Kapanış Hesaplarında Ters Bakiye

Merhaba arkadaşlar acemiyim kusura bakmayın birşey soracaktım:
Kapanış hesaplarında kullandığım muhasebe programı ;

120 Alacak
360 Borç
361 Alacak
600 Alacak
602 Alacak
632 Borç
649 Alacak

Bakiyesi vermektedir, bu şekilde kapanış fişi oluşturamazsınız" diye hata veriyor. Burada 360 ve 361 kodlu hesapları acaba '438 Kamuya olan ertelenmiş veya taksitlendirilmiş borçlar' hesabına mı aktarmalıydım, neden böyle yapıyor?

Ynt: Kapanış hesaplarında ters bakiye

Merhaba ;

Kapanış fişinde olmaması gereken hesaplarınız olduğu için uyarı alıyorsunuz. Yansıtma ve gelir hesaplarının kapatılması maddelerini tekrar gözden geçiriniz.

Ynt: Kapanış Hesaplarında Ters Bakiye

Yansıtma yapıyorum, 7/A yansıtmalarını yaptım. Genel Yönetim giderlerinin yansıtmaları tamam. Tekrar göz atayım, teşekkürler.

120/360/361 haricinde diğer hesapların hepsini 690 hesabına aktarmanız, 690 hesabını da 691 ve 692 ile kapatmanız gerekir. Eksik aktarmışsınızdır ya da muhasebe programınız mizan bakiyelerini yanlış görüyordur. Kebirden kontrol etmelisiniz.

Edit : Ayrıca 360 hesabının borç vermemesi lazım.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim;

360 tahakuk olmadığından sadece ödeme olduğundan borç vermiş,
632 'yi de bahsettiğiniz gibi aktarmadığımdan kaynaklanıyormuş düzelttim.

Ancak sorun olan şu 360 ve 361 nolu hesaplar kapanış fişinde var halen, haliyle açılışa da yazmam gerekecek bu doğru mu ? yoksa bunu 438 nolu kamuya olan ertelenmiş borçlar hesabına mı devretmeliyim.

Not : 360 ve 361 de ödenmemiş tahakuklar var.

tabi yazmalısınız yoksa ödendiğinde borçlandırılacak hesap bulamazsınız. kapanış fişlinde yeralan bütün hesaplar aynen açılış fişinde de yer almalı.

AyAşAr ' Alıntı:
tabi yazmalısınız yoksa ödendiğinde borçlandırılacak hesap bulamazsınız. kapanış fişlinde yeralan bütün hesaplar aynen açılış fişinde de yer almalı.

Tşk sayın AyAşAr,
öğrenmek istediğim tam da buydu, hesabı 438'e aktarırsam bu sefer de bu yılki 360 borç bakiyesi veriyordu. Tüm arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çok sağolun, hepinize kolay gelsin.