Kaybolan fatura.?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Bir müşterimize kestiğimiz satış faturasının üst asıl nüshası kayboldu.
Müşteride başka bir nedenden dolayı da faturanın iptal edilmesini istiyor.Haliyle fotokopi faturasına aslı gibidir şeklinde kaşe de yapamıyoruz.
Faturayı iptal edeceğiz, ancak bu durumda kaybolan fatura ile ilgili, nasıl bir yol izlememiz gerekir.

Karşı firmadan bir yazımı alınmalıdır.?
Yoksa, noter kanalıyla mı iptal edilmelidir.?
Vergi dairesine bildirilmelimidir.?

Cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar.
Teşekkürler.
Kolay gelsin.

Ynt: Kaybolan fatura.?

bu konu çok problemli bence iade faturası ile işi çözün
çünkü karşı taraftan yazı almanız birşey ifade etmez çünkü asıl nüsha ayrı olarak başka yere kesilmiş olma ihtimali var
asıl nüsha önemli
vergi dairesine bildirmeniz lazım o zamanda koda gireceksiniz
bence iade faturası isteyip halledeceksiniz
yada kayıta almayıp öyle iptal edip karşıdan yazı alıp bekleyeceksiniz (tespit edilmesin diye)
başka bir yol gelmedi aklıma

Aslı olmadan iptal edemezsiniz. Ft aslını kim kaybetti?

Fatura aslını açıkçası kimin kaybettiği belli değil.
İki firmada ne inkar ediyor, nede kabul ediyorlar kaybettiklerini.

Peki karşı firmanın kaybettiğini varsayalım.?

Karşı taraf kaybetti ise onları iade ft kesmeye zorlamanız daha kolay olur. Ft aslı olmadığı için aslı gibidir onaylıyı karşı firmanın kayıtlarına alması ve size iade ft kesmesi her iki taraf içinde problemin sorunsuz çözülebileceği tek yoldur.

selamlar. böyle bir durum benim de bir kaç sene önce başıma gelmişti. defterdarlıktan yardım almıştım. ft için aslı gibidir vs yapmanıza hiç gerek yok. ft nızı iptal edin ve seri ve sıra numarasını bildirerek gazeteye kaybolduğuna dair bir ilan verip ilanı iptal ettiğiniz nüshalara ekleyin. bu kadar.

böyle yapınca
tespit edilince hiçbir ceza olmuyormuymuş
o zaman fatura satanlar
ilan verdimi kurtulurlar
bu sadece bir tedbirdir tespiti halinde inceleme memurunu ikna etmeye yarayabilir
yoksa kesin bir kurtuluş değildir

siz ülke çapında yayımlanan bir gazetede faturanızın aynı nüfus cüzdanı gibi "hükümsüz" olduğunu, kullanılamayacağını ilan ediyorsunuz. bu durumda üst nüshayı kullanan kişinin problemi olur. tabi dediğiniz doğru, aynı durumu pek çok farklı şekilde sonuçlanmış olay oluyor. ama o zaman defterdarlığın bize verdiği cevap, bunun yeterli olacağı yönündeydi.

değerli arkadaşlarım, benim başıma buna yakın bir olay geldi olay şöyle,
mükellefim bir fatura kesiyor kendinden karbonlu faturayı keserken kartonu iki nüsha arasına koyuyor ve alt nüshaya geçmiyor tabi bunu farketmiyor, faturaları kayda alırken farkediyorum yani fatura def kalan nüsha boş hiçbirşey yok , fakat üst nüsha yok iptalda edemiyorum diğer faturayı da kime kestiklerini bilmiyorlar bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim. tşk.

stajyer.fatih ' Alıntı:
değerli arkadaşlarım, benim başıma buna yakın bir olay geldi olay şöyle,
mükellefim bir fatura kesiyor kendinden karbonlu faturayı keserken kartonu iki nüsha arasına koyuyor ve alt nüshaya geçmiyor tabi bunu farketmiyor, faturaları kayda alırken farkediyorum yani fatura def kalan nüsha boş hiçbirşey yok , fakat üst nüsha yok iptalda edemiyorum diğer faturayı da kime kestiklerini bilmiyorlar bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim. tşk.

Evet bende bu soruya açıklık getirilmesini rica ediyorum bir şirkette staj yapıyorum daha önceden faturaları arasına karbon koyarak kesiyormuş çalıştığım yer ve bizde kalan nüshası boş şu an eski faturaları kapatmak istiyoruz ama o boş sayfaların nereye kesildiğini bilmiyorum zatende geçen yıllara ait... bu gibi durumlarda ne yapılması gerekir bilgilendirirseniz sevinirim

Geçen yıllara ait ise yapacağınız tek bir şey var KDV beyannamesi ile 391 hesabı kontrol edip aradaki farkı o faturaya kaydetmek olacaktır. Ayrıca kime kestiğinizi konusu eğer BS sınırlarını aşmıyorsa problem yok. Eğer aşıyorsa o zaman saten BS beyanınız la ilgili gelecek ceza ile faturayı kime kestiğinizi anlayacaksınız.