Kapıcıya Eksik Maaş

Merhabalar; 20 yıldır tek sahipli apartmanda kapıcı olarak çalışmaktayım 2 adet apartmanın bütün işlerini yapmaktayım 1992'den 2000 yılına kadar diğer apartmanın kalorifer kazanını yaktım ikamet ettiğim bodrum katı kapıcı dairesini karşılıksız tahsis ettiler elektrik,su ve yakıt apartman aidatlarından karşılanıyor ve asıl sorun burada başlıyor.
26 daireden toplam 1040 TL toplanıyor
Aylık harcamalar ve maaş bu toplanan para üzerinden veriliyor. Ortalama olarak şu şekilde:
ssk yatan 365 TL
elektrik 70 TL
yakıt 100 TL
su 35 TL
muhasebe masrafı 30 TL
toplam 600 TL
1040-600=440 TL aldığım maaş tutarı
Yani Apartmanların sahibi benim maaşımı tamamlayarak vermiyor aidattan ne kalırsa cebime giriyor maaş diye.

Bunun haricinde başka bir konu 20 yıldır aynı yerde çalışıyorum 2008 temmuz 20'sinde işveren beni işten çıkarmış ağustos 1'inde tekrar işe almış ama iş yeri numarası farklı olarak ssk devam ediyor bunun farkına vardığımda ise bana yaptığı açıklama apartman yöneticisini değiştirdiğimiz için çıkış giriş yaptırmamız gerekiyordu.

Öncelikle 2. konunun aslı varmı bunu öğrenmek istiyorum bu durumda ne kaybederim?
Ve ilk konuda belirttiğim durumda nasıl bir yol izlemeliyim Asgari tutardan az maaş aldığım için işten çıkışımı yasal yollarda ararsam tazminat hak edebilirmiyim?
Tazminatım ne şartlar altında hesaplanır?
Sorularıma cevap verir iseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

Elinize geçen ücret asgari ücretten az olduğu için , evet bu sebeple sözleşmenizi feshedip kıdem tazminatı almaya hak kazanabilirsiniz.
Tek bir sorun var, yöneticiniz-apartman sahibi / ilgilisi her kimse / kesinlikle biliyordur asgari ücretten düşük ücretle çalıştırılamayacağınızı, ve primleriniz de buna göre ödeniyor.
Aldığınız ücrete karşı herhangi bir belge -bordro imzalıyormusunuz?

Hayır, yıllardır hiçbir belgeye yada bordroya imza atmıyorum aidatları ben topluyorum bütün gerekli harcamaları ben yapıyorum ve kalan 440 civarı (5 aşşağı 10 yukarı) parayı maaş diye cebime koyuyorum.
İlginiz için teşekkür ederim..

Asgari ücretin altında ücretle işçi çalıştırılamaz.
Sözleşmenizi bu sebeple feshedip kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz, ancak görünen o ki maaşınızı bile olması gerektiği gibi ödemeyen işvereniniz ( bina sahibi ve tüm bina kat malikleri) tazminatınızı da sorunsuz şekilde ödemeye yanaşmayacaktır.Elbette öncelikle karşılıklı görüşme yoluyla almaya çalışın derim kıdem tazminatınızı , olmuyorsa uzun sürece girmeniz gerekecektir.
Dava açıp kıdem tazminatınızı ve son 5 yıl için maaşlarınızdaki asgari ücretin altında kalan kısmın ödenmesini talep edebilirsiniz.

Peki bu konuya açıklık getirdik oturup konuşarak anlaşamazsak eğer mahkemede arayacağız çözümü ama şöyle bir durum var benim maaş olarak aldığım bu para belgelerle onaylanmıyor ne şekilde ispat ederim mal sahibi inkar ederse ne olur gerçi tam asgari ücret aldığıma dairde belgeler yok ama ssk pirim parası tam olarak yatırılıyor brüt ücret 940 TL üzerinden yani asgari ücret tam ödeniyor gibi gösteriliyor ama aldığım maaş 440 TL civarı..

diğer konuyada açıklık getirirsek çok iyi olacak:
20 yıldır aynı (bahsi geçen yer) yerde çalışıyorum 2008 temmuz 20'sinde işveren beni işten çıkarmış ağustos 1'inde tekrar işe almış ama iş yeri numarası farklı olarak ssk devam ediyor bunun farkına vardığımda ise bana yaptığı açıklama apartman yöneticisini değiştirdiğimiz için çıkış giriş yaptırmamız gerekiyordu. Bu durumun aslı varmı ne gibi zararı olur bana?

İlk konu;
İşvereniniz ücretinizi ödediğini ıspatlamak zorunda. Ispatı da ya maaşınızı banka hesabınıza yatıracak, yada her ay ödediği miktar karşılığında bordro düzenleyip , o bordroya ücreti aldığınıza dair atacağınız imza ile olacak. Bunu ıspatlayabilirse, durumunuz zor, ama dediğiniz şekilde ise, işvereninizin maaşlarınızı belirttiği şekilde ödediğini ıspatlaması daha zor. ( Mahkemenin, bu iddia ettiğiniz durumun; hayatın normal akışına ters olduğu takıntısına kapılmazsanız elbette )

Diğer konu;
Kıdem tazminatında zaman aşımı 10 yıldır. en kötü haliyle , bir sorun varsa bile, çıkış sebebiniz olarak kendi isteğinizle ayrılma gösterilmemişse, 2018 temmuzuna kadar , o döneme ilişkin kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.
Normali; işvereniniz yönetici değil, çalıştığınız apartmandır. Apartman adresi de değişmediğine göre (başka bir idari sebep yoksa bu işyeri kodu değişimi için) afederrsiniz patronunuz sizi kandırmış bu konuda da.
Ne gibi zararı olur? 2008 e kadar olan kıdem tazminatı hakkınızı kaybedebilirsiniz.

Keremcem Bey ilginiz için teşekkür ederim desenize yine ensesi kalın olan kazanıcak ama bırakmayacağım bu işin peşini hakkım olanı son kuruşuna kadar alacağım yarın apartman sahibiyle konuşup durumu izah edicem anlaşırsak ne ala ama anlaşamazsak birdahaki görüşmemiz mahkemede olacak koskoca 20 yılı heba etmiycem..