İşyeri kirası ve stopajının maliyeye bildirimi hk.

gulsevdam

Katkı Sunan Üye
Öncelikle Merhaba,
İyi çalışmalar...

Defterini tutmuş olduğumuz işletme defterine tabi bir kreş var. "Aritmetik mental zeka eğitimi denen abaküsle yapılan" bir eğitime başlayacak bünyesindeki öğrenciler için. Maliyeye bu durumu bir dilekçeyle bildireceğiz. Fakat eğitimi mevcut adresinde değilde; başka bir adreste, bir konakta verecek. Konak Kreş ve Kreş sahiplerinin derneği adına kiralanmış. Dernekten bende yeni haberdar oldum. Kiralanan şeyin ne için kullanılacağı kısmındaki ibare: .... kreş ve gündüz bakımevinin gezi gözlem ve atölye çalışmaları için ve ..... dernek faaliyetleri için. yazıyor.

Kira başlangıç tarihi 01/07/2011.

Özel şartlarda:

-Temmuz 2011 kirası peşin ödenecek, sonraki 17 ay boyunca kiralayana kira ödenmeyecektir. Gerekli tüm tadilat işlemleri yapılacak, harcamalar nedeniyle 2012 sonuna kadar kira ödenmeyecektir yazıyor.
-Birde Ticaret yapmak amacıyla kullanılamaz ibaresi var.

- Kontrat tarihinin temmuz 2011 olması sıkıntı yaratır mı ? Ben durumu dilekçe ile izah ettiğimde Maliye'ye?
- 2011/07 kirası peşin ödenmiş ancak herhangi bir işlem yapılmamış dernek adına, stopaj istenir mi bendeki işletmeden?

Ynt: İşyeri kirası ve stopajının maliyeye bildirimi hk.

"- Kontrat tarihinin temmuz 2011 olması sıkıntı yaratır mı ? Ben durumu dilekçe ile izah ettiğimde Maliye'ye?
- 2011/07 kirası peşin ödenmiş ancak herhangi bir işlem yapılmamış dernek adına, stopaj istenir mi bendeki işletmeden?
"

Kontratın temmuz 2011 olması ancak mali yükümleri yerine getirmezseniz sorun yaratır.
Sizden ödenen temmuz 2011 kirası için stopaj istenmesi gerekir. Pişmanlıkla veriniz.
Ödenmeyen kira için birşey yapmanıza gerek yoktur. Ancak sözleşme hükümleri, tartışmaya yer bırakmayacak şekilde açık ve net olmalıdır.

Ticari amaçla kullanılamaz sözcüğü biraz tartışmalı . Bu faaliyet ticari bir faaliyet olarak kabul edilebilrimi? Yoksa eğitim mi kabul edilir. Doğrusu bir fikrim yok.
Ancak belki sözleşmeye bu şartın konması "eğitim dışında " başka ticari bir iş yapılmasını önlemek için olabilir.

Ynt: İşyeri kirası ve stopajının maliyeye bildirimi hk.

teşekkür ederim... iyi çalışmalar...