Resen Terk Bağkur Devam Etmesi

Herkese merhaba
Anonim şirketimizi yabancı ortakla kurduk yabancı ortağa ulaşamıyoruz muhasebecimizle sorunlar oldu ulasamiyoruz bize resen terkle şirketin kapatmayi önerdiler vergi dairesi resen terk yaptı fakat bagkuru kapatmak için ticaret odasından kapanış istediler ticaret odasından kapanış yapamıyorum muhasebecim yok ticaret odasından kapanış yapmasak bagkuru ödemeye devam etsem daha kolay yol gibi görünüyor bağkuru ödesem ileride emekli olabilirmiyim ticaret odası belli bir süre sonra otomatik kapanır mı nasıl yol izlemeliyim resen terk olan şirketin bağkur borclari devam eder mi tasfiyeye giremeden bu işi nasıl cozebilirim şirketin yabancı ortağı yüzde 1 ortak onun borçları bana gelir mi lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim

Bu soruya daha once formda cevap yazdim. Istersen bir bak.Faydali olabilir
Yaziyi buldum. Bunu bir oku. Tekrar soru sormak istersen forma yaz
Sevgili formdaslarim

Burada konuyu uzatmaya gerek yok. Formdaslarimiz gerekli katkilari yapmislar. Sevgili dostum ksimkesyan'da olayin yanlisligina,resen terklerin sirketin kapandigi anlamina gelmedigini yazmis.

Sayin formdasimiz Asli hn'da Resen terki yaptirdigini, Fatura iptallerini yaptirdigini vs. yazip sirketin Resen Terk oldugunu belirtmis.

Sayin Formdaslarim

İşi terk eden mükellefler işi terk ettiklerini veya bıraktıklarını VUK 160 maddesi gereği, vergi dairesine bildirmeye mecburdur. Bu vergisel bir odevdir.

Bu maddenin uygulanmasında Maliye bakanlığı yetkili kılınmıştır. Sadece vergi dairesine resen terk yetkisi verilmiştir. Maliye bakanlığı da yasadan gelen bu yetkisini kullanarak

Buna gore, Mükellefiyet kaydı terkin edilen mükelleflerden, faaliyetine başka bir adreste devam ettikleri veya yeniden faaliyete geçtikleri ya da tasfiyeye tabi tutuldukları öğrenilenlerin mükellefiyet kaydı, yeniden ihdas edilecektir.

Buna gore - ki burasi onemli

Mükellefiyet kaydı resen terkin edilen şirketler tasfiye kararı alırlarsa mükellefiyetleri sanki hiç terkin işlemi yapılamamış gibi ilk terkin tarihinden itibaren yeniden tesis edilecektir. denilmektedir.

Bu şu anlama gelmektedir
2010 yılında resen terki yapılan bir mükellef Mayis/ 2012 yılında tasfiye kararı alıp bunu tescil ettirir ise bu durumu vergi dairesine bildirerek (2010 -2011 ve 2012 yıllarına ait) tescil tarihine kadar olan bütün beyan ve bildirimleri yapıp ve daha önce yapılmayan bu beyan ve bildirimler ile ilgili altından kalkılamayacak cezalara maruz kalmaktaydilar.

Daha sonra mağduriyetler artinca mükelleflerin bakanlığa başvurması üzerine bu uygulamaya son verilmişti.

Daha sonra Maliye Bakanlığı, resen vergi kaydı terkin edilen mükelleflerin, tasfiyeye girmesi halinde mükellefiyet kayıtlarının resen terkin tarihinden itibaren değil; tasfiyeye tabi tutuldukları tarihten itibaren yeniden tesisi edileceğini, beyanname ve bildirimlerin bu tarihten itibaren verilmesinin zorunlu olacağı bildirilmiştir.

Diyelim ki Resen terki yaptik, Tasfiyeyi yapmadik, Beyannameleri bir kenara koyarsak Resen Terki yapilan firmalari ileride Sahte Belge Duzenleme vs sebeplerle Ortaklari ile beraber ''Golge Kod" dedigimiz koda alip ileride yeni sirket acilisinda bu sirketin Tasfiye itibariyle verilmeyen beyannameler ve vergi dairesi, SGK vb borclarida odenmesi istenmektedir. Hatta 3 sahislarla yapilan islemlerde duzenledigi faturalarla ilgili Sahte Belge Duzenleme Koduna aldiklari gorulmektedir.

Ayrica; Bu sirketlerin

1-Bağkur kayıtları devam etmekte,
2-Şirket ortakları emekli ise emekli maaşlarından sosyal güvenlik destek primi kesintileri devam etmekte,
3-Şirketin ve Şirket Ortaklarının ticaret odası ve ticaret sicilindeki yükümlülükleri devam etmektedir.

