zirve

Kamyonetler Yatırım İndirimde Dikkate Alınabilirmi ?

Üyelik
30 Haz 2005
Mesajlar
362
Arkadaşlar,

Ruhsatında kamyonet olarak tescilli olan panelvan, camlı van ( Partner, Doblo, Kango vs. gibi ) gibi araçların yatırım indiriminde dikkate alınıp alınamayacağı konusunda farklı uygulamalar var.

Sizin görüşünüz hangi yönde acaba
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,170
Konum
İstanbul
Merhaba,
Kanun maddelerinin yorumunu bende Sayın Ali Pirtini gibi yapıyordum. Ama Maliye idaresi yaptığı yorumlar ve verdiği özelgelerle biraz kamyon ve kamyonetler için uygulamayı mükellef lehine yumuşattı.
Aşağıdaki linkte daha önce yapılan bir tartışmayı bulabilirsiniz. Verilen linklerdeki özelgeleri okumayı ihmal etmemenizi öneririm.

Yatırım İndirimi
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,170
Konum
İstanbul
Tekrar Merhaba,
Aslında faaliyet konunuzu açıkça yazsaydınız daha faydalı bilgiler alabilirdiniz. Yalnız bahsettiğin araçlar panelvan tipi araçlar olduğu için durumunuz pek içaçıcı değil, yani (faaaliyet konunuzu bilmiyorum ama) genel olarak yatırım indirimi kapsamı dışında olduğunuzu söyleyebilirim. Çünkü panelvanlar kamyon ve kamyonet sınıfına girmiyorlar.
 
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
142
sorunuzun cevapı aşağıdaki sirkülerde bulunabirsiniz.

- GELİR VERGİSİ SİRKÜLERLERİ
22 Seri No.lu GVK Sirküleri’nin (2) 5.5. bölümünde konuyla ilgili şu hükümler yer almaktadır.
“5.5. Binek otomobili ve benzeri kara taşıtları, yat, kotra, tekne ve benzeri motorlu deniz araçları ile uçak ve helikopter gibi hava taşıtları (işletmenin esas faaliyet konusu ile ilgili olanlar hariç).
Binek otomobili ve benzeri kara taşıtları, yat, kotra, tekne ve benzeri motorlu deniz araçları ile uçak ve helikopter gibi hava taşıtları için yatırım indirimi hesaplanmaz. Ancak, işletmenin esas faaliyet konusunun sayılan taşıtların kısmen veya tamamen işletilmesi olması halinde yatırım indirimi istisnası uygulanabilecektir.
Bir taşıtın binek otomobili benzeri taşıt olup olmadığı aracın niteliğine göre belirlenecektir. Nitelikleri itibariyle binek otomobili olarak kullanılabilecek yapıda olan panel van, kaptıkaçtı (Carry-all, Travel-all, Jeep-station) gibi taşıtlar, binek otomobili benzeri taşıtlar olarak değerlendirilecektir.
Ancak, bu araçların nitelikleri itibariyle binek otomobili olarak değil de, sadece yük taşımak amacıyla kullanılabilecek bir yapı arz etmesi durumunda, binek otomobili ve benzeri araçlar kapsamında değerlendirilmeyecektir. Örneğin; bir panel van’ın sadece ön koltuklarının bulunması ve aracın arkasında koltuk ve cam bulunmaması durumunda, bu aracın binek otomobiline benzediğinden söz edilemez.
İşletmenin esas faaliyet konusunun, belirtilen taşıtların kısmen veya tamamen işletilmesi olması halinde, yatırım indirimi istisnası uygulanabilecektir.
Örneğin;
- Taşıt kiralama konusunda faaliyet gösteren şirketlerin kiralanmak üzere aktifine aldığı binek otomobilleri,
- Yük veya yolcu taşımacılığı faaliyetinde yada ilaçlama faaliyetinde bulunan firmaların kullandığı uçaklar
- Yat turizmi faaliyetinde bulunan firmaların aktifine kayıtlı yatları,
yatırım indirimi istisnası kapsamında değerlendirilecektir.
Esas faaliyet konusu, yukarıda belirtilen taşıtların kısmen veya tamamen işletilmesi olmayıp, başka alanlarda faaliyet göstermekte olan işletmelerin satın aldığı bu taşıtlar yatırım indirimi istisnasından yararlanamazlar.
Örneğin;
- Sigara veya ilaç satış, dağıtım ve pazarlaması yapan mükellefin, işletmesinde kayıtlı olan, dağıtım ve pazarlama faaliyetinde kullanmak üzere satın aldığı binek otomobili,
- Dayanıklı tüketim malları ticareti ile uğraşan mükellefin işletmesine kayıtlı olan binek otomobili,
- Otel işletmesinin aktifinde kayıtlı olan ve müşterilerini gezdirmek amacıyla satın aldığı yatı,
- İşçilerinin servisi için satın alınan panel van,
- Otomobil alım-satımı faaliyetinde bulunan şirketin, satış öncesi test sürüşü yaptırmak amacıyla satın aldığı binek otomobilleri,
işletmelerin faaliyetlerinde kullanılmış olsa bile, işletmelerin esas faaliyeti söz konusu araçların işletilmesi olmadığından, yatırım indirimi istisnası uygulanmayacaktır.
Binek otomobili ve benzeri kara taşıtları dışında kalan kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs, tır, tanker gibi araçlar, işletmenin faaliyetlerinde kullanılmak üzere satın alınmış olması halinde, yukarıdaki kısıtlamalara tabi olmaksızın, yatırım indirimi istisnası kapsamında değerlendirilecektir.
Örneğin; meşrubat dağıtım ve pazarlama işi ile uğraşan firmanın ürünlerinin dağıtımı amacıyla satın aldığı kamyon veya kamyonet bu kapsamdadır

