K1 Belgesi Olmayan Kamyon Kiralama

k1 sahibi bir nakliyeci müşterimiz k1 belgesi olmayan diğer bir vergi mükellefinin kamyonunu kiralamak istiyor.Böyle bir durumda kendi k1 belgesini 2 kamyonda kullana bilirmi? kiralama sözkonusu ise izlenecek yol nasıl olur.

Ynt: k1 belgesi olmayan kamyon kiralama

volt ' Alıntı:
k1 sahibi bir nakliyeci müşterimiz k1 belgesi olmayan diğer bir vergi mükellefinin kamyonunu kiralamak istiyor.Böyle bir durumda kendi k1 belgesini 2 kamyonda kullana bilirmi? kiralama sözkonusu ise izlenecek yol nasıl olur.

Kesinlikle kullanamaz.Eğer kullanırsa K1 belgesi olmadan kullandığı için 5.000.ytl ceza yer:Kirlamada ise izlenecek yol belli kira bedeli için fatura keser.

ferhat

Ynt: K1 Belgesi Olmayan Kamyon Kiralama

K1 belgesi kiralama yolu ile kullanılamamaktadır. Ancak genelgede belirtilen istinap haddi sınırlarına uygunsa satın alma yolu ile
kiralanacak kamyon K1 yetki belgesi kullanımına girebilir.

Taşımalarda Kullanılacak Taşıtlar

Madde 16- 17 nci maddedeki şartlara uygun olmak kaydıyla, yurt içinde ve uluslararası taşımalarda kullanılacak bütün taşıtlar;

A) Yurt içi yolcu taşımalarında,

a) A1, A3, D3 ve E1 yetki belgesi sahipleri, yalnız kendi adına kayıt ve tescil edilmiş özmal ticari taşıtları kullanabilirler.

b) D1 ve D2 yetki belgesi sahipleri,

1) Kendi adına kayıt ve tescil edilmiş özmal ticari taşıtları,

2) Sahibi oldukları özmal ticari taşıt sayısının iki katını geçmemek üzere sözleşmeli taşıtları,

taşıt belgelerine kaydettirerek kullanabilirler.

B) Yurt içi eşya ve kargo taşımalarında,

a) K1, K2, K3, E2, P1 ve P2 yetki belgesi sahipleri, yalnız kendi adına kayıt ve tescil edilmiş özmal ticari taşıtları,
b) L1 yetki belgesi sahipleri,

2) Sahibi oldukları özmal ticari taşıt sayısının elli katını geçmemek üzere sözleşmeli taşıtları,

taşıt belgelerine kaydettirerek,

c) M1 ve M2 yetki belgesi sahipleri,

2) Sahibi oldukları özmal ticari taşıt sayısının on katını geçmemek üzere sözleşmeli taşıtları,

taşıt belgelerine kaydettirerek,

d) N1 ve N2 yetki belgesi sahipleri,

2) Sahibi oldukları özmal ticari taşıt sayısının yirmi katını geçmemek üzere sözleşmeli taşıtları,

taşıt belgelerine kaydettirerek kullanabilirler.

Kamyonu KİRAYA VEREN açısından;

Yetki belgeniz ve araçlarınızın taşıt kartı yoksa C2, L1, L2, M1, M2, M3, N1, N2 türü yetki belgesine sahip firmalarla taşıt kiralama sözleşmesi yaparak araçlarınızın bu tip firmaların taşıt belgelerine kaydedilmesi suretiyle yeniden çalışmalarını sağlayabilirsiniz. Araç başına TC Ulaştırma Bakanlığı`na 57.-YTL ödenmek suretiyle taşıt kartı çıkartılacak ve ilgili taşıt belgesine ilave edilecektir.

Diğer bir ihtimal ise: aracınızın mülkiyetini K1 belgesi olan diğer bir gerçek ya da tüzel kişiliğin adına geçirerek onun yetki belgesi altında çalışmasını sağlamaktır ki tamamıyla karşılıklı güven ve itimat gerekir.

Arkadaşlar formdaş

Yukardaki sorusunda K1 belge kiralamasını değil Kamyonun kirlamasını soruyor anladığım kadarıyla böyle olunca VUK kanunu yönünden kamyonu kiralar.faturasını keser eğer taşımacılıkta yakalanırsa 5.000.-ytl ceza yer ikisi ayrı şey.Fakat diğer yönden ceza yememek için ''basar03'' arkadaşımızın gösterdiği yol doğru bir yoldur

ferhat

arkadaslar benım tek bır kamyonum var ben sadece bır teknenın balıgını tasıyorum bunun harıcınde ne yuk nede esya tasıyorum 25 tonu toplamam ımkansız bu yuzden k1 belgem yok işede yenı basladım sayılır belge alma olanagım hıç yok aracımı kıralama yoluna mı gıtmelıyım bana bı yardımcı olurmusunuz hiç bır iş yapmayıp kahvehane köselerınde mı oturalım

ata ' Alıntı:
arkadaslar benım tek bır kamyonum var ben sadece bır teknenın balıgını tasıyorum bunun harıcınde ne yuk nede esya tasıyorum 25 tonu toplamam ımkansız bu yuzden k1 belgem yok işede yenı basladım sayılır belge alma olanagım hıç yok aracımı kıralama yoluna mı gıtmelıyım bana bı yardımcı olurmusunuz hiç bır iş yapmayıp kahvehane köselerınde mı oturalım

merhabalar, tek bir kamyonunuz var ise taşıma işini yaptığınız firmaya devredebilir ve k2 belgesi aldırıp kullanabilir,

kooperatife kayıt olup imkanlarında faydalanabilirsiniz.

Daha fazla ayrıntı için k belgesi ............................... faydalanabilirsiniz.