Kaynanalarınızı Evlendirmek İçin Son Hafta

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
Ali Tezel Akşam' Alıntı:
Yeni Kanun kamuoyunda bilinen adıyla çeyiz parası uygulamasında epey değişiklikler olacak ve dul aylığı alan kaynanalarınızı evlendirmek için son günlerin içindeyiz. Çünkü, 30 Eylül 2000 gününden sonra kaynananız nikahlanırsa çeyiz parası alamayacak.

1- Çeyiz parasında şimdiki durum; Halen geçerli olan kanunlara göre;

SSK?dan yetim aylığı alan KIZLARA evlendikleri takdirde aldıkları dul veya yetim aylığının 24 katı çeyiz parası olarak verilmektedir.

T.C. Emekli Sandığı?ndan (erkek-kadın fark etmez) dul aylığı alanlar, yetim aylığı alan KIZLAR ile vefat eden memurun aylık alan ANASI, bu aylıkları alırken evlenirse, aldığı aylığın 12 kat çeyiz yardımı olarak alabilmektedir.

5434 sayılı Kanun?un ilgili 90?ıncı maddesine göre; ?Evlenmeleri sebebiyle dul ve yetim aylığı kesilen eş ve kız çocuklarla anaya bir defaya mahsus olmak üzere almakta oldukları dul veya yetim aylıklarının oniki aylık (...) (*) tutarı evlenme ikramiyesi olarak ödenir...?

Bağ-Kur?da ise çeyiz yardımı diye bir şey yoktur.

2- Reform Kanunu?nun 2007 versiyonu ne diyordu?

Reformun ilk halinin getirdiği çeyiz parası uygulamasını en iyi anlatan cümle, ?SSK?lılar evlenmek için acele edin, Bağ-Kur?lular evlenmeyi biraz erteleyin? idi. Çünkü, 5510 sayılı Kanun?un 1 Ocak 2007 günü yürürlüğe girecek iken Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen eski metinde;

?Evlenmeleri nedeniyle bağlanan gelir veya aylıkları kesilmesi gereken eş veya kız çocuklara, evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin bir yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir? deniyordu.

Yani reform Anayasa Mahkemesi?nden dönmeseydi, ortaya çıkacak yeni durumda Bağ-Kur, SSK ve T.C. Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın dullar (kadın erkek fark etmez) ile yetim kızlara evlenme yardımı verilecekti ama SSK?lıların 24 aylık evlenme yardımları 12 aya inecekti. Yani, ilk defa olmak üzere Bağ-Kur?un dulları ile yetim kızları çeyiz parası alabilecekti. Emekli Sandığı?ndan vefat etmiş oğlu veya kızı üzerinden aylık alan analara da artık çeyiz parası verilmeyecekti.

Bu yeni düzenleme nedeniyle, SSK?lılar reformun ilk yürürlük tarihinden (31.12.2006 gününden) önce evlenirlerse 24 ay tutarında çeyiz parası alacaklar ama yürürlük tarihinden sonra evlenirlerse 12 aya düşecekti.

Bağ-Kur?dan dul aylığı alan erkek ve kadınlar ile yetim aylığı alan kız çocukları ise 31.12.2006 gününden önce evlenirlerse bir kuruş çeyiz parası alamayacaklar, reformun yürürlük (01.01.2007) gününden sonra evlenirlerse de 12 ay tutarında çeyiz parası alacaklardı.

?Emek Platformu? çeyiz parasının 24 katına çıkarılması için bakanlıkla pazarlığa girdi ve sonrasında yeni bir düzenleme yapıldı.

3- Ekim ayında yürürlüğe girecek Kanun ne diyor?

Kanun?un TBMM?de nisan 2008 de değişen ve 1 Ekim 2008 de uygulanacak metnine göre, çeyiz parası yeniden 24 aya çıkarıldı ama sadece yetim kızlara verilecek. Bu durumda dullara evlenmeleri halinde çeyiz parası verilmeyecek,

Yeni durumu özetleyen en iyi cümle, ?Emekli Sandığı dulları ile aylık alan memur anaları evlenmek için acele edin, Bağ-Kur?lular evlenmeyi biraz erteleyin? olacaktır.

