fonradar

İzinde Maaş Ödemesi

Sayın Bülent Evcimen,

Şimdi oldu, kanunda yazmadığı için ödenemez diye bir hüküm bulunmadığına göre sizde benim yazdıklarımda hem fikirseniz konuyu çok da uzatmanın bir anlamı yok.
Fazla yersiz yazı kirliliği olmaması açısından burada son noktayı koyalım.

İyi Günler.

Bakın, 4587 ilk çıktığında Kanunu yazanlardan(komisyonda) Sn Prof.Dr. T. Centel kamu İşveren sendikası olan TÜHİS'in düzenlediği seminerde O'na 2 tane soru sordum.
1- Kanunların niye açık seçik yazılmadığını, aynı maddelerden farklı görüş olduğunu yazdım.
- O'da bazı maddeleri 2 tarafın (yani 2 tarafa eyyamcılık gibi-tam söylediği şey aklımda değil) lehine yorum yapılacak şekilde bilerek ucu açık bıraktıklarını söyledi..
Biz hariç profosyonel uzmanlar bile farklı yorumluyorlar. bu maddeyi ben siz hatalısınız demiyorum. İşveren nasıl isterse öyle olur..
En derin saygılarımla..

Katılıyorum
Mutlak emredici hükümler dışında nispi emredici hükümlerin işci lehine uygulanması tabiki mümkün ama olayımız açısından bu durumun (sözkonusu izin hallerinin)işveren yönünden illaki ücretli olacağı-yapılacağı anlamına gelir şeklinde hüküm vermek de çok doğru olmasa gerek.
Doğrusu ve en ihtilafsız şekli iş sözleşmesi ve eki kaynaklarda bu ve benzeri hususların net olarak hüküm altına alınmasıdır.

:) Sonuç nedir peki;
evlilik izni ücretli yasal izinmidir, yoksa işveren tarafından verilmesi gereken izinlerden olup, ücretini ödeyip ödememek işyeri uygulamasına göre değişir mi?

SAKLI HAKLAR

Madde 45 - Toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmelerine hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatillerde işçilere tanınan haklara, ücretli izinlere ve yüzde usulü ile çalışan işçilerin bu Kanunla tanınan haklarına aykırı hükümler konulamaz.
Bu hususlarda işçilere daha elverişli hak ve menfaatler sağlayan kanun, toplu iş sözleşmesi, iş sözleşmesi veya gelenekten doğan kazanılmış haklar saklıdır.

Madde Gelenek'ten bahsetmektedir.

Yine Medeni Kanun örf ve adetlere atıflar yapmaktadır.

Dolayısıyla bu mazeret izinlerinin normal çalışılmış günlerden sayılarak, ücretlerininde ödenmesi gerekir diye düşünüyorum.

İşv. ne izin vermek nede ücretini ödemek zorunda değildir. İşveren anlayışsız biri ise izin vermeyedebilir.

Sayın Merkür2; Madde isteğe bağlı olarak demiyorki ama!

b) Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri,

"gereken" ifadesi bırakılmış.

HAFTA TATİLİ ÜCRETİ

Madde 46
- Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.
Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir

atıf yapılan;

ÇALIŞMA SÜRESİ

Madde 63
- Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.
Tarafların anlaşması ile haftalık normal çalışma süresi, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine, günde onbir saati aşmamak koşulu ile farklı şekilde dağıtılabilir. Bu halde, iki aylık süre içinde işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık çalışma süresini aşamaz. Denkleştirme süresi toplu iş sözleşmeleri ile dört aya kadar artırılabilir.
Çalışma sürelerinin yukarıdaki esaslar çerçevesinde uygulama şekilleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir.
Sağlık kuralları bakımından günde ancak yedibuçuk saat ve daha az çalışılması gereken işler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından müştereken hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir.

45 saat çalışan işçiye kesintisiz 24 saat dinlenme verilir ve o günün ücreti tam ödenir diyor.

24 saatlik dinlenmedeki ücret ödemesinin sebebini ise aşagıdaki yargıtay kararından öğreniyoruz.