alıntı.......................................................................................
Ankara Defterdarlığı konuyla ilgili bir Özelgesi’nde (3) ağırlıklı olarak jeneratör ve diğer makinelerinin pazarlaması faaliyetinde kullanılmak üzere satın alınan 4 adet fiat palio ve 2 adet fiat doblo marka otomobil için yatırım indiriminden yararlanabileceği yönünde, bizim de katıldığımız görüş vermiştir. Söz konusu Özelge şöyledir.
“İlgide kayıtlı dilekçenizde, şirketinizin ağırlıklı olarak jeneratör ve diğer makinelerin pazarlaması faaliyetinde bulunduğu, 2003 yılında söz konusu faaliyetinizde kullanmak üzere 4 adet fiat palio ve 2 adet fiat doblo marka otomobil satın aldığınızı belirterek, 4842 sayılı Kanun gereğince söz konusu araçlara ilişkin harcamalardan dolayı yatırım indiriminden yararlanıp yararlanmayacağınız hususunda görüş talep ettiğiniz anlaşılmıştır. (...) Bu çerçevede; Şirketinizin esas faaliyetinde kullanmak üzere satın aldığı (yurt içinde ve dışında daha önce kullanılmamış olması şartıyla) 4 adet fiat palio ve 2 adet fiat doblo marka araçlar için yapmış olduğu harcamaların yatırım indirimine konu harcama olarak kabul edilmesi gerekmektedir.
Ancak, söz konusu aracınızı esas faaliyetiniz dışında kullandığınızın tespiti halinde yatırım indiriminden yararlanma hakkınız ortadan kalkacağı gibi hakkınızda vergi mevzuatı uyarınca gerekli işlemler yapılacaktır.”
Dikkat edildiği üzere, Bakanlık 22 Seri No.lu GVK Sirküleri’nde “pazarlama faaliyetinde kullanılan otomobiller yatırım indiriminden yaralanamaz” görüşünde olmasına rağmen, Ankara Defterdarlığı pazarlama faaliyetinde kullanılan otomobillerin “işletmenin esas faaliyetinde kullandığı” gerekçesiyle yatırım indiriminden yararlanabileceği görüşündedir.

celal elibüyük
smmm-ist
 
Üst