İthalat KDV si Hk.

Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
282
Konum
İst.
30/04/2012 de gümrük giriş onayı yapılan ithalat malının kdv si 02/05/2012 de ödenmiştir.KDV yi hangi ayın indirim konusu yapmamız gerekiyor?
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
282
Konum
İst.
Ynt: İthalat KDV si Hk.

Tahakkuk esasına göre malın faturasının alış tarihinde kdv sini de indirim konusu yapmamız gerekmiyor mu?
Kdv yi nisan ayında tahakkuk ettirip, mayıs ayında da ödemesini gerebiliriz bence...
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: İthalat KDV si Hk.

KDV Kanunun 29/3'üncü maddesine göre ithalde ödenen KDV'yi takvim yılını aşmamak koşulu ile istediğiniz zaman indirebilirsiniz. Diğer taraftan 29/1-b maddesinde ithalde ödenen KDV'nin indirim konusu yapılabileceği belirtilmiştir.

Buna göre ödeme Mayıs ayında gerçekleştiği için, 02/05/2012-31/12/2012 tarihleri arasında deftere kayıt tarihini esas alarak indirim konusu yapmanız gereklidir.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
282
Konum
İst.
Ynt: İthalat KDV si Hk.

Sayın Karakaya,
Sizin de belirttiğiniz gibi KDVK madde 29 1/b de ithalat kdv sinin indirilebilmesi için ödeme şartı koyuyor, aynı maddenin 29/3 fıkrasında kanuni defterlere kaydedilen vergilendirme dönemini de dikkate alıyor-kullanılabilir-diyor.
İthalat kdv si ödenmişse ilgili GGB nin döneminde indirim kaydı girilebilir diye düşünüyorum.Eğer ki ödeme gerçekleşmezse düzeltme KDV Beyannamesi yapılmalı.
İyi çalışmalar...
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: İthalat KDV si Hk.

Nisan ayında ödeme henüz yapılmadığı için KDV indirimi de yapılamaz bence ki, Şükrü KIZILOT ta benimle aynı fikirde.

Açıklamalı ve İçithadlı Katma Değer Vergisi Kanunu Uygulaması; 5.Baskı, sayfa 1189

"İthalde ödenen KDV gümrük makbuzunun yasal defterlere kaydedildiği dönemde(ayda) indirim konusu yapılabilecektir". Sizin sorunuzda Nisan ayında ortada henüz bir ödeme makbuzu olmadığı için bunu yasal defterlere kaydetmeniz mümkün değil, yasal defterlere kayıt yapılamayınca da indirim konusu yapılması mümkün değil.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
282
Konum
İst.
Ynt: İthalat KDV si Hk.

G.G.B.nin malın "fatura" sı kabul edersek bu bege üzerinde KDV nin matrahı, hesaplanan KDV' nin tutarı yazılıyor.
Öte taraftan "banka dekontu " ile kdv yi indirim konusu yapmak bana göre sakıncalı.
Kızılot hocanın açıklamasına göre beyanname ile ödeme dekontu ayrıştırılıyor ama gene olarak "fatura"nın kayıt edilmesi ile çelişen bir uygulama...
Cevabınız için teşekkürler...
 
Üyelik
30 Nis 2008
Mesajlar
3,824
Konum
İstanbul
Ynt: İthalat KDV si Hk.

1-GGB malın faturası değildir, ithalde olsa bir malın faturası ayrı GGBsi ayrıdır.

2-KDV Kanunu 29/1-b'deki ödeme şartı mevcut olduğu sürece ödeme yapmadan KDV'yi indirim konusu yapamayacağınız gibi, indirim dönemi de makbuzun ödendiği aydır.
 
Üst