T.C. Resmi Gazete

Dolayıısyla ben hala, bu tür mazeret izinlerinin verilmesininbir zorunluluk olduğunu, ve bununda kanunda belirtildiği gibi normal çalışma süresinden kabul edilerek ücretinin tam olarak ödenmesi gerektiğini düşünüyorum.

:) Sonuç nedir peki;
evlilik izni ücretli yasal izinmidir, yoksa işveren tarafından verilmesi gereken izinlerden olup, ücretini ödeyip ödememek işyeri uygulamasına göre değişir mi?

Her iki madde(4857-M.46 ve 55)bendlerinin en son kısmında belirtildiği gibi"....üç güne kadar verillmesi gereken izin süreleri" - "...üç güne kadar verilecek izinler"ifadesinden, sözkonusu durumlara bağlı olarak bu izinlerin verilmesinin zorunlu olduğu,
Ayrıca;
a.İşcinin evlenmesi önceden bilinen bir durum olup,bu durumu işverene zamanından önce bildirmesine rağmen işverenin izin vermemesi,
b.Ölüm hallerinde ise işci talep etmesine rağmen verilmemesi, (hatta ölüm olayında haber vermeksizin dahi işcinin işe gelmemesi durumu,
karşısında işverenin (ücretsiz izin vermekden başka)işci aleyhine yapabileceği ne olabilir?
El cevap;haklı nedenle fesih mi?mümkün değil,belki işvereni haberdar etmedin diye uyarı verilebilir,bu işlem bile dava konusu edilse,işci lehine sonuçlanması çok yüksek ihtimaldir.
Sn.Keremcem beyin sualine tekrar dönersek;
-İşveren tarafından verilmesi gereken izinler olup, madde bendlerini işci lehine yorumlamanın isabetsiz olmayacağı,bu noktada ödeme yapılırsa neden yaptın denilemiyeceği,
-İzin verilip, ücretinin ödenmemesi(ücretsiz izin verilmesi)halinde ise neden ücretini ödemedin denilemiyeceği,
Dolayısıyle,işyeri uygulaması(yazılı olan-olmayan)öne çıkıyor,önem arzediyor.

Son düzenleme:
bu bağlamda şahsım adına; bir bilen ,uzman değilim,öğrenmeye çalışıyorum,çıraklığı geçtiysem,kalfa olabildim mi bilmiyorum ama ustalığa-uzmanlığa ulaşmanın kolay olmadığını/olmayacağını biliyorum

Nazarımda; Eski Tabirle Lonca Reisi ünvanınız bende bakidir Sayın. AYDEMİR.

Sayın Bülent Bey; kamu Kurumunda çalıştığınızı belirtmişsiniz. TİS varsa sanırım sendikada vardır. Mademki sayın Merkür2 nin yorumunu beğeniyorsunuz! O zaman neden çalıştığınız Kurumuz/kuruluşunuzda imza altına alınan TİS'e İş Kanuna ayrıkı bir madde bırakılıyor. Hukuk Müdürlüğü yokmu acaba?

Sn Ferruh bey ; Konuya farklı baktığı ilginçime geldiği için beğendim (ironi) yazdıklarımı okursan tezat olduğunu farkedersiniz ,destek olarak değil.
TİS'de iş kanununa aykırı bir maddemiz yok
Kat, kat fazlası var yanlış anlaşıldığım için özür dilerim..

Sn Ferruh bey ; Konuya farklı baktığı ilginçime geldiği için beğendim (ironi) yazdıklarımı okursan tezat olduğunu farkedersiniz ,destek olarak değil.
TİS'de iş kanununa aykırı bir maddemiz yok
Kat, kat fazlası var yanlış anlaşıldığım için özür dilerim..