Çünkü, T.C. Emekli Sandığı?ndan dul aylığı alan erkek-kadınlara artık 1 Ekim?den çeyiz parası verilmeyecek. Bağ-Kur?dan yetim aylığı alan kızlar ise kanunun yürürlük tarihinden sonra ilk defa çeyiz parası ile karşılaşacaklar. Yani Bağ-Kur?lular reformdan sonra evlenirlerse çeyiz parası alabilecekler, reformdan önce evlenirlerse çeyiz parası yok.

1 Ekim 2008 günü yürürlüğe girecek 5510 sayılı Kanun?un 37?nci maddesine göre; ?Evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği olarak peşin ödenir. Evlenme ödeneği alan hak sahibinin aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz, bu durumda olanlar 60?ıncı maddenin birinci fıkrasının (f) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılır...? denilmektedir.
--------------------------------------------------------------------------------
Emekliler ben de size teşekkür ediyorum

Geçen hafta gazeteye uğradığımda (bu aralar aşırı yoğunluk nedeniyle haftada bir bile uğramak zor olmaya başladı) masamın üzerinde faksların arasında bir kargo paketi hemen ilgimi çekti, açtım içinden bir kemer ve yanında bir kravat vardı içinden de bir mektup çıkmıştı. Okudum ve sevindim ?Emeklilikte süper formülü? uygulamış ve emekli aylığını yüzde 25 oranında arttırmış, Safranbolulu Mustafa Ünal bana teşekkür için kendi tabiriyle çam sakızı çoban armağanı bir hediye gönderdim kabul edin diyordu. Kabul ettim hemen de kemeri ve kravatı taktım. Dün yine gazeteye uğradım epey sayıda kargo paketi var birinden yine Karabük Safranbolu?dan Mustafa Ünal bu kere bayram için lokum-cezerye göndermiş ve diyor ki; ?Emekli aylığımı yasal yollardan artırmamı sağlayan sizi ömrüm boyunca unutmak istemiyorum, sizi bayram gibi önemli günlerde hatırlamak ve aramak istiyorum, hatta her emekli aylığımı aldığımda sizi arayıp teşekkür etmek istiyorum, bana telefon numaranızı verir misiniz?...?

Emekli Mustafa ağabeycim, ben de beni unutmayıp hatırladığın için teşekkür ederim ama bu kadar masrafa girme, beni hatırlaman bile bana yeter. O parayı alnının ak sütü gibi helal bir vaziyette her ay bankadan çek ve etrafında gördüğün en gariban, ihtiyacı olan bir kardeşime ver. Bu arada merak etme senin gibi 50 bin emekli nasıl beni unutmuyorsa ben de onları hiç unutmuyorum. Bana güvenip tavsiye ettiğim işlemleri yapıp, emekli aylıklarını arttırdığınız için ben de size teşekkür ediyorum.
--------------------------------------------------------------------------------
Vatandaştan mı devletten mi taraf olunmalı

SGK?nın içinden tepkiler geliyor ?Neden vatandaşa bilgi veriyorsun da devleti yani SGK?yı korumuyorsun, SGK tarafında olmuyorsun? diye. Cevabı çok basit, kural koyma yetkisi devlette (SGK?da), kurala uyma yükümlülüğü ise vatandaşta. Vatandaş kurala uymazsa şak diye ceza gider ama SGK kurala uymazsa ceza yok vatandaş mahkemeye gidip yıllarca süründükten sonra hakkını alabilir. Öte yandan, devlet (SGK) koyduğu kural her zaman değiştirme yetkisine haiz, vatandaşın ise aniden beklemediği bir anda değiştirilen kurala uymaktan başka çaresi yok. Şimdi kimden yana olacağız hem kural koyma hem de dilediği an kural değiştirme yetkisi olan ve kendi koyduğu kurala bile uymayan SGK?dan yana mı olacağız, kurallar arasında boğulmuş vatandaştan yana mı? Ben vatandaş diyorum. Siz devlet mi diyorsunuz?
Kısa...kısa...
Yılmaz Yalçın- 08.07.1961 doğum tarihiniz, 1981 yılında ifa ettiğiniz 20 aylık askerlik süresinden sonra epey ara verip 01.01.1992 günü başlayan ve 14.04.1992 günü bite Bağ-Kur sigortanız varmış. Buna göre 01.01.1992 başlangıcıyla bundan böyle SSK?ya devam eder ve 5600 günü tamamlarsanız 53 yaşında emekli olabileceğiniz gibi askerlik sürenizi öderseniz (ekim gelmeden ucuzdur-acele edin) 52 yaşında 5525 günle SSK?dan emekli olursunuz.