Kdv İadesine İstinaden Kesilen Ymm Makbuzunun Sağlaması Nasıl Yapılır ?

merhaba

firmamız 722.085 TL kdv iadesi aldı
bu kdv iadesine istinaden ymm miz bize makbuz kesti.

makbuzun doğruluğunu tespit etmem için hesaplamayı nasıl yapmam gerekiyor.

yardımcı olabilir misiniz, teşekkür ederim

Böyle bir hesaplama yapamazsınız,hesaplama üzerinden teyitte yapamazsınız.
ymm ile sözleşmenizde ücret ne yazıyor? Matbu ücret mi yoksa iade tutarına göre yüzdesel bir ücret mi?
Sorunuzun cevabını buradan almanız pek mümkün görünmüyor.

Ancak makbuz gerçekten yasal olarak düzenlendi mi,onaylandı mı, sisteme kaydedildi mi,derseniz ,aşağıdaki linkten kontrol yapmaya çalışın.
Ama sonuç alabilir misiniz bilemem.Benim düzenlediğim makbuzlar bile bazen burada "bulunamadı" diye görülebiliyor.

Böyle bir hesaplama yapamazsınız,hesaplama üzerinden teyitte yapamazsınız.
ymm ile sözleşmenizde ücret ne yazıyor? Matbu ücret mi yoksa iade tutarına göre yüzdesel bir ücret mi?
Sorunuzun cevabını buradan almanız pek mümkün görünmüyor.

Ancak makbuz gerçekten yasal olarak düzenlendi mi,onaylandı mı, sisteme kaydedildi mi,derseniz ,aşağıdaki linkten kontrol yapmaya çalışın.
Ama sonuç alabilir misiniz bilemem.Benim düzenlediğim makbuzlar bile bazen burada "bulunamadı" diye görülebiliyor.

dönüşünüz için teşekkür ederim
iade üzerinden yüzdesel hesapla oluşturuluyor, ymm tarifelerine baktım ama pek çözemedim şu siteden baktım yine tutara ulaşamadım

Firmanız YMM ile yüzde kaç anlaştıysa iade alınan tutar üzerinden yüzde hesaplayıp kontrol edebilirsiniz. Yapılan işe, hacmine vs. göre oranlar değişir.

Türmob Listesinden;
KDV VE ÖTV İADE VE MAHSUP İŞLEMLERİ TASDİKİ
i- 600.000 TL’ye kadar olan kısım için % 7 Yüzde 7
ii-Sonraki 1.100.000 TL için % 6 Yüzde 6
iii-Sonraki 1.600.000 TL için % 5 Yüzde 5
iv-Sonraki 2.200.000 TL için % 4 Yüzde 4
v-Sonraki 2.800.000 TL için % 3 Yüzde 3
vi- 8.300.000 TL yi aşan kısım için % 1 Yüzde 1
Bu suretle hesaplanacak ücret 12.000 TL den az olamaz. Yıllık denetleme ve tasdik sözleşmesi olmayan kuruluşlarda bu tarifeye göre bulunacak ücret % 20 artırılarak uygulanır.