Est. Bülent Bey. ben özür dilerim.
İnanın amaç bu değildi. Beğeniye atıf yapmamdaki esas amaç; Görev yaptığınız kurumun (varsa) Hukuk Müdürlüğünün TİS'de belirtilen izin/ücret ilişkine dair (yine varsa) görüşlerini öğrenmekti.

ferruh bey teşekkür ederim .iyi akşamlar. Hepiniz Allaha emanet olun (Bildiğiniz üzere TİS'ler genelde 4857'nin üzerinde işçi lehine haklar verdiği için hukuksal sorun yok) yıllık izin 34 gün, ölüm,evlenme , doğum ücretli 6 gün, bunlara şehir dışında ise 3 gün ücretli yol izini falan......daha detaylı merak ettiğiniz 1 şey varsa yazın cevaplarım..
saygılarımla

Nazarımda; Eski Tabirle Lonca Reisi ünvanınız bende bakidir Sayın. AYDEMİR.

Sn.Ferruh bey teşekkür ederim ama koca bir tabak dolusu balda,(yani bu forum da) bir çay kaşığı kadar tatlımız(yani katkımız) olabiliyorsa ne ala,zira kepçeler dolusu tatlısı-katkısı olan sn.üyeler var burada, tabiki onların da bilgilerinden istifade ediyoruz,paylaşdıkca da bilgi dağarcığımızı genişletmiş oluyoruz.
İyi çalışmalar
saygılarımla...

ferruh bey teşekkür ederim .iyi akşamlar. Hepiniz Allaha emanet olun saygılarımla

Ben teşekkür ederim Bülent bey. Görüşmek temennisiyle iyi akşamlar. Saygılarımla. Sizde Allaha emanet olunuz. Sağolun.

Sn.Ferruh bey teşekkür ederim ama koca bir tabak dolusu balda,(yani bu forum da) bir çay kaşığı kadar tatlımız(yani katkımız) olabiliyorsa ne ala,zira kepçeler dolusu tatlısı-katkısı olan sn.üyeler var burada, tabiki onların da bilgilerinden istifade ediyoruz,paylaşdıkca da bilgi dağarcığımızı genişletmiş oluyoruz.
İyi çalışmalar
saygılarımla...

Mutlaka Sayın.AYDEMİR. Forumu inşa edip bizlerin kullanıma sunanlara ve foruma katkı yapan herkese yürekten teşekkür ediyorum. Sizede iyi çalışmalar diliyorum. Sağolun. Saygılarımla.

Sayın Merkür2; Madde isteğe bağlı olarak demiyorki ama!

b) Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri,

"gereken" ifadesi bırakılmış.

HAFTA TATİLİ ÜCRETİ

Madde 46
- Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.
Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir

atıf yapılan;

ÇALIŞMA SÜRESİ

Madde 63
- Genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok kırkbeş saattir. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.
Tarafların anlaşması ile haftalık normal çalışma süresi, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine, günde onbir saati aşmamak koşulu ile farklı şekilde dağıtılabilir. Bu halde, iki aylık süre içinde işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık çalışma süresini aşamaz. Denkleştirme süresi toplu iş sözleşmeleri ile dört aya kadar artırılabilir.
Çalışma sürelerinin yukarıdaki esaslar çerçevesinde uygulama şekilleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir.
Sağlık kuralları bakımından günde ancak yedibuçuk saat ve daha az çalışılması gereken işler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından müştereken hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir.

45 saat çalışan işçiye kesintisiz 24 saat dinlenme verilir ve o günün ücreti tam ödenir diyor.

24 saatlik dinlenmedeki ücret ödemesinin sebebini ise aşagıdaki yargıtay kararından öğreniyoruz.

T.C. Resmi Gazete

Dolayıısyla ben hala, bu tür mazeret izinlerinin verilmesininbir zorunluluk olduğunu, ve bununda kanunda belirtildiği gibi normal çalışma süresinden kabul edilerek ücretinin tam olarak ödenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yazmış olduğunuz iş kanunu maddesinin başlığına bakar iseniz hafta tatilinin hangi koşullarda ödenmesi gerektiğini tarif etmektedir. Orada "gereken" yazması bu iznin verilmesinin zorunlu olduğu anlamına gelmez. Eğer çalışma süresinden sayılan maddesinde böyle bir düzenleme olsa idi ancak o zaman zorunluluk doğardı.

Öncelikle işlere kolaylıklar diliyorum.

