Kar/Zararın Mahsubu Hakkında

gokmen

Katkı Sunan Üye
Merhaba
Konu ile ilgili arama motorunu kullandım ancak kafamda bazı soru işaretleri oluştu.
Örneğin 2002 zararı 3.000 YTL
2003 zararı 2.000 YTL
toplam 5.000 YTL

Enflasyon düzeltmesi sonucu 6.000 YTL olmuş.

Benim sorum 2002 ve 2003 yılına ait 5.000YTL lık kısmı 2005 beyannamesinde düşebilecekmiyim.

Paylaşan herkese teşekkürler

merhabalar,
sayın gokmen beyan edeceğin yıldan 5 yıl geriye dönük bütün zararlarını düşeblirsin.

selam ve saygılarımla.

doğrusu bu soru benimde kafama takılmıştı, bilgisi olabilecek arkadaşlara sordum, kimisi olurmu 2004 enflasyon döneminde bunlar sıfırlandı düşemezsin dedi, kimisi düşülmez herhalde dedi, ancak benim şahsi kannatim ve bu enflasyon düzeltmesi zamanından aklımda kalan bir tebliğde, geçmiş yıl zararlarının enflasyon düzeltmesi yapıldıktan sonra, düzeltilmiş değerleri ile değil ancak o dönemlerdeki değerleri ile düşülebileceği yönünde bir açıklama olması. bundan başkada araştırdım bu konuyla ilgili yayınlanmış hiç birşey yok. bende o tebliğe dayanarak geçmiş yıl zararlarını düzeltilmeden önceki değerleri ile düştüm, sanırım doğrusuda bu olsa gerek.

Sayın Denetmen2000,

Uygulamanız doğrudur.Bu konu tebliğlede de açıklanmıştır.(VUK. 328 seri numaralı tebliğin XI.bendi).Dayanağı ise VUK.nun Geçici 25.maddesinin f) bendidir.