İto 24 Şubat 2014 Gününden Sonra Artık Mersis Sisteminde

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
MERSİS
(Merkezi Kayıt Sistemi)
24 ŞUBAT 2014 PAZARTESİ GÜNÜ BAŞLANACAK OLAN MERSİS SİSTEMİ KAPSAMINDA SİCİL UYGULAMALARI

24 ŞUBAT 2014 Pazartesi günü tüm yeni kuruluş ile şube açılışı ve merkezi İstanbul dışındaki firmaların İstanbul’a merkez nakli tescil başvuruları için, öncelikle MERSİS (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) üzerinden sisteme giriş yapılması ve talep numarası alınması gerekmektedir.
Mevcut kurulmuş bulunan ve kurulacak firmaların kuruluştan sonraki her türlü tescil başvuru işlemleri ise daha önceden olduğu gibi direkt Müdürlüğümüze yapılacaktır.

A-YENİ KURULUŞ VE ŞUBE AÇILIŞ İŞLEMLERİ (ELEKTRONİK İMZA ZORUNLU DEĞİLDİR)

1) MERSİS kullanıcı kayıt işlemi ile sisteme kayıt olunması
2) MERSİS sistemi üzerinden MERSİS İŞLEMLER – YENİ ŞİRKET KURULUŞ İŞLEMLERİ adımlarından ilgili kuruluş işleminin başlatılarak, ana sözleşme metninin oluşturulması (ana sözleşme hazırlanırken adres maddesinin serbest adres seçilerek yazılmalı) ve talep numarasının alınması,
3) Kuruluş işlemleri başlatılıp
takip numarası alındıktan sonra ön onay beklenilmeden (müdürlüğümüzce ön onay adımı kullanılmayacaktır) Herhangi bir notere talep numarası ile gidilerek, noterin MERSİS sisteminden dökümünü alacağı ana sözleşme üzerinde imzalarının (şahıs firmalarında ise tescil talepnamesinin) tasdik ettirilmesinden sonra,
4) .:: İSTANBUL TİCARET ODASI ::. adresli web sayfamızın “Tescil İlan Kuruluş” adımında belirtilen belgeler ve MERSİS işlem talep numarası ile
Kadıköy (Kadıköy, Hasanpaşa Eğitim Mah. Kasap İsmail Sok. Sadıkoğlu Plaza No.5), Perpa (Okmeydanı, Perpa İş Merkezi B Blok Kat. 13 No.2269–2270) veya Giyimkent (Esenler, Oruç Reis Mah. Giyimkent Sitesi 12.Sok. No.82 )hizmet birimlerinden herhangi birine müracaat edilmesi gerekmektedir

FERHAT

Son düzenleme:
Ferhat Bey, 2008 de kurulmuş şahıs firmasını ruhsat işlemleri sebebiyle İTO ya kaydettirmem gerekiyor. Ancak İTO başvurusunda MERSİS no istiyorlar. Tİcaret siciline kaydı olmayan işletmenin mersis no su olur mu? Mersis sistemine kayıt yaptım ancak nasıl numara alabilirim anlayamadım. Mersis yardım mail adresine konuyu mail attım. Gelen cevap "ticaret siciline kaydı olmayan firmaların mersis no su olmaz"
Bu konuda bilginiz var mı? Nasıl bir süreç izlenmeli?