İşyeri Kiracısının Eksik Stopaj Ödemesi Durumunda Yapılması Gereken Nedir ?

Merhabalar,

İşyeri kiracımız bankadan tam kirayı yatırdığı halde, devlete yatırdığı kirayı düşük beyan ederek eksik stopaj ödemiş. Bu durumda hazır beyan sistemi ile tam kira üzerinden kira gelir vergisi ödemeye çalıştığımızda eksik stopaj mal sahibine yani bize yansımaktadır. Bu durumda ne yapmamız gerekmektedir?

Merhabalar,

İşyeri kiracımız bankadan tam kirayı yatırdığı halde, devlete yatırdığı kirayı düşük beyan ederek eksik stopaj ödemiş. Bu durumda hazır beyan sistemi ile tam kira üzerinden kira gelir vergisi ödemeye çalıştığımızda eksik stopaj mal sahibine yani bize yansımaktadır. Bu durumda ne yapmamız gerekmektedir?
Inanmasi zor ancak bankadan kira tam odenip de stopaj eksik yapilir mi ? Mali musaviri de mi hic uyarmamis. O zaman bunun giderleri de yalan yanlis.

Sayin yildiz Omerin de dedigi gibi uyarin, beyannamelerini duzeltsin. Zira onun eksik odedigi stopaji siz vergi olarak cebinizden odersiniz. Soyleki Siz vergiyi hesapladiginiz zaman onun stopajlarini duseceginiz icin oda eksik beyan verdigi icin kalani sizin cebinizden vergi olarak cikar.

Size bir sey olmaz kirayi eksik yatirmamis ki bankadan siz kiranizi tam almissiniz o devlete eksik beyan etmis.

Son düzenleme:
Merhaba
Kiracının kaçırdığı stopajı mal sahibi karşılar.Bankaya yatan kira belli ise, stopajlarda o şekilde beyan edilmeli.
Ya beyanları düzelttireceksiniz ya da eksik stopaj alacağına razı geleceksiniz.

Tahsin Bey merhaba,

Bu kontrol bu sene için mi geldi? Geçen yıllarda bizim de böyle bir problemimiz olmuştu. Biz gerçek kira tutarından beyan ettik, eksik ödenen stopajı da kiracı beyan etmiş gibi beyannameden indirimiştik. Bu şekliyle de onaylayıp gönderdik. En az 2 yıl geçmiştir.

Maliye bu durumda bizim beyana göre kiracıya yazı gönderip ondan cezalı bir şekilde tahsil etmeli bence.
Beyanname de artk bu tarz bir kontrol mü geldi acaba?

Tahsin Bey merhaba,

Bu kontrol bu sene için mi geldi? Geçen yıllarda bizim de böyle bir problemimiz olmuştu. Biz gerçek kira tutarından beyan ettik, eksik ödenen stopajı da kiracı beyan etmiş gibi beyannameden indirimiştik. Bu şekliyle de onaylayıp gönderdik. En az 2 yıl geçmiştir.

Maliye bu durumda bizim beyana göre kiracıya yazı gönderip ondan cezalı bir şekilde tahsil etmeli bence.
Ben de aynısını yapmayı dusunuyorum. Sonuçta kiracının ödemkle yükümlü olduğu stopajı eksik odeedi diye ben odemek zorunda değilim, onu uyarıp düzeltmesini istemek sorumluluğunda da değilim. Ben sadece bana kalan kısmı öderim, eksik ödeyen kimse Maliye oraya gitmeli diye dusunuyorum.

Merhaba
Kiracının kaçırdığı stopajı mal sahibi karşılar.Bankaya yatan kira belli ise, stopajlarda o şekilde beyan edilmeli.
Ya beyanları düzelttireceksiniz ya da eksik stopaj alacağına razı geleceksiniz.
Onun ödemedigi stopajı ben de odemezsem Maliye incelemde bana gelmek yerine ona gitmez mi?

