fonradar

kdv hk.

perol

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar yeni ulaşan bir fatura var elimde ocak ayına ait
mükellef vermeyi unutmuş ,bu güne kaydımı yapacağım kdv yi indirim konusu yapabilirmiyim bilgileriniz için teşekkürler

Pınar EROL
SMMM

01/06/2005 tarihli olarak kayıtlara alabilirsin. Haziran ayı kdv.sinde indirim konusu yapabilirsin.

gelen faturayı 2 şekilde işleme hakkınız var. ocak ayında faturayı işlemek istiyorum diyorsanız şayet ocak ayına işleyin ama 5 aylık düzletme beyannamesi vermek zorundasınız, tabii usulsuzluk cezsınıda göze alırsınız bu durumda
2 şık 01.06.05 tarihinde işleme de alabirsin inceleme söz konusu olduğunda usulsuzluk yersiniz.(tabii incelemeye alınırsa defter)

iyi çalışmalar..
smmm huriye

Konuya bir parantez açmak isterim

Döneminden sonra geciken faturaların (Posta yolu ile gelmiş olması koşulu ile) ekine posta zarfını zımbalayın postanın ulaştığı tarihte kayıtlarınıza alın ve kdv. sini indirim konusu yapabilirsiniz.

Saygılarımla

huriye demiş ki
şayet ocak ayına işleyin ama 5 aylık düzletme beyannamesi vermek zorundasınız, tabii usulsuzluk cezsınıda göze alırsınız bu durumda

süresi içinde beyanname verildikten sonra bu dönemlere düzeltme beyannamesi verilir ise usülsüzlük cezası kesilmez. Yalnız burada ocak ayına indirilen kdv artacağı ve müteakkip dönemlerde KDV alacağı artacağı için vergi dairesi bu konuyu inceleme sebebi yapabilir.

Değerli Arkadaşlar
Verdiğiniz cevaplar için ayrı ayrı teşekkür ederim.
o zaman ben kdv yi indirim konusu yapmıyayım kdv miktarını
kkeg'ye atayım olurmu herhangi bir sorun çıkarmı

Tekrar teşekkürler iyi çalışmalar
Pınar EROL
SMMM

Sayın Perol,

Arkadaşlarımızın açıklamalarında olduğu gibi imkan varsa en doğru yol dönemine işleyip beyanları düzeltmek ama bunun külfeti bu yolu tıkıyor o nedenle faturanın geldiği aya işlenip KDV'nin indirim konusu yapılması.KDV indirimi konusu KDV K.nun 29/3.bendinde gayet açık; burada iki önemli şart var;
1-KDV Fatura veya benzeri vesikada gösterilecek,
2-Bu vesikalar "yıl aşılmamak" kaydıyla yasal defterlere işlenecek.

O nedenle hiç tereddüt etmeden Yüklenilen KDV'ni fatura ocak ayınada ait olsa kayda aldığınız ayda indirim konusu yapabilirsiniz.

konu bence gereğinden fazla uzamış, rahatlıkla indirimin konusu yapabilirsin kdv'yi.. düzeltme beyannamesiyle vakit kaybetmene gerek yok. yıl atlamış olsaydı kkeg olarak alabilirdin.

merhaba arkadaşlar; serap hanımın dediği gibi kdv'nin indirim konusu yapılamaması yıl atlama olayına bağlıdır. Olaya şu mantıkla bakarsanız devletin lehine bir sonuç çıkıyor; Ocak ayında indirim konusu yaparak faydalanacağı kdv tutarını haziran ayında indirim konusu yaparak faydalanması gereken kdv tutarını 5 ay kadar erteleyerek toplamda sonuç değişmese de kendinden fedakarlık etmiş oluyor sonuçta, daha önce de başımıza geldiğini vurgulayarak haziran ayına kayıt atması durumunda usülsüzlük cezası kesilmeyeceğini belirtirim. Sonuçta devlet adına yapılan işlerde "sehven" kelimesi kullanarak cümle kurabiliyorsanız korkmanıza hiç gerek yoktur... Cümle : Ocak ayına ait olan fatura sehven ilgili dönemde kayıtlara alınmamış olup, olayın farkedildiği Haziran ayında kayıtlara intikal ettirilmiştir. Saygılar...

