fonradar

Kdv İade Alacağının Gümrük Vergisine Mahsup İşlemleri Hk.

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
İhracat yapan bir müşterimizin iki aylık kdv iade alacağı birikti.Bu firma şimdi ithalat yapmak istiyor ve ithalatta gümrüğe ödeyeceği gümrük vergisine bu alacağını mahsup yapmak istiyor.?
Yapılabildiğini biliyorum ama?
Gümrük vergi tahsil alındısının içinde ödenen GÜMRÜK VERGİSİ ve KDV ayrımı yapılmadan hepsine yapılabiliyor mu?
Nasıl bir yol izleniyor, dilekçe mi yazılıyor?
Ya da gümrükten bir evrak mı alınıyor?
Zorlukları var mıdır?
Nelere dikkat etmeliyiz?

Uygulamasını yapan varsa bilgi verebilir mi?
Cevaplar için teşekkürler.
İyi günler.

gümrükçüden gümrük giriş beyannamesinin faksını isteyin dilekçe ekine gümrük giriş beyannamesini ekleyin işlem yapılacaktır.

Gümrükçümüze sordum, yapılamıyor diyor.
Belki, gümrüğe gidip yatırabilir, sonrasında o beyanname ile gidip vergi dairesinden alağını alabilirsin diyor, pek de aklıma yatmadı, açıkçası.
Sizin dediğiniz de bu şekilde midir sayın cetvel?

gümrük müşavirlik firması gümrük giriş beyannamesini size gönderiyor. ( para filan yatırma yok ) sizde mahsup dilekçe ekinde ggb yi veriyorsunuz. sonra saymanlıklar kendi aralarında yazışma yapıyorlar.84 Nolu Kdv Genel tebliğinde de yazıyor. ama 3-4 yıl oldu hatırladığım kadarını yazdım.

Son düzenleme:
Vergi Dairesi Kdv İade servisine sordum, gümrükten alacağınız yazıyı dilekçe ekinde bize veriyorsunuz, bizde (İade işlemleri tamamlanmış hazır olan) parayı gönderiyoruz dedi.

İlginize teşekkürler.