Kalıpta Kullanılan Malzemelerin Muhasebe Kayıdı

Merhabalar
İşletmemize alınan aşağıdaki malzemenin muhasebe kayıdı nasıl olmalıdır ?
Paslanmaz çelik çaydanlık boğma kalıbı olarak ve paslanmaz çelik jant üretiminde derin sıvama kalıbı olarak kullanılan malzeme.

Sayın Asiltürk,

Metal ve Plastik sektöründe kalıp yapımı bir çok aşamadan geçmektedir. Örnek veriyorum Çaydanlık boğma kalıbı için Çeliği bir yerden alınır, Başka yer şekil verir,Başka yer dişlerini açar gibi (kalıbın nasıl yapıldığını bilmiyorum sadece örnek vermek için yazdım) 6-7 farklı aşamadan geçebiliyor. Bunla ilgili bütün faturaları 258 hesapta toplayıp. Kalıp bittikten sonra 253 hesaba virmanlamanız gerekiyor.

Sayın uğurcadır bence soruyu anlamadınız. Paslanmaz çelik çaydanlık boğma kalıbı, paslanmaz çelik jant üretiminde derin sıvama kalıbı bunlar 255

hesapta takip edilir. Eğer firmanın ihtiyac halinde malzemeleri alıp kendi üretip kullanırsa o zaman 258 ve daha sonra 253 veya 255

Ben kalıp yaptırıyoruz Kalıpla ilgili malzemeleri nereye atarım gibi düşündüm hocam. Teşekkür ederim.

Merhabalar,

Bir yevmiye kaydı hakkında sorum olacaktı,

Bir benzin istasyonunun Mazot,benzin vb. aldığı bir firmaya kestiği faturanın kaydı aşağıdaki gibidir.

İskontolu kesilen bu fatura hangi işleme ait bir faturadır ve yevmiye maddesinde neden

sadece iskontonun KDV si var da faturadaki malların kdv si yok. Yardımlarınızı rica ediyorum.

120 –Fatura genel toplamı
611 –İskonto
191- İskontonun kdv si

...................120- Genel pompa alıcıları

İYİ ÇALIŞMALAR

Tahminde bulunuyorum. Fiyat farkı faturası almıştır. 120'nin kullanılmasının nedeni yanlış 120 hesaba atmıştır değiştirmek için yada iz kaydı olsun diye.