardımcı olacak birkaç bilgi paylaşır mısınız benimle?

Teşekkür ediyorum...
Paylaş

Taşeronlar asıl işverene bağlıdırlar.Taşeronun borcundan asıl işveren ve taşeron birlikte sorumludur.Yani asıl işveren taşeronun borçlarından da sorumludur.Eğer borçlar icraya düşerse icra takibi ile ilgili tebliğ hem asıl işverene hem taşerona gönderilir.Siz SGK'ya bir dilekçe vererek işin bittiğini ve alt taşeron dosyasının kapatılmasını istediğinizi belirtin.Durumu kurumdaki memura anlattığınızda size yardımcı olacaktır.Siz dosyayı kapatın daha fazla borç birikmesin.Ancak dediğim gibi prim borçlarından sizde sorumlusunuz.

Dosyayı kapatamıyoruz çünkü şantiyede hala taşeronun çalıştırmakta olduğu bir işçi var. sgk daki memur bey bu şekilde söylemişti bize vaktinde danıştığımızda. taşeronun kendi adamını şantiyeden çıkarması için biz ne yapmalıyız? burada taşeronun taşıdığı bir art niyet var. TC SGK Kanunlarını bilmeyen bu yabancı firmanın üzerine gelmektedirler. Onlara yapılan fazla fazla ödemeler her bir şekilde kayıt edilmiş ve elimizde kanıtlarımız mevcut. iş fiilen biteli çok uzun zaman oluyor. ama neden ve ne hakla bu çaycısını hala burada tutabiliyor? adamı çıkarsalar biz sgk hesabımızı kapatıp Çin'e geri döneceğiz. Taşeronun o adamı işten çıkarmasını ve sgk dosyasını kapatması için ne yapabiliriz? asıl sorun burada.

Ay şekilde bir olay ile inşaat işi yaptığımız bir firmada karşılaşmıştık.Taşeron borçlarını ödemiyor ve işçileri çıkartmıyordu.SGK'ya gidip durumu anlatan bir dilekçe ile başvuru yaptık ve taşeron dosyasını kapattırdık.Tabi borçlarını biz ödedik.Asıl işveren olarak taşeronun dosyasını kapatma hakkınız olmalı diye düşünüyorum.Biz kapatmıştık dilekçe ile.

Genel manada her işveren kendi borcundan sorumlu ve ödemekle yükümlü,ama 4857 sayılı İş Kanunu M.2 yönünden firmalar arasında alt işverenlik ilişkisi var ise alt işveren işcilerinin ödenmemiş olan ücret ve sgk primlerinden asıl işverende sorumlu,(sgk yönünden tam bilgi sahibi değilim ama çelişki olacağını sanmıyorum)buna göre asıl işveren ödeyip, alt işverenden talep edebilir,vermez/ödemez ise asıl işverenin dava açarak(tabi dava süresi bitiminde/1.5-2 yıl sonra bulabilir/alabilirse) tahsil etmesi uygun olanıdır.
(işlerin taşere edilmesinde,teminat alınmış olsaydı,asıl işveren zorluk çekmeyecekti)

fakat elimizde taşerona olan borçlarımıza dair "borcu yoktur" yazımız yok. ve tüm hakedişler ödendi. tarafımızdan yapılan büyük bir cahillik var ortada. üstlerimiz borçları ödemiş fakat bir borcu yoktur yazısı almamış. sözleşmemizdeki tüm yükümlülüklerimizi biz yerine getirdik, sgk yı ödemesi gerekenler de onlar. borçlarından ortak sorumluyuz biliyorum. fakat sözleşmemizin tüm gerekliliklerini yerine getirdiğimiz halde bu durumda hala ne hakla bunu yapabiliyorlar. hiçbir şekilde cebimizden daha fazla bu hırsızlara para kaptırmamak için ve biz bu sgk borcunu ödemeden bu işi sonuçlandırmak için ne yapmalı peki?

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. fakat işlerin taşere edilmesinden ve alınması gereken teminat derken ne anlatmak istediğinizi anlayamadım?

Taşere edilen işe ilişkin ,başta kanun hükümleri ve sözleşme şartlarının,alt işveren tarafından tam olarak yerine getirilmemesi/getirelememesi riskine karşın,asıl işverenin alt işverenden belirli bir oran üzerinden........miktar teminat almasıdır.

O zaman iş mahkemesine başvuru ve şikayet yoluna gitmeniz gerekiyor.Ancak bu konuda ayrıntılı bilgim yok.