İşyerine giriş yapan herhangibir tamircinin iş güvenliği sorumluluğu

kenanacur

Katkı Sunan Üye
Merhabalar;

Firmamıza sürekli olarak, elektrik, su, makine arızaları için çeşitli firmalardan teknisyen arkadaşlar gelmektedir. Uğraştıkları iş ise kendine göre tehlikeli işlerdir. Bu personellerin çalışmaları sırasında herhangibir iş kazası sonucunda bizim sorumluluğumuzda oduklarını bilmekteyim. Bu arkadaşlar için firmaya giriş yaparken bağlı bulundukları şirketten sigortalı işe giriş bildirlerinini talep edebilirmiyim?

Ynt: İşyerine giriş yapan herhangibir tamircinin iş güvenliği sorumluluğu

Evet; Bunu birçok işletme yapar. özellikle tersaneler.

Bu şekilde bir çözümleme yaptım. Uygunmudur sizce.

? Çalışma yapacak tüm teknik personel adına güvenlikte imzalanmak üzere hazırlanacak, kısa bir iş güvenliği talimatnamesi, (iş güvenliği eğitimi verme zorunluluğu ?iş kanunu md.77)
? Çalışma yapacak tüm teknik personel adına güvenlikte imzalanmak üzere hazırlanacak, iş kazaları riski kabul muvafakatnamesi,
? Sigortalı işe giriş Bildirgesi veya Hizmet listesi olmayan hiçbir teknik personelin çalışmalarına müsaade edilmemesi

İyi eline sağlık.

Bahsettiğiniz konu hemen hemen tüm işyerleri için de geçerlidir,doğrusu düşünmemiştim,teşekkür ederiz.
İşyerinde çalışılan mahalde, iş sağlığı ve güvenliği önlemleride alınmış ise işbu belirttiklerinizle birlikte,meydana gelecek olumsuzluklar karşısında,yine de işverenin sorumluluğu tam olarak kalkmasa da kusurun minimuma indirgeneceği söylenebilir,dolayısıyle bu konuya dair işveren yükümlülüklerinin yerine getirilmiş oduğu kanaatine varılma noktasında bu işlemlerin katkı sağlıyacağını düşünüyorum,elinize sağlık.

İş kazaları riski kabul muvafakatnamesi içeriğini de paylaşabilirmisiniz?

kenanacur ' Alıntı:
? Çalışma yapacak tüm teknik personel adına güvenlikte imzalanmak üzere hazırlanacak, iş kazaları riski kabul muvafakatnamesi,
keremcem ' Alıntı:
Sn.Kenanacur bey neyi düşündü bilmiyorum ama şahsen İşverenin Genel Yükümlülükleri(6331/M.4) kapsamında "o işyerine ait risk analizi çerçevesinde;bu işyerinde veya işin işin görüldüğü mahal de,şu veya bu şekilde riskler sözkonusu,bu nedenle bu durumların dikkate alınarak uyulması gereken hususlara azami riayet edilmesi ,edilmemesi halinde halinde mesuliyetin tarafınız ait olacağı"şeklinde önceden bilgi verilmek suretiyle işverenin sorumluluğu tam olarak kalkmasa da böylesi bir işlemin faydalı olacağı,olası olumsuzluğun dava konusu olması halinde işveren kusurunun biraz daha düşebileceği,hiçbir işlemin yapılmamasının ise eksiklik olacağını düşünüyorum.

şeref aydemir ' Alıntı:
kenanacur ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:
Sn.Kenanacur bey neyi düşündü bilmiyorum ama şahsen İşverenin Genel Yükümlülükleri(6331/M.4) kapsamında "o işyerine ait risk analizi çerçevesinde;bu işyerinde veya işin işin görüldüğü mahal de,şu veya bu şekilde riskler sözkonusu,bu nedenle bu durumların dikkate alınarak uyulması gereken hususlara azami riayet edilmesi ,edilmemesi halinde halinde mesuliyetin tarafınız ait olacağı"şeklinde önceden bilgi verilmek suretiyle işverenin sorumluluğu tam olarak kalkmasa da böylesi bir işlemin faydalı olacağı,olası olumsuzluğun dava konusu olması halinde işveren kusurunun biraz daha düşebileceği,hiçbir işlemin yapılmamasının ise eksiklik olacağını düşünüyorum.
Bir iş kazası durumunda işverenin kusuru varsa, alınacak böyle bir muvafakatnamenin herhangi bir etkisi olmayacaktır ki??
İşverenin kusuru varsa, doğal olarak herşey bu kusura bağlantılı olarak gelişecektir .

Bir iş kazası durumunda işverenin kusuru varsa, alınacak böyle bir muvafakatnamenin herhangi bir etkisi olmayacaktır ki??
İşverenin kusuru varsa, doğal olarak herşey bu kusura bağlantılı olarak gelişecektir .
[/quote]
Amaç kaza öncesi ,sonradan doğacak kusurun ortadan kalkması yada kusur oranın minumuma indrilmesidir.
İfade edelim ki ,önceden alınacak böylesi kabüle dayalı bilgilendirme ve muvafakat sonucu oluşacak iş kazası olayındaki kusur durumu veya oranı ile önleyici hiçbir bilgi ve tedbirin alınmaması-yerine getirilmemesi sonucu oluşacak iş kazası olayında ki kusur ve kusur oranının aynı olmayacağı açık.Bu nedenle kusur ve kusur oranı , işveren yükümlülüklerinin tam olarak yerine getirilip-getirilmediğine bağlı olarak doğacağından,oluşacağından, herşey bu kusurunun ortadan kalkması, kalkmamış ise düşen kusur oranına bağlı olarak gelişecektir.Aksi takdirde hiç bir önlemin alınmamış olması sonucu doğacak iş kazasının kusur ve bedeli daha ağır olacak