Tahsin Bey merhaba,

Bu kontrol,hazır beyan sistemi çıktığından beri var aslında.Hazır beyan sisteminin çıkma sebebide bu zaten.Hem aradaki açıkları tesbit etmek, hemde herşey sisteme gireceği için mükellefin beyanını vermesinde kolaylık sağlamak.
Ancak bu sistem,işin sadece raporlamasını yapıyor.Bankaya yatanları kaydediyor (kira ödemesi olarak yatanları) karşılığında da beyan edilen stopajları kaydediyor.Yatan ile beyan edilen arasındaki farklar için henüz bir inceleme aşamasına gelemedik.
Ama şu inceleniyor mesela.Kira ödemesi olarak tahsil edilenler olupta,hiç kira geliri beyanı vermeyenler şu anda inceleniyor.
Maliye bu aşamada diğer eksik beyan edilen stopajla ilgili herhangi bir harekete geçmiyor,daha doğrusu bunu mükellefe bırakmış durumda. Sen sıkıştır,sen düzelttir,sonuçta beyanı veren sensin,vergiyi ödeyen sensin der gibi hareket ediyor.

Kontrol derken, beyannameyi onaylatma aşamasına geçirmemeyi kastetmiştim. Biz hazır beyanda çıkan tutarın üzerinde (hem kira geliri, hem de stopaj tutarı) beyan etmiştik. Beyanname de bu haliyle onaylandı. Yani maliye tahsil etmediği bir stopajı biz beyannamede indirdik. Bu zamana kadar da maliyeden bize ulaşan olmadı, neden indirim konusu yaptınız diye.

Kontrol derken, beyannameyi onaylatma aşamasına geçirmemeyi kastetmiştim. Biz hazır beyanda çıkan tutarın üzerinde (hem kira geliri, hem de stopaj tutarı) beyan etmiştik. Beyanname de bu haliyle onaylandı. Yani maliye tahsil etmediği bir stopajı biz beyannamede indirdik. Bu zamana kadar da maliyeden bize ulaşan olmadı, neden indirim konusu yaptınız diye.
Ben eksik ödenen stopajı ödemeden beyannameyi göndermek istediğimde tutarsızlık var diye hata veriyor. Sanırım kiracının eksik stopajını düzelttirmekten başka çare yok.

Screen Shot 2024-03-08 at 16.38.03.png

Stopajı eksik ödedi diye kiracıyı çıkarabilir miyiz acaba, hem kira düşük kaldı hem stopajı ödemiyor bizim bir mükellefin kiracısı da

Sayın Sgkuzmanı

Beyannamede kesinti bölümündeki stopajda düzeltme yapmıyor musunuz? O kısımda düzeltme yapmadığınız için bu hatayı vermiş olabilir.

Sayın Sgkuzmanı

Beyannamede kesinti bölümündeki stopajda düzeltme yapmıyor musunuz? O kısımda düzeltme yapmadığınız için bu hatayı vermiş olabilir.
Evet dediginiz gibi yapıp beyanname onaylayabildim, bakalım vergi dairesi de onaylacak mı. Çünkü kiracıların onlara bildirdigi ve ödediği vergi kesintileri ve brut kiralarla benim beyannamem(benimki doğru olan) arasında fark var.

Stopajı eksik ödedi diye kiracıyı çıkarabilir miyiz acaba, hem kira düşük kaldı hem stopajı ödemiyor bizim bir mükellefin kiracısı da
Stopaji degilde, kirayi eksik odeseydi o zaman tahliye davasi acabilirdin. Ancak kira cok dusuk ise Emsal Kira Davasi acarsin kazanirsan kira mahkeme karari ile yukselir.

Kaybedersen 5 sene sonra yine acarsin yine kaybedersen 10 sene sonra Tahliye davasi acarsin. Ben degil GUGUK pardaon HUKUK soyluyor 😇