Kartuş Gideri Hangi Hesapta Takip Edilir.?

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan gamze_
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
G

gamze_

Ziyaretçi
Yazıcı için alınan kartuşu kırtasiye giderlerinde mi yoksa küçük demirbaş giderlerinde mi izlemek daha doğru olur?

Ynt: kartuş alımı

Çok özür dilerim ben kartuş ile toneri karıştırıyorum :)kartuş değil toner evet bılgısayara taktım dolum değil yenı bır kartuş alındı....

Bilgisayara taktıysanız , artık o harcanmaya başlamıştır, gider yazmakta yarar var. Ama çok hassas maliyet hesaplıyorsanız, toneri takmadan önce tartın, maliyet dönemi sonunda tekrar tartın, aradaki farkı giderleştirin.

Toneri, bilgisayar demirbaş hesabına alıp, bilgisayar hesabı üzerinden de amortisman ayırma yönetimi ile gider yazılsa ne olur?

Toplu kartuş alımlarında 157 hesabı kullanarak dönem sonlarında veya ay içinde kullandıklarınızı giderleştirerekte kapatabilirsiniz.Sayın kanunkaide en uç noktayı belirtti,tabiki o yöntemide seçebilirsiniz.1-2 tane kartuş için böyle bir külfete girmeyip tek kalemde de giderleştirebilirsiniz. Seçim size kalmış.

stajyer35 ' Alıntı:
Toneri, bilgisayar demirbaş hesabına alıp, bilgisayar hesabı üzerinden de amortisman ayırma yönetimi ile gider yazılsa ne olur?

Demirbaşın mantığına ters.Çünkü toner neredeyse anında tüketilebilir bir malzeme.Ha gidere ihtiyacım yok ben böyle kaydetmek istiyorum derseniz,kimse de size yapamazsınız demez.Ama yazıcıyı kullandığınız müddetçe 50 tanede toner almışsanız sonunu getiremez işin içinde çıkamazsınız :) Durduk yere iş alırsınız başınıza..

2-3 ayda bır toner alınıyor , gidere atmam daha doğru olur ozaman

Teşekkür ederim...

kanunkaide ' Alıntı:
Bilgisayara taktıysanız , artık o harcanmaya başlamıştır, gider yazmakta yarar var. Ama çok hassas maliyet hesaplıyorsanız, toneri takmadan önce tartın, maliyet dönemi sonunda tekrar tartın, aradaki farkı giderleştirin.

Bu defteri inceleyen denetmenin yüzünü hayal edin :-* :-*

kanunkaide ' Alıntı:

;D

nguroy ' Alıntı:
Bunlar sarf malzemesi zaten. demirbaşa kayıt edilmez.

+1

Toneri kartuşu hesaplarsak , o zaman yazıcı kağıtlarını da hesaplayalım. :) Sürekli formları, hatta yasal defter formlarını. :)

kanunkaide ' Alıntı:

Toner ve kartuşlarda gerçekten böyle bir şey var mı yoksa Sayın Kanunkaide şaka mı yaptı :D

Şöyle birşey olabilir. Diyelim ki siz ayda bir kartuş kullanıyorsunuz. Ancak işletme sahibi bir yerden kelepir bir fırsat buldu ve diyelim 30-40 tane toner aldı. Nasılsa kullanırız diye
O zaman yıllık kullanım dışındakileri diğer stoklara alırısınız.

Ynt: Kartuş gideri hangi hesapta takip edilir.?

gamze_ ' Alıntı:
kanunkaide ' Alıntı:

Toner ve kartuşlarda gerçekten böyle bir şey var mı yoksa Sayın Kanunkaide şaka mı yaptı :D

Ciddiyim yahu ;D

Ynt: Kartuş gideri hangi hesapta takip edilir.?

kanunkaide ' Alıntı:
gamze_ ' Alıntı:
kanunkaide ' Alıntı:

Ciddiyim yahu ;D

;D ;D

Kırtasiye gideri olarak yaziyorum ben.Burada kırtasiyeden kasıt,sadece defter,kagit,kalem değil,ofiste kullanilan sarf malzeme,arac gereç vs hepsi...