Kapaklar 1400 Kişiye Umut Oldu

Üyelik
6 Eyl 2005
Mesajlar
1,802
Konum
İstanbul
[h=3]Kapaklar 1400 kişiye umut oldu :alkış:
EÜ Diş Hekimliği Fakültesi'nin plastik kapakların engellilere tekerlekli sandalye olarak geri dönüşmesi amacıyla başlattığı proje, 48 ülkeye yayıldı.[/h]
Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin plastik kapakların engellilere tekerlekli sandalye olarak geri dönüşmesi amacıyla başlattığı projede toplanan 300 milyon kapak, 1400 engelliye tekerlekli sandalye olarak geri döndü.

EÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Nurselen Toygar, iki yıl önce tedavi için fakültelerine sırtında çocuğuyla gelen bir annenin maddi durumu iyi olmadığı için çocuğuna tekerlekli sandalye alamadığını söylemesi üzerine kamuoyunda ''mavi kapak'' olarak bilinen ''Tane Tane Kapakları Toplayalım Adım Adım Engelleri Aşalım Projesi''nin başladığını anlattı.

250 kilo kapak karşılığında 1 tekerlekli sandalye verildiğini anlatan Toygar, şöyle konuştu:

''Dünyanın 48 ülkesinden fakültemize kapak gönderiliyor. Proje sayesinde hem doğa atıklardan kurtuldu hem de engelliler tekerlekli sandalyeye kavuştu. 300 ton karşılığı olan 300 milyon kapak toplandı ve 1400 engelli tekerlekli sandalyeye kavuştu.''

Toygar, ''Arjantin 80 milyon kapakla Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Biz 300 milyon kapak topladık, Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye temsilciliğine başvuruda bulunduk'' dedi.

Kaynak: A.A.
 
Üst