kdv dahil gelen faturalar

OSMAN2003

Katkı Sunan Üye
mrb

kdv dahil gelen faturalarda kdv indirimi yapabilirmiyiz
bazı ürünlerde yapılabiliyor sanırım(petrol gibi devletin fiyatını belirlediği ürünlerde) bu konuda yazılı kaynağı olan arkadaşlarımız varsa bilgilendirirlerse memnun olurum.

iyi çalışmalar

OSMAN2003' Alıntı:
mrb

kdv dahil gelen faturalarda kdv indirimi yapabilirmiyiz
bazı ürünlerde yapılabiliyor sanırım(petrol gibi devletin fiyatını belirlediği ürünlerde) bu konuda yazılı kaynağı olan arkadaşlarımız varsa bilgilendirirlerse memnun olurum.

iyi çalışmalar

merhaba,
sanırım aşağıdaki madde açıklayıcıdır

Teslim ve Hizmet İşlemlerinde Matrah
Madde No 20
Kapsam
1. Teslim ve hizmet işlemlerinde matrah, bu işlemlerin karşılığını teşkil eden bedeldir.
2. Bedel deyimi, malı teslim alan veya kendisine hizmet yapılan veyahut bunlar adına hareket edenlerden bu işlemler karşılığında her ne suretle olursa olsun alınan veya bunlarca borçlanılan para, mal ve diğer suretlerde sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaat, hizmet ve değerler toplamını ifade eder.

3. (4369 sayılı Kanunun 82'nci maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır. Yürürlük; 1.1.1999)(*)

4. Belli bir tarifeye göre fiyatı tespit edilen işler ile bedelin biletle tahsil edildiği hallerde tarife ve bilet bedeli Katma Değer Vergisi dahil edilerek tespit olunur ve vergi müşteriye ayrıca intikal ettirilmez.

KDK Kanunu'nun 29 ve 34.maddelerine göre mükellefler yüklendikleri
kdv'leri indirebilmeleri için:kdv'nin alış faturası ve benzeri belgeler üzerinde ayrıca gösterilmesi ve bu belgelerin ticari defterleri kayıt edilmesi
gerekmektedir.
Petrol ürünleri gibi fiyatı devletçe tesbit edilen mallara ait kdv'yi iç yüzde yöntemi ile hesaplayarak indirebilirsiniz.

Sayın Osman,

Konuyla ilgili arkadaşlarımız KDV kanununun 20,29 ve 34. maddelerini yazmışlardır. Bu açıklamardan sorunuzun cevabını almış olmanız gerekmektedir.

Arkadaşlarımızın izniyle ilave olarak 22 seri nolu KDV genel tebliğinde gerekli açıklamalar mevcuttur.

Peki yukarıda yazılı kanun maddelerine veya tebliğ açıklamarına rağmen, KDV'ni ayrı kesme zorunluluğu bulunan satıcı bu mecburiyete uymadan fatura keserse ne olacak ?

"Bu tür kesilen faturaların vergi indirimi Vergi İdaresince reddedilmektedir."

Ancak sırf faturanın düzenlenmesi esnasında faturayı düzenleyen tarafından KDV'nin ayrıca gösterilmediği gerekçesiyle indirim reddine gidilemeyeceğini
belirten Danıştay kararı da vardır.

Saygılar.

EK: Danıştay 9.Dairesinin 12.02.1993 tarih ve E:1992/3041; K:1993/510 sayılı kararı

ilginiz için teşekür ederim

geçen yıl bu konuyla ilgili inceleme geçirdim ve indim konsu yaptığım kdv leri vergi dairesi indiremessin diye bana cezalı olarak kdv leri ödettirdiler
az meblağ olduğu için üzerinde durmamıştım. Sayın Ergül Bu konuyla ilgili yargı kararı var dediniz bu karara nasıl ulaşabilirim.

iyi çalışmalar

sayın ergül o karara hala ulaşamadım
arıyorum bir türlü bulamıyorum

nasıl ulaşabilirim

teşekür ederim ilginiz için

içyüzde kdv indirimi

kanun maddelerinde kdv nin ayrı yazılması gerektiğini yazıyor ancak danıştay 9. dairesinin 1993/510 nolu kararında da iç hesaplama yöntemiyle indirilebileceği görüşü var.