İthalatta iskonto.

Arkadaşlar merhaba.
Bir firmamız sürekli ithalat yapıyor.Yurtdışından mal aldığı firma sürekli alış yaptığı için bizim müşteriye 300 Eur indirim yapmış.300 Eur eksik ödeme yaptık.Nasıl bir yevmiye kaydı yapmam gerekiyor.Herkese kolay gelsin.

Ynt: ithalatta iskonto

ama sizdeki fatura iskontosuz? yani alış faturanız 600 euro ama siz indirimden dolayı 300 euro ödediniz? eğer böyle ise yurtdışı firmanın credit note düzenlemesi gerekli.sizde o credit note'u gelir işleyeceksiniz.

teşekkürler nisank.dediğiniz evrak var.hangi hesaba işlemem lazım.bu konuda bilgi verebilir misiniz?

maliyet hesabını ters mi çalıştırark düşüyorsunuz? kaydınız nasıl oluyor?

Eğer ithal ettiğim mal direkt gider değilse (ilk madde, yarı mamul, mamul, ticari mal) ters kayıt yapıyorum. Direkt gidere attığım bir mal ise 649 hesabı kullanıyorum.

anladım...peki credit note tutarı kadar kdvsiz fatura kesiyor musunuz?

Ynt: İthalatta iskonto.

bende kesimiyorum ancak az önce bir rapor okurken şöyle bir şey karşıma çıktı.tereddüt ettim

'''Yurt dısından ithal ettiginiz emtialar için fiili ithal tarihinden sonra satıcı tarafından
ithalatçı lehine fiyat indirimi yapılması katma deger vergisinin konusuna
girmemektedir. Ancak, katma deger vergisi kapsamına girmese dahi alıs iskontosu ile
ilgili olarak yurt dısındaki satıcıya yönelik KDV ihtiva etmeyen bir fatura düzenlenmesi ve
bu faturanın da kayıtlara intikal ettirilmesi ve düzenlenen fatura ile birlikte fiyat indirimine
yönelik olarak gönderilen creditnemo vb. yazıların zamanasımı süresine baglı olarak
muhafaza edilmesi gerekir.?

Biraz araştırdım fatura kesme konusunda bir konuya ulaşamadım. Mantıksal olarak düşünüldüğünde doğru bir işlem olarak görünüyor. Ayrıca araştırmalarımda bazı konular dikkatimi çekti: yurtdışındaki firmadan tarafımıza düzenlenen alacak dekontunu (credit note) veya borç dekontunu (debit note) gümrüğe bildirmek gerekiyormuş.
Tarafımıza Borç dekontu gönderildiğinde doğacak KDV yi ödememiz gerekiyor.
Tarafımıza Alacak dekontu gönderildiğinde ise fazla ödenen KDV yi iade alabiliyormuşuz.

ama benim anlayamadığım bir şey var,

yurtdışından 100 euro fatura geldi, çeşitli indirimden dolayı 80 euro ödendi diyelim.alıcı, 20 euro borçlu görünüyor bu durumda.ama satıcı, alıcıya 20 euro alacak dekontu gönderdi.satıcıda hesabı kapattı, alıcıda...

alıcı bunun üzerine, satıcı namına ( öyle diyor) credit note tutarı kadar fatura keserse. bu sefer de alacaklı duruma düşüyor.düşmüyor mu?

Yukarıdaki yazıdan anladığım credit note ve faturayı bir bütün olarak dikkate alınacağıdır. Eğer böyle bir işlem yapılacaksa da faturayı karşı tarafa yollamazsınız.

doğru...ama o yazılanda bir yorum neticede...kesin bir bilgi bulamıyorum.

Evet bende bulamadım. Üstadlardan belki yardımcı olabilicek birisi çıkar.

Sanıryorum yanlış yönlendirme olarak credit note takıldınız.
Sizin durumunuzda alacak dekontu olmaz. Çünkü ithalatta kdv vardır. Siz iskonto faturası keseceksiniz. Bunda da kdv beyan edeceksiniz..
Yoksa kdv açısından maliyeyi kandırmış olursunuz. Çünkü 600 euro üzerinden indirim kullandınız ama ödediğiniz 300 .

Soner KOCACI ' Alıntı:
Yukarıdaki yazıdan anladığım credit note ve faturayı bir bütün olarak dikkate alınacağıdır. Eğer böyle bir işlem yapılacaksa da faturayı karşı tarafa yollamazsınız.

Credit note karşı satıcı firmanın kaydını düzeltmesi içindir. Ancak siz kendi kaydınızı bu kredit nota istinadeb fatura keserek düzeltebilirisiniz.
Alış iadelerini hangi hesapta izliyorsanız orda izleyebilirisiniz. Bu kestiğiniz faturada KDV olmalıdır.Siz mal ihraç etmiyosunuz ki.
İthalat yaparken gümrük geçiş hattında malın kdv sini ödüyorsunuz zaten. İade faturası ile durmu gerçekeğe getirmiş olurusnuz.