Herkese merhaba
Anonim şirketimizi yabancı ortakla kurduk yabancı ortağa ulaşamıyoruz muhasebecimizle sorunlar oldu ulasamiyoruz bize resen terkle şirketin kapatmayi önerdiler vergi dairesi resen terk yaptı fakat bagkuru kapatmak için ticaret odasından kapanış istediler ticaret odasından kapanış yapamıyorum muhasebecim yok ticaret odasından kapanış yapmasak bagkuru ödemeye devam etsem daha kolay yol gibi görünüyor bağkuru ödesem ileride emekli olabilirmiyim ticaret odası belli bir süre sonra otomatik kapanır mı nasıl yol izlemeliyim resen terk olan şirketin bağkur borclari devam eder mi tasfiyeye giremeden bu işi nasıl cozebilirim şirketin yabancı ortağı yüzde 1 ortak onun borçları bana gelir mi lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim
Resen Terk islemini onermiyorum. Sakincalari yazida var.
Ortagi sirketten mahkemey karariyla atip islemi kapatabilirsin yada sirketi mahkeme karariyla kapatabilirsin.
Bag-kur istersen ode. Onun sirketle bir alakasi yok ancak odemezsen ise hem gunun silinir hem biriken borclarin. Ancak istersen ileride ''IHYA'' yapip biriken borclarini odeyip emekli olabilirsin.

Şuan tasfiyeye girmesem bağkur borçlarımı ödesem ileride tasfiyeye girsem benim için sorun olur mu şuan tasfiyeye girmek için muhasebeciler yüksek para istiyor ve ofisim yok ofis tutmam gerekecek muhasebeci tutmam gerekecek maddi durumum yok bir yol gostericek biri yok çok zor durumdayım param olunca kapatırım diyorum siz ne diyorsunuz cevabınız için teşekkür ederim

Bence bag kur borclarini ode yada odeme ileride de ihya yapabilirsin. Bu iki secenekten birini sec.

Sirketin Tasfiye isine gelince.

Mükellefiyet kaydı resen terkin edilen şirketler tasfiye kararı alırlarsa mükellefiyetleri sanki hiç terkin işlemi yapılamamış gibi ilk terkin tarihinden itibaren yeniden tesis edilecektir. denilmektedir.
Dua et bu asagidaki sekilde soyle degistirildi.
Daha sonra Maliye Bakanlığı, resen vergi kaydı terkin edilen mükelleflerin,
tasfiyeye girmesi halinde mükellefiyet kayıtlarının resen terkin tarihinden itibaren değil; tasfiyeye tabi tutuldukları tarihten itibaren yeniden tesisi edileceğini, beyanname ve bildirimlerin bu tarihten itibaren verilmesinin zorunlu olacağı bildirilmiştir.
Buna gore paran olunca kapatirsin. Bu arada yeni sirket acma, kimseye ortak olma. (Bu benim tavsiyem)

bir yol gostericek biri yok.

Bu form varya, istedigin zaman yaz.

Üstadım selamlar ,
Aralık ayı içerisinde re sen terk dilekçesi verdiğimizde 2024 defterlerini tasdik ettirmemize gerek olacak mı ?

Üstadım selamlar ,
Aralık ayı içerisinde re sen terk dilekçesi verdiğimizde 2024 defterlerini tasdik ettirmemize gerek olacak mı ?
Burada dairenin uyguladığı re'sen terk tarihi önemli.Re'sen terk işlemi, sizin verdiğiniz dilekçe ile hemen yapılmaz.Bu konuda darenin bir tesbiti gerekir.Tesbit yapılıp re'sen terk şartlarının oluştuğuna kanaat getirilirse o zaman daire re'sen terki yapar.İşte oradaki tarihe göre hareket etmek gerekir.Şimdi dilekçe verseniz bile 31/12'ye kadar re'sen terkin yapılacağına pek ihtimal vermiyorum.Kaldı ki her re'sen terk talebi daire tarafından kabul edilecek diyede bir kural yoktur.

Burada dairenin uyguladığı re'sen terk tarihi önemli.Re'sen terk işlemi, sizin verdiğiniz dilekçe ile hemen yapılmaz.Bu konuda darenin bir tesbiti gerekir.Tesbit yapılıp re'sen terk şartlarının oluştuğuna kanaat getirilirse o zaman daire re'sen terki yapar.İşte oradaki tarihe göre hareket etmek gerekir.Şimdi dilekçe verseniz bile 31/12'ye kadar re'sen terkin yapılacağına pek ihtimal vermiyorum.Kaldı ki her re'sen terk talebi daire tarafından kabul edilecek diyede bir kural yoktur.
Tahsin üstadım , çok teşekkür ederim, selamlar