söylediklerinze katılmak mümkün değildir.yasal bir dayanağı mevcut değildir.sevhen kesilmesi gereken usulsüzlük cezasınından sizi kurtarmaz.zira sevhen mücbir sebeb değildir.size ceza kesilmemesi yanlış bir uygulamadır.vuk 219 mad.kayıt zamanını açıkca belirtmiştir.vuk 352 /1-6 göre usulsüzlük cezası kesilmesi gerekir.

celal elibüyük
smmm-ist

Sayın celal bey; ben düzeltme beyannamesi vermese de olur anlamında yorumlamıştım. Söylediğiniz gibi usülsüzlük cezası kesilmesi gerekir ama şuan ki sistemin ilerleyişi bunu gösteriyor. Ben geç gelen faturaları ertesi ayın faturası gibi dikkate aldığım için bugüne kadar hiç usülsüzlük cezası yemedim onu anlatmaya çalışıyorum. Ama işgüzarlık yapıp ben burayım demek te bana yanlış geliyor. Kusura bakmayın ama ben esneklik gösterebileceğim bir boşluk bulursam affetmem. Benim elime fatura geç ulaşırsa ben onu ertesi ayda indirim konusu yaparım ve sehven derim yani. Etrafınıza bir bakın lütfen güncel olayları gerektiği gibi yapmayan muhasebeciler varken benim geç gelen faturayı ertesi aya işlemem kadar doğal birşey olmaması gerekiyor. Saygılar...

1.ben size kdvyi indiremezsiniz yada kayıt yapamazsınız diye bir ifadede bulunmadım.
2.esneklik yapılacak boşluk bu konuda yasal olarak bulmanız (sevhen ifadenizi vuk kanunun 3.mad.göre ispat edebilirmisin.?bu durmda kayıt nizamı nasıl olacak.?) şuanki mevzuatta göre mümkün değil?(yada enazından ben bilmiyorum bana bu konuda yasal dayanak sunun.)

3.siz defter ve belgeleriniz incelenmeden idare nereden sizin kayıtları zamanında (sevhen )yaptığınız bilecek.?nekadar defterleriniz ve belgeleriniz incelendiki ''geç gelen faturaları ertesi ayın faturası gibi dikkate aldığım için bugüne kadar hiç usülsüzlük cezası yemedim'' ifadenizi kullanıyorsunuz.

4.''Etrafınıza bir bakın lütfen güncel olayları gerektiği gibi yapmayan muhasebeciler varken benim geç gelen faturayı ertesi aya işlemem kadar doğal birşey olmaması gerekiyor''
bu ifadenizin konuyla bağlantısını kuramadım.?ama ben yaptım oldu derseniz hayırlı olsun (kişisel girmek tartışma gereksiz.)

celal elibüyük
smmm-ist

BİR YÖNTEM DAHA

Faturanın üzerine "Muhasebeye 1 Haziran 2005 tarihinde intikal etmiştir" notu düşüp bu tarihe işleyebilirsiniz. Ortada bir hata var ama maliyenin lehine bir hata olduğu için sorun çıkmaz. Yalnız faturanın içeriği nedir? Mal alımı vs. ile ilgiliyse stoklarınızda problem yaratabilir.

pınar hanım...

bence inceleme acısından risk almamak ve işlemlerin sayısını artırmamak için ocak ayına ait indirilecek kdv yi martaha ekleyip veya maliyet olarak ve ya gider kaydedebilirsiniz .Ama bununda ortada olamayan bir gideri muhasebeleştimiş olurum diyorsanız gider yazacagınız kdv yi dönem içinde muhasebeleştirirken incelemeler sonucunda matrah farkının çıkmaması için bunu nazım hesaplarda gösterip yıl sonunda ticari kardan mali kara geçercerken vegi hesaplarsınız . tabi kdv çok büyük bir rakamı ifade etmiyor ise

iyi çalışmalar..

faturayı kdv dahil işle

arkadaşım bence faturayı matrahıyla beraber kdv dahil muhteviyatına göre gider ve alış şeklinde hazir ayına işle.