Kapanışı olan 1.sınıf firmanın bilanço sıfırlama hk.

mrb .mükellefimiz olan 1.sınıf bilanço usulü defterini tutuğumuz firmanın kapanışı oldu.2011 yılında .bu firmanın bilançosundaki bazı kalemleri sıfırlamak istiyorum. fakat vergi borçları ssk borçlarını bilançoda sıfırlamam imkansız. bilançoda mecburen kalacak.ve ssklar ödenmediği için ssk işveren hisselerini ve işsizlikleri giderleştirmedim.280 nolu hesabta gözüküor bunu.sıfırlamazsam sorun olurmu. sorun olacaksa bunu nasıl sıfırlayabilirim bu konuyla ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ynt: kapanışı olan 1.sınıf firmanın bilanço sıfırlama hk.

1. sınıf mükellefiniz şahıs firması ise tamamını ortaklara devrederek kapatabilirsiniz.

Ynt: Kapanışı olan 1.sınıf firmanın bilanço sıfırlama hk.

mohicans ' Alıntı:
1. sınıf mükellefiniz şahıs firması ise tamamını ortaklara devrederek kapatabilirsiniz.

nasıl yani 280 nolu hesapta gözüken bakiyeyi 131 nolu hesabamı aktarmam gerekior tam olarak anlıyamadım biraz detaylı yazarmsınız ....

Firma şahsın olduğu için tüm varlıklar, borçlar ve alacaklar firmanın kapanışı halinde şahsa geçer. Dolayısıyla Ticari Mallar vb. ürünler fatura kesilmek suretiyle diğerleri ise muhasebe fişi kesmek suretyile ortaklar hesabıan alınır

mohicans ' Alıntı:
Firma şahsın olduğu için tüm varlıklar, borçlar ve alacaklar firmanın kapanışı halinde şahsa geçer. Dolayısıyla Ticari Mallar vb. ürünler fatura kesilmek suretiyle diğerleri ise muhasebe fişi kesmek suretyile ortaklar hesabıan alınır

ortaklar hesabına 280 nolu hesaptaki bakiyeyi aktardğımda diğer vergi ve ssk borçlarınıdamı ortaklar hesabınamı aktarmam gerekiyor.geçmiş yıl zararını geçmiş yıl karından mahsup ettim tüm işlemleri yaptım fakat 280 nolu hesap 100 kasa hesabı ve 360 nolu hesapla 361 nolu hesaplarım bilançoda gözüküyor. bu firma şirket olmadığı için bilançosunu sıfrlamazsamda bu şekliyle kalsa sorun olurmu. bana örnek bir yevmiye kaydı gösterirmisiniz rica etsem.

İsterseniz tüm hesapları Ortaklar Hesabına aktarabilirsiniz. Ortaklar hesabına aktarma işlemi, verginin ödendiğini göstermez siz firmayı kapattığınız için tüm işlemleri ortaklara aktarmış olursunuz.