Kanunen kabul edilmeyen giderler

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan stajyer2007
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Ynt: Kanunen kabul edilmeyen giderler

Açıklamalara bakılırsa tekdüzenlik falan kalmamış. herkes farklı bir uygulama yapıyor.

UZMAN ' Alıntı:
Merhaba,

Şimdi siz yönetime raporlama yapacaksınız;

1. Pazarlama gideridir 760 altında görünmelidir.
2. Genel yönetim gideridir 770 altında görünmelidir.
3. Pazarlama gidridir 760 altında görünmelidir
4. Pazarlama giderlidir 760altında görünmelidir
5. Mal alım gideridir 150/153 altında görünmelidir
6. Üretim gidridir 730 altında görnmelidir.

Şimdi her biri farklı gider yerlerine ait olan işlemler ait olduğu bölümden baş bir hesapta göründükleri zaman
(689 gibi) ilgili bölümlerin işletme kaynaklarında kullandığı fonlar yanlış görülecek ve finanasal tablolara hatalı yansıyacaktır.
Bu yüzden 689 hesap yerine her departmana iat ilgili gider yerleri altına KKEG Hesapları Açılmalı ve eş zamanlı olarak açılacak nazım hesaplarda takip edilmesinin en uygun yöntem olacağı açıktır.

Saygılarımla,

Aynen böyle olması TDHP uygundur.

Bir gün Kanunen kabul edilmeyen gelirler hesabını yorumlarız inşallah.

Kanunen kabul edilmeyen giderleri

770.50 K.K.E.G
730.50 K.K.E.G
760.50 K.K.E.G
780.50 K.K.E.G

Bu şekilde ilgili oldukları hesaplara kaydetmemiz gerekiyor. ve bu şekilde kayıtlarımızı yaptığımız zaman KKEG.'lerimizi toplu olarak görebiliyoruz. ve beyanname üzerinde vergi matrahına ekliyoruz.

Ayrıca nazım hesaplarda takip etmemize gerek var mıdır?

Merhaba,

Sayın stajer2007 hatırlarsanız daha önce gider hesaplarında gider yerlerine göre dağılım konusunda bir soru yöneltmiştiniz.

İşte KKEG de de durum aynıdır. Yani gider yerlerine göre ayrım yaptığınız zaman her gider yerini ilgilendiren KKEG hesabı ilgili gider yerinin altına açılmalıdır.

Buda işletme büyüklüğüne göre 20-30 adet KKEG hesabına tekabül ederki buda hata yapma riskini arttırır.

İşte nazım hesaplar bu noktada devreye girer. KKEG türünde bir fon çıkışı gerçekleştiğinde ilgili gider yerindeki KKEG hesabına atarken eş zamanlı olarak nazım hesapları kullandığınızda. Beyan dönemlerinde Ticari Kara eklemeniz gereken KKEG tutarını Bütün gider yerlerini incelemeden direkt olarak Nazım hesaplarda görebilir ve hata yapma şansınızı minimuma indirgeyebilirsiniz.

Saygılarımla,

MeslekiPaylasim ' Alıntı:
689 kkeg de takip etmek daha uygun değil mi ? gelir tablosu karı ile beyanname vergi matrahının aynı olması için.

7'li hesaplarda veya 689'da takip etmek Beyanname vergi matrahında nasıl bir fark yaratıyor anlamadım. Nihayetinde benim Dönem Net Kar/Zararım beyan etmem gereken vergi matrahım değil mi?
Bence her iki durumda uygulanabilir. Eğer yönetimsel açıdan raporlama talep edilmiyorsa (özellikle küçük ölçekli esnaf için) 689 hesap daha uygun olacaktır.Ama büyük ölçekli firmalarda yönetimsel raporlamaların gerçeği yansıtabilmesi için nazım hesapların ve 7'li hesapların kullanılması daha uygun olacaktır. Hoş ülkemizde büyük ölçekli pek çok firmada bu detayın göz ardı edildiğine de şahit oldum :)

Merhaba,

Firma yönetiminin raporlama istemiyle ilgisi yok,

689 ' a işlemek özün önceliği'ni bozar;

Bakınız Kot satan bir firma binanın duvarına reklam çizdirdiğinde 760 ise ( Yani faaliyet gideriyse)

Sigara satan bir firma duvarına sigara reklamı çizdirdiyse 689 (yani olağandışı gider midir)

Gelir tablosunda 4 adet kar ve zarar yeri neden var;;

Brüt Mal Satış Karı = Satışlar - SMM
Faaliyet Karı = Brüt Mal satış Karı- Faaliyet giderleri
Olağan Kar Zarar = Faaliyet Karı+ Olağan Gelir- Olağan Gider-Finansman Gideri
Dönem Karı Zararı= Olağan Kar Zarar+Olağandışı Gelir-Olağandışı Gider

Şimdi Kot Resmi çizen işletmenin bu gideri Faaliyet Karı hesabında dikkate alınırken
Sigara resmi çizen işletmenin gelir tablosunda bu gider En sonda Taaaa dönem karında düşülecek

Ha vergi karı değişmiyor diyorsanız;

Kurumlar vergisi beyannamesinde performan bildirimi bölümü var hatırlarsanız. O Bildirimde yanlış olmaz mı?
Bu durumda sizce MSUGT ' ye hangi yöntem daha uygundur.

689 hesabının bu şekilde kullanımı TDHP ye uymama cezasını gerektirir.

Saygılarımla,

utku savas ' Alıntı:
MeslekiPaylasim ' Alıntı:
689 kkeg de takip etmek daha uygun değil mi ? gelir tablosu karı ile beyanname vergi matrahının aynı olması için.

7'li hesaplarda veya 689'da takip etmek Beyanname vergi matrahında nasıl bir fark yaratıyor anlamadım. Nihayetinde benim Dönem Net Kar/Zararım beyan etmem gereken vergi matrahım değil mi?

Gelir tablosundaki dönem net kar/zararı beyan etmen gereken vergi matrahı değil