Kayyum Tayini

merhabalar...

ltd ortağı bir baba hisselerinin tamamını 18 yaşından küçük oğluna devretmek istemektedir. devir işleminin olabilmesi için ilk önce oğlu için aile mahkemelerinden kayyum tain edilmesi gerektiğini duydum. bu işlemlerle ilgli yardımlarınızı bekliyorum... kayyum taini için nasıl bi dilekçe sunabilirim... saygılarımla.. teşekürlerr

Ynt: Kayyum Tayini

center_muhasebe ' Alıntı:
merhabalar...

ltd ortağı bir baba hisselerinin tamamını 18 yaşından küçük oğluna devretmek istemektedir. devir işleminin olabilmesi için ilk önce oğlu için aile mahkemelerinden kayyum tain edilmesi gerektiğini duydum. bu işlemlerle ilgli yardımlarınızı bekliyorum... kayyum taini için nasıl bi dilekçe sunabilirim... saygılarımla.. teşekürlerr

Şirketde aynı zamanda Anne veya baba ortak ise kayyum atanması gerekir. Burada baba hissesini devir edeceğinden daha sonraki işlemler için velayeti yeterli olacak ve kayyum atanmasına gerek olmayacaktır.

teşekür ederim Türk_bey...

notere sorduğumda noter kayyum taini yapılmadan olmayacağını belirtmişti... bu yüzden foruma taşımış oldum... çok teşekür ederim...

selamlar değerli üstatlarım;

herhangi bi kayyum taini yapılmadan anne babayla hisse devri için notere gittik. noter bey bu şekilde hisse devrinin olmayacağını belirtti ve devri yapmadı. mahkemeden karar alınması gerektiğini söyledir. ticaret siciline de sormuştum onlarda gerek olmadığını söylediler.

selamlar değerli üstatlarım;

herhangi bi kayyum taini yapılmadan anne babayla hisse devri için notere gittik. noter bey bu şekilde hisse devrinin olmayacağını belirtti ve devri yapmadı. mahkemeden karar alınması gerektiğini söyledir. ticaret siciline de sormuştum onlarda gerek olmadığını söylediler.

Şirkette Annenin hissesi varmı?

şirkette annenin hissesi yok. sadece babanın var ve tüm hissesini oğluna devredecekti. saygılarımla

şirkette annenin hissesi yok. sadece babanın var ve tüm hissesini oğluna devredecekti. saygılarımla

Reşit olmayan küçüklerin anne, baba veya bunlardan biriyle şirket ortağı olmaları durumunda Mahkeme?den Kayyum Atanması kararı gerekir. Burda durum farklı Baba hissesini devretmek sureti ile şirketle ilişiğini kesmekte ve söz konusu şirketin hissedarları içinde anne veya baba kalmayacaktır. Atladığımız başka bir husus yoksa kayyuma gerek yoktur diye düşünüyorum. Buna benzer bir hisse devri yaptık ve gerek noter gerekse Ticaret sicil memurluğunca kayyuma gerek duyulmadı. Konuyu bir başka noterle de görüşün isterseniz.

çok teşekür ederim Türk_bey.... atladığım herhangi bi durum yok. anlattığım gibi... başka bi notere gideceğiz artık... teşekür ederim. böyle bi durumda hisse devri yapmışsınız. hisse devri sırasında anne ve babanın çocuğun yanında olması yeterli mi ve belge olarak ne sunabilirim. nüfus kayıt örneği yeterli olur mu? velayet için. ticaret siciline ve notere sunulacak belgeler nelerdir? tekrar tekrar teşekür ederim.... saygılarımla...

çok teşekür ederim Türk_bey.... atladığım herhangi bi durum yok. anlattığım gibi... başka bi notere gideceğiz artık... teşekür ederim. böyle bi durumda hisse devri yapmışsınız. hisse devri sırasında anne ve babanın çocuğun yanında olması yeterli mi ve belge olarak ne sunabilirim. nüfus kayıt örneği yeterli olur mu? velayet için. ticaret siciline ve notere sunulacak belgeler nelerdir? tekrar tekrar teşekür ederim.... saygılarımla...

Nüfus cüzdanları yeterli, ayrıca Noterden Muvafakatname-taahhütname. Yine olumsuz olursa kayyumla uğraşmak iztemezseniz artık hülle yaparsınız.

Küçüklerin velayetini anne ile baba müştereken kullanırlar.
sağlam olsun diye bir noterden muvafakatname alınır.
kayyuma gerek yoktur.

merhabalar
1999 depreminde vefat eden şirket ortağı baba .
6 ay sonra doğan çocuğunun vasiliğini mahkeme anneye deyil çocun dedesine verdi
anneyi kabul etmedi

zeki ' Alıntı:
merhabalar
1999 depreminde vefat eden şirket ortağı baba .
6 ay sonra doğan çocuğunun vasiliğini mahkeme anneye deyil çocun dedesine verdi
anneyi kabul etmedi

Gayet doğal,

Kocanın ölümü ile şirket hissesi veraseten karısına (Anneye) intikal etmiş. Doğal olarak sonradan doğan çocukta varis olduğuna göre hem anne hemde çocuk şirket ortağı. Bu nedenle çocuğu temsilen dede vasi tayin edilmiş.

Bu konuyla ilgili bende bir soru sormak istiyorum.
Bir baba ile 18 yaşından küçük kızına iki ortaklı bir limited şirket kurmak istiyoruz.
Kayyum işleminin nasıl yapldığını ve işleyen süreci anlatabilir misiniz?
Şimdiden teşekkürler
İyi çalışmalar

Sn. Sibel
evet iş bu durumDA KAYYUM tayini gereklidir. Mahkeme yapar (sanıyorum asliye hukuk)

Bu işleyişin nasıl gerçekleşecek acaba?