İthalat Gümrük Ver. Beyannamesi

iyi çalışmalar
öğrenmek istediğim konu şu:
çanta ve cüzdan ithalatı yapıyoruz. hindistan üzerinden yaptığımız cüzdan ith.de cif bedeli (30000) üzerinden gümrük ve damga vergisi hesaplanmış yiçi bedeli (1000) de eklenerek kdv matrahına ulaşılmış.(Gümrük vergisi tahsil alındısında sadece kdv ve damga vergisi var)
çinden yapılan çanta ith.de ise cif bedeline ydışı bedeli de eklenerek (bu ydışı bedeli anormal görünüyor cif=25000 ydışı=42000) gümrük vergisi hesaplanmış. bunun üzerine yiçi bedeli (500) eklenerek kdv matrahına ulaşılmış..(Gümrük vergisi tahsil alındısında gümrük vergisi, kdv ve damga vergisi var)
Sorum şu;
bu ydışı ve yiçi bedelleri neye göre hesaplanıyor.Ayrıca ilk örnekte gümrük vergisi niçin hesaplanmamıştır

Ynt: İthalat Gümrük Ver. Beyannamesi

Sn. Halili
İthalat mevzuatı çok geniştir. İthal edilen eşyaların gümrük tarife istatistik pozisyonuna (GTİP) göre her malın gümrük vergisi ,değişiktir.Bazı mallarda vergi yoktur, bazılarında ise asgari fiyat vardır, vergisini asgari tutardan hesaplanır.
Bunun en doğrusunu gümrük müşavirinizden öğrenebilirsiniz.
Selamlar,

bazı mallarda da haksız rekabeti önlemek için bazı ülkelerden getirilenler için ek vergiler vardır.

Bu konuyla yakın ilişkide bende bir soru sorayım,
Gümrük idaresi bazı malların gözetime tabii olduğunu söyleyerek mükellefin beyan etmiş olduğu faturayı kabul etmemekte
kendi rakamları üzerinden CIF belirleyip gümrük vergisini ve kdv sini bu rakam üzerinden almaktadır.Yani mükellefin ithalat
beyannamesindeki kalem fiyatına değilde kendi belirlediği istatistiki kıymet rakamına göre vergileri belirlemektedir. Bu durumda benim kayıtlarıma almam gereken rakam hangisi olmalı.Bizim yaptığımız mükellefin yurtdışından mal alırken yaptığı ödeme + Gümrek vergisi + diğer masraflar. Çünkü vatandaşın cebinden çıkan para bu. Umarım yaptığımız bu işlem doğrudur. Biz vergi idaresinin belirlediği rakamı almıyoruz. Saygılarımla

benim merak ettiğim, araştırdığım konu bu yurt dışı ve yurt içi bedellerinin neye göre belirlendiği.
Malın cif bedeli 25000 ytl iken yurt dışı bedeli nasıl 42000 hesaplanıyor.Kdv matrahı diğer kalemlerle 71000 e yükselmiş dolayısıyla yüksek kdv ödeniyor.Bu konuyu araştırıyorum ama hala tatmin edici bir sonuca ulaşamadım. Malın ağırlığıyla mı alakalı, yoksa yurt dışındaki vergiler de mi üstleniliyor, malın fatura değerinin neredeyse 2 - 3 katına çıkıyor.
Bu konuda bilgili ve tecrübeli üstatlardan yardım bekliyorum
saygılar...

Sayın Halili,

İthal edilecek eşyanın GTİP ini bildirirseniz yardımcı olabilirim.

ithal eşya valiz, çanta,vb 500 parça civarında faturadaki ağırlığı da 7300 kg civarında
tarifedeki pozisyonu da muhtemelen 4202.11 veya 4202.12 grubu