fonradar

Kaç Gün Askerlik Borçlanması Yapmam Gerekiyor?

11.09.1969 doğumluyum. 7076 gün SSK Prim Ödeme Gün Sayım bulunuyor.
Askerden önce SGK girişim yok. 01/03/1989 yılında askere gittim. 540 gün (18 Ay) askerlik yaptım.
Asker dönüşü 01.10.1990 Hizmete Başlama Tarihimdir.
Bu bilgiler doğrultusunda 1 sene önce emekli olmam için ne kadar askerlik borçlanması yapamam gerekir.
Dönüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Hizmete başlama tarihinize göre normal emeklilik şartlarınız 52 yaş, 25 yıl hizmet süresi ve 5525 gün prim ödeme gün sayısı. Hizmet süresi ve prim ödeme gün sayınız dolmuş. Ancak şu an 47 yaşındasınız ve eylülde 48 yaşında olacaksınız. 11.09.2021 yılında 52 yaşına girdiğinizde emekli olacaksınız. Eğer 18 ayın tamamını borçlanıp öderseniz emeklilik yaşınız 18 ay geriye çekilir ve 11.03.2020 tarihinde emekli olabilirsiniz.

İlk sgk girişi askerlikten sonra olduğu için borçlanma sigorta başlangıcını değiştirmez.

İlk sgk girişi askerlikten sonra olduğu için borçlanma sigorta başlangıcını değiştirmez.

Zaten sigorta başlamadan önce askere gitmiş olması gerekiyor yaşı geri çekmek için.

Ülkemizde erken emekliliğin formüllerinden biri de askerlik borçlanması. Erkekler askerlik borçlanması yaparak erken emekli olabiliyor. Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, borçlanma ile hem prim şartını azaltıyor hem de yaşı 1-2 yıl erkene çekebiliyor. Erken emeklilik için işe başlangıç tarihi ile askerlik yapılan dönem önem taşıyor. Yaşı erkene çekmek için askerliği işe girmeden önce yapmış olmak gerekiyor. Borçlanma yapılarak işe giriş tarihi geriye çekiliyor. Emeklilik yaşı kademeli arttığı için, geriye çekilen tarih çalışanı bir önceki kademeye getirerek 1 yaş kazandırıyor. İşe girilen tarih borçlanma süresini belirliyor. Örneğin; 1974 doğumlu, askerliğini 1994'te yapmış, SSK giriş tarihi 1 Mayıs 1996 olan kişi, 25 yıl, 56 yaş ve 5 bin 825 prim gün şartlarına tabi. Bu kişi 6 ay askerlik borçlanması yaparak 25 yıl, 55 yaş, 5 bin 750 prim gün şartlarına tabi olabilir.

Son düzenleme:
Çelişenin ne olduğunu anlayamadım. Sigorta girişi olmadan önce askere gitmiş. Bu yüzden 18 ay askerlik borçlanması yaparsa emeklilik yaşı geri çekilir.