fonradar

Kat Karşılığı Alınan Arsa Hk.

Noter olmadan,
kendi, aralarında yapmış oldukları sözlesmeyle kat karşılığı alınan arsa ile ilgili birkaç sorum olucaktı

1- Bina bittikten sonra (bina ruhsatı arsa sahibi adına) arsa sahıbıne fatura kesılecekmı kesılmeyecekmı??? 2- Bına yapılırken arsa sahıbı adına alınan yapı denetım faturaları, yatan harçlar vs gıder yazılırmı yazılmazmı?

teşekkür ederim.

Sayın Melis Hn.

Sorularınızın altına cevaplarını yazıyorum

Noter olmadankendi, aralarında yapmış oldukları sözlesmeyle kat karşılığı alınan arsa ile ilgili birkaç sorum olucaktı

1- Bina bittikten sonra (bina ruhsatı arsa sahibi adına) arsa sahıbıne fatura kesılecekmı kesılmeyecekmı???

**Kesinlikle kesilecek

2- Bına yapılırken arsa sahıbı adına alınan yapı denetım faturaları, yatan harçlar vs gıder yazılırmı yazılmazmı?

**Bina yapılırken ruhsat sözleşmeye göre binayı yapacak olan mütehatin üzerine çıkacak.Dolayısıyla arsa sahibi adına alınan yapı denetim,yatan harçlar v.s GİDER OLARAK yazamasınız.Ancak mütehit bunları ruhsat kendi firması adına alacak ve dairelerin maliyetine atacak.Şunuda belirtmem gerekirki yapı denetim faturaları hakkında İstanbul ve Ankaranın verdiği iki özelge kafaları karıştırıyor.Biri Giderleştirilir derken diğeri olmaz diyor.Benim Görüşümde olmaz.Yani ruhsat kimin adına ise o şekilde hareket etmek gerekir.Toprak sahibi binayı kendi yaparsa yapı denetim faturaları onun adına olacak,mütehit yaparasa onun adına olacak.

Ayrıca bu konunda önemli bir şey şu Sözleşme ile SGK açılışı yapılıp işin bitiminde SGK yönünden asgari işçilik hesaplanmalı.Çünkü işin bitiminde SGK ilisizlik belgesi alınıp iskan alınıp dha sonrada tapu çıkacak

saygılarımla ferhat