Çalışmanın olmadığı hafta tatilinde ücret ödemenin ne zaman ortaya çıktığına bakalım.
İşçilere hafta tatili ve genel tatil günlerinde ücret ödenmesi hakkında kanun
Kanun No: 5837
Tarih: 09/08/1951

Madde1—İş Kanununun uygulanmakta olduğu İşyerlerinde haftanın tatilden evvelki günlerinde devamlı olarak çalışmış
olan işçilere çalışılmıyan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın yarım gündelik ücret ödenir.
Madde 2 — Birinci maddedeki ücretli hafta tatiline hak kazanmak için iş müddetleri ile alakalı nizamnamelerde kabul edilen günlük iş müddetlerine uygun olarak haftanın altı gününde muntazaman çalışmış olmak şarttır.
Şu kadar ki;
A) çalışmadığı halde kanunen iş müddetinden sayılan zamanlarda günlük ücret ödenen veya ödenmeyen tatil günleri; Evlenme
halinde üç güne kadar; ana veya babanın, karı veya kocanın, kardeş veya çocukların ölümü halinde iki güne kadar verilmiş olan izin
müddetleri ile işveren tarafından verilmiş diğier izinler çalışılmış günler gibi hesaba katılır.
B) Mücbir ve iktisadi bir sebep olmadan işyerindeki çalışmanın haftanın bir veya birkaç gününde işveren tarafından tatil edilmesi halinde haftanın çalışılmayan günleri ücretli hafta tatiline hak kazanmak için çalışılması gereken altı günün hesaplanmasında nazara alınır.
C)..

ve niçin ödendiğine bakalım.

Temyiz Mahkemesi Tevhidi içtihad Büyük Heyetinin
28/5/1958 tarih ve E . 15, K . 5 sayılı kararı sureti
...
c: Hafta tatili mecburiyeti 394 sayılı Hafta tatili kanunu ile kabul edilmiş ve ayrıca İş kanununun 35 inci maddesinin
çalışma günlerinin haftanın altıncı gününden ibaret olacağının esas tutan hükmü ile teyid olunmuştur. Çalıştığı günlerin kazancının ancak
o günlere ait olan masraflarını karşılayacak derecede az olması itibariyle tatil gününü yokluk içinde geçirmeğe mecbur kalan ve bu itibarla
tatil gününde iş bulup çalışma yolunu arayan işçinin hafta tatilini iç rahatlığı ile geçirerek herkes gibi dinlenmesini sağlamak üzere
iş günlerindeki kazancının tatil günleri içinde işçiye ödenmesi uygun görülmüştür bu gayeye erişmek üzere 5837 sayılı kanun kabul edilmiş
ve gayeye uygun hükümler konulmuştur.

İş Kanununa İlişkin Çalışma Süreleri Yönetmeliği çalışma süresini; işçinin çalıştırıldığı işte geçirdiği süredir diye tanımlamıştır.

YILLIK İZİN BAKIMINDAN ÇALIŞILMIŞ GİBİ SAYILAN HALLER

Madde 55 - Aşağıdaki süreler yıllık ücretli izin hakkının hesabında çalışılmış gibi sayılır:
a)
..
..
ı) İşçilerin evlenmelerinde üç güne kadar, ana veya babalarının, eşlerinin, kardeş veya çocuklarının ölümünde üç güne kadar verilecek izinler.

soruya konu olan izinler yıllık izin hakkındada belirtilmiş ama buda MADDE 66'da geçmiyor.

Bu durumda ;

3 gün evlilik 2 defa 3 er günlük ölüm izni almış bir işçinin.
Yıllık izin hesabını nasıl yapmamız gerekiyor?
İhbar ve kıdem sürelerini nasıl hesap etmemiz gerekiyor?
Ücret hesabı nasıl olmalıdır. hafta tatil ücretini alacak ama izinde olduğu günlerin ücretini alamayacmı?

