fonradar

KDV İadesi Liste Girişi Hakkında...

Merhabalar, İhraç kayıtlı satışta önümüzdeki muhtasar ödemesine kadar Vadesi Geçmiş veya Gelecek olan henüz bir borcum olmadığı için 2A Dilekçemde Talep Edilecek Tutar 10.000 TL yazıyordu, Talep Edilen Tutara da (Sıfır TL yazan yere) 10.000 TL girdim ki KDV Kontrol Raporu alabileyim diye, Sonra Muhtasar vergim henüz belli olmadığı içinde liste girişini şimdilik girmedim, Akabinde 2A dilekçemi ve evrakları vergi dairesine verdim, KDV İade Kontrol raporunda 1-2 durumdan dolayı vergi dairesindeki memur 2 hafta sonra gel iadeni sor dediler. Şimdi benim merak ettiğim;

1-) Memur sorun yok derse, muhtasar rakamımda belli olunca, internetten aynı iade bölümünü açıp muhtasar için liste girebilirim dimi,

2-) Muhtasar Vergi henüz belli olmadığından, Liste Girişini de sonradan yapacaksam, KDV Kontrol Raporu alabileyim diye Talep Edilen Tutara KDV İade toplam tutarım olan 10.000 TL yi yazmakla hata etmiyorum dimi? Yardımlar için Teşekkürler...

Ben borcum yokken, Kontrol Raporu oluşması için 0,01 TL'lik bir mahsup girişi yapıyorum. Kontrol raporu oluştuktan ve daha sonra borç mahsupları yapabiliyorum. Memur o 0,01 TL'lik mahsup talebinin KİK Raporu için girildiğini biliyor ve siliyor. Sorun olmadı bugüne kadar. Bunu da yapmamı ilgili dosya Kdv İade memuru söylemişti.

Bir de siz 10.000,00 TL girdikten sonra, borcun oluştukça oraya yazıyorsun ama o dosya kapanmadığı için memurun işlem yapması daha zor olur o işlemlerde.

Sayın Zindan, öncelikle cevap için çok çok teşekkür ederim yazdıklarınız çok işime yarayacak ancak yukarıdaki açıklamanızda "o dosya kapanmadığı için memurun işlem yapması daha zor olur o işlemlerde" yazmışsınız peki neden zor olur ? biraz daha detaylı açıklarsanız çok sevinirim, bu konuları yeni öğreniyorum da, tekrar çok teşekkürler, iyi günler dilerim...

Son düzenleme:
Sen bi mahsup talebi girinci, onlar işlemleri yapıp, mahsup fişlerini hazırlayıp muhasebeye sevk ediyorlar. Ancak açık dosyadan bir mahsup talebinde bulunuyorsun. Onun için memur onu kapatamayacaktır ve muhasebeye göndermesi daha geç olacaktır diye düşünüyorum. (Bu kısmın nasıl işlediğini bende çok emin değilim, ama yanılmıyorsam Kdv İade memurları bu şekilde yapıyor!)