İthalatta Alınan Vergiler

• Konbuyu başlatan gamze_
  • Başlangıç tarihi
G

gamze_

Ziyaretçi
konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim şimdiden, çalıştığım fırma ilk defa ithalat yapıyor açıkcası bende ıthalatı yenı öğrenıyorum su an gümrük işlemlerını başlattık sormak ıstedığım sudur: gümrükçümüz bızden vergıler ve masraflar için fazla tutarda ödeme yapmamızı istedi.(açıkcası bize fazla geldı) ödediğimiz vergilerin tutarını ardıye ücretını nasıl öğrenebılıırız biz gümrükçümüze bu ödemeyı cıkarıcaz fakat bıze bunları ödedığıne daır kendısı makbuz ya da fatura kesecek mı bilen arkadaslar cevaplarsa sevinirim.

Ynt: İthalatta Alınan Vergiler

Gümrükte ödenen vergiler, ardiye, navlun vs.giderlerin tamamı belgelidir. Gümrükçünüz ithalat sonrası hizmet faturası ile birlikte masrafları dekont ekinde gönderecektir. Gümrük beyannamesinde kdv+vergileri görebilirsiniz. Beyannameyi tescil ettiğinde bir suretini isteyiniz.

Yani; ödediğimiz tutardan nereye ne kadar ödeme yapıldığını belgelerle birlikte göreceğiz.Tşk ederim Bülent Bey.

bu konuda bi sorum daha olacak.gümrükçümüz gümrük vergisi ve ardiye haricinde 10.216 usd'lik mal bedeli için 4.650 tl vergi ödemesi yapmamız gerektiğini söyledi bana rakam biraz yüksek geldi sizce bu rakam normal midir iithalatı yeni öğrendiğim için vergiler konusunda fazla bilgim yok ama kdv,gözetim ücreti ve belediye hissesi için bu ödemenin yapılacağını soyledı birde navlun ücretinin kdv'sını de biz ödüycez dedi bu şekilde mi oluyor acaba yardımcı olursa sevınırım.tşk ederim.

yaptığınız ithalat nedir ithalatın kdv oranı nedir.malı AB ülkelerindenmi yoksa 3.dünya ülkelerindenmi geliyor.Eğer 3.dünya ülkelerinden geliyorsa ve malınızın fiyatı 2 doların altında ise gümrükte vergiler 2 dolardan alınır.
gümrük vergileri farklıdır.bence gümrükçünüzden yapacağı masrafların dökümünü çıkarmasını isteyin.

hindistan'dan mermer satın aldık,kdv oranı %18.gümrükçünün bana keseceği faturada fiyatları yüksek gösterme gibi bi durumu var mıdır çünkü gümrükçü bana 450 tl ardiye ücreti diyor ben ardiye servisini aradığımda 170 tl ardiye ücreti çıkıyor bunu nasıl çözebilirim acaba?

Duvar yazılarında tecrübeyi şöyle tarif etmişler; Tecrübe yenilen kazıkların bileşkesidir.
Gümrükte ödenen vergilerin makbuzu vardır. Gemi acentalarıda demuraj, ardiye vs. gibi masrafları da size fatura ederler. Beyannameyi gümrükçünüzden istediniz mi? Vergi ve kdv yi beyanname de gördünüz mü? Bu ithalatın evrakları gelince güzelce incelersiniz. Yukarıda belirttiğim gibi tecrübe kazanırsınız.

bülent bey dediğim gibi ilk defa ithalat yapıyorum ama şimdiden kafayı yemek üzereyim gemi arefe günü geldi fakat biz hala malı gümrükten çekemedik.malı çekebilsek bende beyannameden bakıcam:))))ama ben sımdıden bılgı almak ıstedım ordino ve özet beyanı almak bi sorun gümrük işlemlerinin hala sürüyor olması başka bir sorun ilk ithalatımı da artık hiç unutmam bu sayede:)))

gümrükçü eğer kazık atacaksa katlanacaksınız güvendiğiniz bir gümrükçü ile çalışacaksınız. :)

sedat bey güya bu gümrükçüde tanıdık gümrükçü tanıdığına böyle yaparsa başkalarına ne yaparlar bilemem :))))başka bi gümrükçüyle çalışmayı düşünüyoruz zaten

gamze_ ' Alıntı:
bu konuda bi sorum daha olacak.gümrükçümüz gümrük vergisi ve ardiye haricinde 10.216 usd'lik mal bedeli için 4.650 tl vergi ödemesi yapmamız gerektiğini söyledi bana rakam biraz yüksek geldi sizce bu rakam normal midir iithalatı yeni öğrendiğim için vergiler konusunda fazla bilgim yok ama kdv,gözetim ücreti ve belediye hissesi için bu ödemenin yapılacağını soyledı birde navlun ücretinin kdv'sını de biz ödüycez dedi bu şekilde mi oluyor acaba yardımcı olursa sevınırım.tşk ederim.

Verginin yüksek olması gümrükçünün sizden çok para almasıyle ile ilgili değildir. Çünkü sonuçta bu ödeyeceğiniz vergiyi 191 hesabında indirim konusu yapacaksınız. Bu vergiyi zati ilgili gümrük dairesine ödenir..(Bankadan havale yoluyla da ödenebilir) Bu verginin yüksek çıkması sizin yurtdışından aldığınız mal tutarlarına nispeten çıkan vergidir.

Gümrükçünüz size zaten beyanname dosyası düzenleyip size gönderecek. Dosyada, sizin adınıza ödeyeceği bütün masrafların,ödedikleri vergi alındıların, faturaların(ardiye-ordino gibi) ekleri olması gerekiyor. Bunları size düzenleyeceği ödemeleri kendi yaptı ise Dekontunda gösterecek. Yapmadı ise size faturaları yollar ; siz kendiniz ödersiniz. Gümrükçünüz sadece gümrük hizmet bedeli altında fatura keser. Dekont adı altında yolladığı evrakları bakarsanız gümrükçünüze ait olmayıp; bütün fatura bilgileri size olup;gümrükçünüz sizin adınıza ödediği dökümanlardır..
Yapmanız gereken dekont adı altında sizden talep ettiği masrafları ile ekte sunacağı faturaları karşılaştırın. bütün masraf faturaları,makbuzları ekte mi değilmi diye. ekte olmayanlar nerde dir sorgularsınız..

genelde taksi yol masrafı diye belirtip ve mesai adı altında makbuzları koymazlar:))

Umarım faydalı olmuştur...

Tşk ederim sayın s_aday verdiğiniz bilgiler için....