Bir diğer konu ise;

Kanun maddesinde neden evlenme, ölüm ve birde ayrıca işverence verilen diğer izinler şeklinde bir ayrıma gidilmişki?
Hatta bu ayrımı ölüm izninde neden iyice teferruatlaştırmış ve kimlerin ölümü halinde izin verilebileceğini tek tek saymışki
Neticede izinlerin tamamını işveren veriyor ayrı ayrı belirtilmiş olması tezatlık yaratmıyormu!

İşveren tarafından verilen diğer izinler ifadesinden ne anlamalıyız?

İşçi davetiyesiyle beraber 4 gün evlilik izni istiyorum diye bir dilekçeyi işverenine sunmuş ve işverencede kabul görmüş olduğunu düşünürsek;

Bu 4 günü işverence verilen izin olarakmı düşüneceğiz?
3 günü evlilik 1 günü işveren izni olarakmı düşüneceğiz?
1 günü evlilik 3 günü işveren izni olarakmı?

Uygulama nasıldır? Hakikaten bir zaruriyet yok ise 50 küsür yıldır bu tezatlık neden giderilmezki?

Son düzenleme:
4 günlük evlilik izni talebinde bulunan çalışan için işverenin 4 gün izin verme zorunluluğu yok, ''3 güne kadar''' ifadesinden ,
işçinin talep edebileceği evlilik izni süresinin üst sınırının 3 gün olabileceği sonucunu çıkartıyorum ben.

Ücretli mi ücretsiz mi konusunda ise,
hafta tatili ücretine hak kazanmak için sanki çalışılmış gibi kabul edilen günlerden sayılması gerektiğini belirten bir ifade nedeniyle ,
ilgi madde içeriğinden tamamen bağımsız bir başka konu olan evlenme izni için de ücret ödenmesi zorunluluğu olduğu sonucuna varmak , bence hatadır. O zaman , aynı madde içeriğinde beliritlen '' işveren tarafından verilen 7 güne'' kadar olan diğer izinlerin de ücretinin ödenme zorunluluğuna karar vermek gerekir( nacizane bence)

Bahsettiğiniz kıdem ve ihbar tazminatı hesabında ise, makul süre olarak tabir edilen dair yargı örneklerine bakıldığında;
ihbar süresi+6 hafta yı aşan süreler o tazminata ilişkişn süreler içinde yok saılmalı, ihbar süresi+6 haftayı aşmayan süreler ise tazminata ilişkin süre için dikkate alınmalı bence

Ücretli mi ücretsiz mi konusunda ise,
hafta tatili ücretine hak kazanmak için sanki çalışılmış gibi kabul edilen günlerden sayılması gerektiğini belirten bir ifade nedeniyle ,
ilgi madde içeriğinden tamamen bağımsız bir başka konu olan evlenme izni için de ücret ödenmesi zorunluluğu olduğu sonucuna varmak , bence hatadır. O zaman , aynı madde içeriğinde beliritlen '' işveren tarafından verilen 7 güne'' kadar olan diğer izinlerin de ücretinin ödenme zorunluluğuna karar vermek gerekir( nacizane bence)
Keremcem üstadım. Sizde işçisiniz. Sizden örnek verek olursam.
İşvereniniz geldi ve "Madde 46 ya göre işyerini 3 gün kapatacağım hafta tatil ücretide dahil 4 günlük ücret ödeyeceğim" derse?

Allah derim sn.ferruh :)
Lakin konumuz işyerinin tatil edilmesi değil, arada bir bağlantı kuramadım o nedenle

HAFTA TATİLİ ÜCRETİ

Madde 46 - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.
Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.
Şu kadar ki;
a) Çalışmadığı halde kanunen çalışma süresinden sayılan zamanlar ile günlük ücret ödenen veya ödenmeyen kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri,
c) Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri,
Çalışılmış günler gibi hesaba katılır.
Zorlayıcı ve ekonomik bir sebep olmadan işyerindeki çalışmanın haftanın bir veya birkaç gününde işveren tarafından tatil edilmesi halinde haftanın çalışılmayan günleri ücretli hafta tatiline hak kazanmak için çalışılmış sayılır.
(İşveren " işyerini 3 gün tatil ediyorum derse" ödenecek ücret kaç günlük olur) onu sormak istedim.