İşyerimle sorun yaşıyorum.

Merhaba
Nisan 2010 da işyerimden istifa ettim,5 sene çalıştığım iş yerim gerçek net maaşım 1870 TL iken brüt 1030 TL den SSK primlerimi ödemiş,3600 günü ve 15 seneyi doldurmuş durumdayım,SGK dan tazminat yazımı aldım ve şirketime verdim ama tazminatımı halen vermiyorlar2 ay geçti ,Ayrıca şöyle bir koz var elimde,31.12.2009 tarihinde kredi almak için maaş yazımı ,tam maaş 1870 TL olarak 2 patronumada imzalatarak aldım ama kredi almadım ve bu yazıyı sakladım.Bu firma Telekom sektöründeki büyük bir firmadır.

Bir de ilk istifamı Ocak ayında ettim fakat kimse kaile almadı,İstifamı mail yolu ile yaptım ve halen kayıtlarımda bulunmaktadır,kaile alınmayınca bende 2.kez yazılı bilgi verdim buda Nisan ayında ve işi bıraktım.

Bu durumda bana ne yapmamı önerirsiniz?

Saygılarımla

Ynt: İşyerimle sorun yaşıyorum.

Niye istifa ettiniz. Bunu yaparken yaştan emekli olmayı beklediğinizi tazminatınızın ödenmesini talep etiniz mi?

Daha 37 yaşındayım ve 4000 günümü doldurdum,kariyer ile ilgili bir takım sıkıntılar yüzünden istifa ettim.5200 gün ile emekli olacam ama halihazırda zaten 52 yaşına kadar beklemem gerek bu yüzden kariyer yapmak için biraz daha sürem var kalan 1200 gün zaten bir şekilde bu sürede dolar,ama şuanki sıkıntım eski işyerimden alamadığım tazminatım.Bu konuda bilgi verebilirseniz çok makbule geçer.
Saygılarımla

İşyerinize dilekçe yazıp sgk dan aldığınız tazminatını alabilir yazısını da ekleyerek kıdem tazminatınızn ödenmesinitalep ettiniz mi? Yoksa sadece istifa dilekçesi mi verdiniz?

obabat ' Alıntı:
Daha 37 yaşındayım ve 4000 günümü doldurdum,kariyer ile ilgili bir takım sıkıntılar yüzünden istifa ettim.5200 gün ile emekli olacam ama halihazırda zaten 52 yaşına kadar beklemem gerek bu yüzden kariyer yapmak için biraz daha sürem var kalan 1200 gün zaten bir şekilde bu sürede dolar,ama şuanki sıkıntım eski işyerimden alamadığım tazminatım.Bu konuda bilgi verebilirseniz çok makbule geçer.
Saygılarımla

eski işyerim derken..zannediyorum sıkıntı yaşadığını işyerinizden ayrılıp yeni bir yerde çalışmaya başladınız.
işyerinizden ayrılmadan takip süreci başlatabilirdiniz. noter kanalı ile sgk yazınızı ve dilekçenizi tebliğ edebilirdiniz.yine dikkate almazlarsa bölge çalışmaya müracat edebilirdiniz.

SN Moderator

Önce istifa dilekçemi verdim sonradanda SGK dan aldığım Tazminat Ödenebilir yazımı ulaştırdım.Benim burada takıldığım 2 unsur var biri,SSK primlerimin çok düşük hatta yarıdanda düşük ödenmiş olması ,ikinciside böyle kanuni bir yazıyı eski firmamın kaile almamasıdır.2 konu hakkındada kanuni olarak yaptırımda bulunabilme hakkım varmı ? Yoksa takriben 14.000 TL lik tazminatımın üstüne bir bardak su mu içmeliyim?Bu arada henüz çalışmamaktayım.
Sn HR. ve Moderator ,ilgilerinize teşekkür ederim.

Saygılarımla

SSK konusu ayrıdır. O konuda sgk ya şikayet edebilir, tespit davası açarsınız.
Tazminat konusunda ise anladığım kadarı ile siz eski işyerinizden önce istifa ettiniz, daha sonra da kıdem tazminatı alabilri yazısı alıp yolladınız.

İbraname imzalamadınız ise dava açıp uğraşmanız gerekecek. Yok imzaladıysanız da dava açılabilir ama biraz daha işiniz zorlaşır.