Kaşede Hata

accountmanager

Katkı Sunan Üye
Merhabalar. Bir süre önce kaşelerimizi değiştirdik. Yeni yapılan kaşelerin bazılarında X vergi dairesi yerine Y vergi dairesi yazılmış. Yeni farkettim. Ama vergi numarası doğru. Bu kaşe resmi evraklara ve faturalara da basıldı. Sorun olur mu sizce ?

Ynt: Kaşede hata

tüm yanlış evrakları düzeltmeye bakın. naylon ft olayına girebilirsiniz.

İyi de bu dediğiniz olay mümkün değil ? yüzlerce fatura kesildi. Nasıl geri isticem müşterilerden. Sonuçta bir kötü niyet yok. Vergi numarası da doğru

Firma adına kestiğim faturalarda düzeltme yaptığımı belirtir bir yazı gönderiyorum firmalara. Aynı düzeltmeyi onlarında yapmaları için. Bu yeterli olur mu sizce ? Şahıslara ulaşmam mümkün değil zaten. Sadece firmalar için yapacağım bu işlemi....

Ynt: Kaşede Hata

Gazetelere ilan mı ? Bence çok abartıyorsunuz... Faks çektiğim firmalar böyle bişeye gerek bile olmadığı zaten fatura üzerinde vergi dairesi numarası yazdığı için o bilgileri dikkate aldığını söyledi....Yani kimse farketmemiş bile.

Vergi numarası doğru ise herhangi birşey yapmanıza gerek yok. Artık tüm Türkiye çapında tek ve üniter vergi numarası var. Siz yine de bunun bir yanlışlık olduğunu ispatlayacak belgeleri hazırlayıp, bir dosyada saklayın.Ne olur ne olmaz

ters bir inceleme elamanına rastlar iseniz iyi niyetinizi göstermeniz açısından düzeltebildiğiniz kadarını düzeltmeniz sizin yararınızadır. bencede gazete ilanı abartı olmuş.

Fatura aldığınız kişi mükellef mi?

Vergi nosu hatalı ise mükellef değildir. Faturayı kesen nayloncudur.

Gazete ilanı abartı mı bilmem ama VUK maddeleri dikkate alınınca hukuki olarak en doğru yöntemdir.

Riski değerlendirmek lazım. ufak tutarlı faturalar için "abartı" iken yüksek tutarlı faturalar için ilan zorunluktur.

çünkü mesleğimiz analitik bakış ve riski saptama mesleğidir. Astarın ve yüzün maliyetini saptama mesleğidir.

Aynı bakış açısıyla fatura nizamı da abartıdır. Kaşe bas, notere onaylat, bildir,.... Yurtdışında bir kağıda elle invoice yazıp fatura kesildiğini düşününce.

butterfly effect ' Alıntı:
Fatura aldığınız kişi mükellef mi?

Vergi nosu hatalı ise mükellef değildir. Faturayı kesen nayloncudur.

Gazete ilanı abartı mı bilmem ama VUK maddeleri dikkate alınınca hukuki olarak en doğru yöntemdir.

Riski değerlendirmek lazım. ufak tutarlı faturalar için "abartı" iken yüksek tutarlı faturalar için ilan zorunluktur.

çünkü mesleğimiz analitik bakış ve riski saptama mesleğidir. Astarın ve yüzün maliyetini saptama mesleğidir.

Aynı bakış açısıyla fatura nizamı da abartıdır. Kaşe bas, notere onaylat, bildir,.... Yurtdışında bir kağıda elle invoice yazıp fatura kesildiğini düşününce.

Yazdığınız ilk 2 cümleden hiç birşey anlamadım... Faturayı kesen benim. Faturada problem yok sadece kaşede X vergi dairesi yerine Y vergi dairesi yazılmış. Olay bu. Vergi numarası da doğru. Yazdıklarınızı anlamakta zorlanıyorum...

Yani diyoruki VUK'da iki tip hata vardır.

Siz bu hatalardan (VUK 227-229 maddelere uymamaktan (fatura nizamı)) usulsuzluk hatası yapmışsınız.

Eğer faturalar 300 adetx 1.-YTL ise hiçbirşey yapmayın riski taşıyın.

Eğer faturalar 300 adet x 10.000.000.-YTL ise gazete ilanı vererek kendinizi sağlama alın. Sonra yaptığınız gibi tek tek düzeltirsiniz.

Her iki maddeyi de tekrar tekrar okudum ama konumuzla alakası yok. Zaten dikkat ederseniz kimse sizinle hemfikir değil. Neyse konu farklı yerlere sapmaya başladı. Sırf "cevap yazmış" olmak için yazmayalım lütfen....

accountmanager ' Alıntı:
Her iki maddeyi de tekrar tekrar okudum ama konumuzla alakası yok. Zaten dikkat ederseniz kimse sizinle hemfikir değil. Neyse konu farklı yerlere sapmaya başladı. Sırf "cevap yazmış" olmak için yazmayalım lütfen....

Bu maddelerin konuyla oldukça alakası var. 227,228,229,230. ve devam eden maddeler fatura nizamını düzenler.

2. Faturayı düzenleyenin adı, varsa ticaret unvanı, iş adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarası;

der

1- Siz de vergi dairesini yanlış yazarak hata yapmadınız mı? Yaptınız.
2- Bu hatanın usulsuzluk cezası gerektirmez mi?. Gerektirir?
3- Peki bu düzeltmeleri VUK hükümlerine göre nasıl yapacaksınız ? Bu kişilere bildirerek ya da tebliğ ederek.
4-Tebliğ'in vergi kanunlarına göre nasıl yapılır? En az iki ya da bir ulusal gazetede ilan ile ya da muhtar ya da jandarma eşliğinde ile adamın kapısına yapıştırarak.
5-300-500 kişiye tek tek tebliğ yaptıysanız sorun yok.
6-Ama çok sayıda müşteriye zor olacak diye gazete tebliğini önerdim size.

Gördüğünüz gibi yazdıklarım dilim döndüğünce kanun maddelerine dayanmaktadır. Yazmış olmak için yazılmamıştır. Eğer yazdıklarımda bir tane kanun maddesi dışında bir yorum varsa herkesden özür dileyeceğim.

Hemfikir olmamak kulaktan dolma bilgilerle olmaz. Kanun maddeleriyle olur.

"Çok abartıyorsunuz" şeklinde de bir kanun maddesi olmadığına göre. Burasıda mevzuat forumu olduğuna göre, "cevabınız da şu nolu kanun maddesine terstir" şeklinde cevap verirseniz yanlış cevap verdiğimi özürlerle kabul ederim.