Resen Kapanışı Yapılan Şirkete Ait Araç Satışı

Arkadaşlar merhaba
mükellefim olmayan bir tanıdığın ait şirketi var
ticari olarak zor zamanlar geçirdi sonuçta ticaret yapamaz oldu
ito ve vergi dairesinden resen kapanışı yapılmış
ltd.şti.ait 2 tane kamyon var bunların satışı yapılamıyor ruhsat muayene vs işler için nakil vasıtaları vd. görüşmüş
şirketi ito dan ve vd. tekrar açılması gerekiyor denmiş
böyle bir durumla karşılaşan varmı aranızda
bilgisi olan varsa paylaşım yapmanızı rica ediyorum

iyi çalışmalar

Vergi dairesi'ni hadi anlarımda İTO re'sen terk'i nasıl yapmış. İto, terk değilde,takdiyat yapmış olabilir mi? Borcundan dolayı firmayı askıya almıştır belki.
İto kolay kolay re'sen terk yapmaz çünkü.

Merhaba, bende dipnot bilgi ekleyeyim. Vergi dairesi şirket üzerinde araç varsa resen kapanış yapmaz, yaptıysa da geri alır......

Sorunuzun cevabını maalesef bilemiyorum ama şöyle bir bilgi vereyim.
Sanıyorum 2015 yılı olabilir,"adresinde bulunamamaktan ötürü" vergi dairesi tarafından re'sen terk yapılan firmalar için ticaret odasıda bir defaya mahsus re'sen terki kabul etmişti.(hatta o yıllarda bir firmayı bundan yararlanarak kapatmıştım) Bu uygulama yaklaşık 6 ay sürdü ve sonra uygulamaya son verildi. Vergi dairesinden re'sen terk olduğuna dair bir yazı ve firmanın aktifinde de birşey olmadığına dair,aktif pasif yoktur şeklinde bir yazı ile ticaret odası,hiç tasfiye işlemini uygulamadan direkt firmayı kapatmıştı.Eminönü merkezle o yıllarda görüştüğümde bana tek bir şartlarının olduğunu söylemişlerdi.O da, şayet bu kanundan yararlanarak firmayı kapatmak istiyorsanız, firmanın aktifinde kayıtlı ne varsa; ticari emtea, araç, demirbaş vs. hepsi hazineye aktarılır demişlerdi.Bende ki şirkette bomboş olduğu için rahatlıkla kapanışı vermiştik.
Şu an, sizde de eğer odanın yaptığı kapanış,bu yasadan faydalanılarak yapılan bir kapanış ise aktifte kayıtlı görünen bu araç, ileride başınıza belâ olabilir hatta oldu desekte yalan olmaz..Şimdi şeytanın avukatlığını yapmayalım ama odanın nasıl bir re'sen terk yaptığını bilemiyorum.
Bu yasadan mı faydalandılar,başka türlü mü re'sen terk yaptılar,orası muamma.Anladığım kadarıyla sizinde zaten bir bilginiz yok.
O yüzden ne yazık ki sorununuzun nasıl çözüleceği konusunda bir bilgim maalesef yok.
Gerek ito ile gerekse vergi dairesiyle gidip görüşmeniz icab edebilir.

Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba
mükellefim olmayan bir tanıdığın ait şirketi var
ticari olarak zor zamanlar geçirdi sonuçta ticaret yapamaz oldu
ito ve vergi dairesinden resen kapanışı yapılmış
ltd.şti.ait 2 tane kamyon var bunların satışı yapılamıyor ruhsat muayene vs işler için nakil vasıtaları vd. görüşmüş
şirketi ito dan ve vd. tekrar açılması gerekiyor denmiş
böyle bir durumla karşılaşan varmı aranızda
bilgisi olan varsa paylaşım yapmanızı rica ediyorum

iyi çalışmalar
Sayin analiz

Sirketin faaliyetinin devam etmesinin gerekli oldugunu aktifi ve pasifinde bulunan demirbas, arsa arzazi, tasit, pasif tarafta borclar vb boyle bir bilanco hazirlayin ve Ticaret Mahkemesinde (burasi onemli) Sirketin Ihyasi davasi acin. Avukatla beraber calisin zira cogu avukat bunu bilmez. Mahkeme vasitasiyla acacagim diye sirkete kapanis da yaptirabilirsiniz. ( Ben boyle birkac tane sirket ihyasi yaptim).

Avukatla yapin derim. Mahkemede hakimin sordugu bir iki soruya mukellefler dogru cevap veremiyor. Ayrica hakime konuyla ilgili bir uzmanida dinletmek isteyebilir. Mesela sizi musavirim konussun ben bu konulari bilmem de diyebilir. Avukat da sizi referans gostererek davaya katilabilirsiniz.. Mahkemeden Ihya karari cikarsa ondan sonra Gerekceli Karari bekleyin oda karardan 15 gun sonra cikar olumlu cikarsa o kararin bir ornegi ile karar defterine karar alin ITO'ya basvuru yapin daha sonra Vergi Dairesine ( butun evraklar, ito, imza sirkuleri, mahkeme belgeleri vb)

Bu islemleri bir deneyimli bir avukat ve musavirle yapin.