Kdv Beyannamesinde Kümülatif Bedelin Gelir Tablosuyla İlişkisi

Ynt: Kdv Beyannamesinde kümülatif bedelin gelir tablosuyla ilişkisi

Aynı hesap dönemi içinde yapılan ihracatlara ve bunların tahsilatına ait kur farkı gelirleri bilindiği üzere 601 kur farkı gelirleri, giderleri ise 612 diğer indirimler hesabında takip edilmektedir. Bu durumda kdv beyannamesi matrah toplamlarıyla gelir tablosu brüt -net satış hasılatının tutmayacağı açıktır.

Ynt: Kdv Beyannamesinde kümülatif bedelin gelir tablosuyla ilişkisi

twolf ' Alıntı:
Evet son cümlem hatalı..Yorgunluğa verin.
Şöyle toparlamaya çalışayım.
Z raporları kdv dahil düzenlendiğinden,burada aslolan toplam satıştır.Beyannameye olması gerektiği şekilde aktarılır, muhasebe kayıtlarında aradaki fark, gelir gider hesaplarına yansıtılabilir.

twolf biz bir işletmede bu zamana kadar kdv tutarını esas alarak matrahla oynadık. bu işletmede aylık 30-40 gibi bir rakam farkediyor. bundan sonra matrahı esas alarak ne vergi çıkarsa onu ödeyeceğiz. fakat bundan öncesi için de "kardeşim sen neden eksik vergi ödedin" diye sormazlar herhalde. orda kdv yazıyor ve bu z raporu; elle kesilen bir fatura da değil. benim tekrardan oturup vergilerini hesaplama gibi bir sorumluluğum olmamalı heralde, ne yazıyorsa onu ödedim.

Merhabalar kdv kümülatif toplam yanlis girildiginde acaba bi cezai işlem uygulaniyormuymus ?

Merhaba

arkadaşlar ağustos ayında verdiğimiz kdv beyannamesinde satış rakamı olan 142.934 TL yi sehven kümülatif satışa dahil etmemişiz. Temmuz dönemi beyannamesindeki kümülatif rakamı direk yazmışız. Nasıl oldu anlayamadım.

Geçici vergiyi yaparken durumu farkettik.9.ay KDV beyannamesindeki kümülatif satışlar ile 9 aylık mizandaki 600 hesapta görülen satış tutarı arasında 142.934 TL fark var.

düzeltme vermek gerekir mi? geçiciyi yaparken 142.934 TL yi de katarak baz alacağım ama beyanname toplamları yanlış gidiyor.
Dilekçe ile durumu izah edebilir miyiz? yoksa düzeltmemi vermemiz gerek.
İlgili aylarda devir kdv miz var, ödeme çıkmıyordu.

normal bir firmada 600 ile tutması gerekli değil mi ?
çünkü geksis raporunda brüt satışlar ile arada fark var deniyor

Kdv beyannamesinin kümülatif satış bölümüne 600 hesap dışında 602 hesapta dahil ediliyormu. BAşka eklenmesi gereken hesap varmı yoksa sadece 600 hesap mı olmalı?