Kdv Fark Faturası

SonerK

Katkı Sunan Üye
Kolay gelsin arkadaşlar

bilindiği üzere tekstil ürünlerinde kdv %8 dir. ancak geçenlerde askeriyeye er çamaşır yıkama filesi sattım bu ürün tümü itibariyle tekstil ürünüdür. anlayamadığım sebeble bana geri dönüldü ve kdv nin %18 den kesilmesi gerektiği söylendi. Faturayı da ağustos/2006 ayında kestim.Dolayısıyla iptal şansım yok.
Yapmam gerekenler konusunda yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden herkese teşekkür ederim ve iyi çalışmalar dilerim

Merhaba,

Bu filenin hammaddesi iplik, pamuk gibi maddeler değilse, örneğin plastikse KDV' si %18 olacaktır.

Faturayı iptal edip, %18' lik tekrar bir fatura kesip Ağustos/2006 için pişmanlıkla, KDV düzeltme beyannamesi veriniz. Dilekçenizde konuyu dile getirip, düzeltme nedeninizi belirtirseniz sorun çıkmayacaktır.

teşekkürler mesut bey,

bu fileyi üretmek için kullandığımız tüm maddeler tekstil ürünüdür ve tümünün kdv oranı %8 dir.

Karşı firmaya bu filelerin kdvsinin %08 olması gerektiğini izah ediniz.
Firmaların isteğine göre kdv oranı belirlenmez.Farklılık olmaması için zaten tebliğlerle belirlernen her ürün için tespit edilen belli başlı kdv oranları vardır.Yoksa herkes kafasına göre oran belirlerdi.

Kolay Gelsin.

ASKERİYE DE MUHASEBE DAHİL TÜM BİRİMLERDE GÖREVLİ KİŞİLER GENELDE BU İŞİN EHLİ KİŞİLER DEĞİL ASKERLİK GÖREVİNİ İFA ETMEYE GELMİŞ ÇOCUKLARDIR. SİZİN SATMIŞ OLDUĞUNUZ MAL % 8 ORANA TABİDİR.

ESKİ ORDUEVİ MUHASEBECİSİ.

%8 ORANINA TABİ İŞLEMLER
Temel gıda maddeleri
Yazarkasa ve takograf
Sinema ve sanatsal gösteriler
Özel okul, üniversite, kreş
Kitap (Muzır neşriyat %18)
Baskı ve yazı kağıdı (Fotokopi kağıdı dahil)
Mama, kan ürünleri, serum ve aşı
Hayvan yemleri ve bunların imalinde kullanılan maddeler, saman
İnsan, hayvan ve bitki sağlığında kullanılan ilaçlar ve cihazlar
Okul araç, gereçleri, servis ve yurt hizmetleri
İplikler ve iplik imali için hazırlanan her nevi filamentler, lifler, vb
Pamuklu, yünlü, ipekli, sentetik, suni veya bunların karışımlarından örme dahil her nevi mensucat
İç ve dış giyim eşyası
İşlenmiş post, deri ve köseleler ile bunların taklitleri ve bunlardan mamul giyim eşyası
Her nevi maddeden mamul ayakkabı, terlik, çizme ve benzerleri
Her nevi maddeden mamul çanta, bavul, valiz ve benzerleri
Halılar ve diğer dokumaya elverişli maddelerden yer kaplamaları