KDV İadesinin Adım Adım SGK Borçlarına Mahsubu?

Ertann

Tanınmış Üye
İyi Çalışmalar
KDV iadesini vergi borçlarına mahsup işlemini yapıyorum ancak SGK borçlarına ilk defa yapacağım
Özellikle uygulayan arkadaşlar adım adım bu mahsup işlemi nasıl yapılır ve mahsup için süre nasıl işler
Ayrıca
2004 yıllarda yapmıştım buna göre;
- Cari dönem sgk borçlarının mahsubunda vergi dairesine sgk dan alınan borç dökümü verilmelimidir yoksa sadece sgk tahakkuk fişi yeterlimidir?
- Geçmiş dönem sgk borçlarının mahsubunda vergi dairesine sgk dan alınan borç dökümü verilmelimidir yoksa sadece sgk tahakkuk fişi yeterlimidir? Sanırım faiz hesaplaması için gereklidir?
- Vergi dairesine verdiğimiz mahsup dilekçesini ayrıca sgk yada bildirmelimiyiz borca mahsup talep ettik diye yoksa vergi dairesine mahsup dilekçesi verilmesi yeterlimidir? Kurumlar arasında işlemi yapar mı?
- Sgk borcunun mahsup işlemi tamamlandığında ödeme dekontlarını nereden alabiliriz?
Saygılar

Son düzenleme:
Vergi dairesine, sgk borcunuzun hangi dönemin kdv iadesinden mahsubunun yapılacağını belirten dilekçeyi, sgk tahakkukunu ekleyerek vermeniz yeterlidir.
sgk borç dökümü vermenize gerek yok. Mahsubun sgk dönemini takip eden ayda sonraki ayın 15.gününe kadar yapılması gerekir. Yani 15 günlük bir ek süre daha verilmiş oluyor. Tavsiyem sgk borcunu, incelemesi bitmiş kdv dosyalarından mahsup istemenizdir. KDV iade dosyanızı verip hemen mahsup isterseniz yetişmeyebilir.

Sanırım her vergi dairesinin uygulaması farklı. Ben şöyle yapıyorum. Dilekçe ekinde 3 adet SGK'dan alınan borç dökümü ve mahsup talep formu veriyorum. Mahsup talep formunu bir kaç aydır vermeye başladım dosya memurumuzun isteğiyle. İlgili aydan diğer mahsuplarımla beraber sgk'yı da istiyorum ben. Hiçbir sorun yaşamadım şu ana kadar.

Vergi dairesine, sgk borcunuzun hangi dönemin kdv iadesinden mahsubunun yapılacağını belirten dilekçeyi, sgk tahakkukunu ekleyerek vermeniz yeterlidir.
sgk borç dökümü vermenize gerek yok. Mahsubun sgk dönemini takip eden ayda sonraki ayın 15.gününe kadar yapılması gerekir. Yani 15 günlük bir ek süre daha verilmiş oluyor. Tavsiyem sgk borcunu, incelemesi bitmiş kdv dosyalarından mahsup istemenizdir. KDV iade dosyanızı verip hemen mahsup isterseniz yetişmeyebilir.
Kdv iade dosyasını verip hemen mahsup istediğimizde mahsup yetişmez se ne olur? Yetişmezse 5510 indirim kabul olmaz mı?

Mahsup işleminiz yetişmezse hem 5510 hakkınız kaybolur, hem de gecikme zammı ödemek durumunda kalırsınız. Tabi yetişip yetişmemesi vergi dairesindeki memura, listelerde hatalı bildirim olup olmadığına, yüklenilen kdv listenizin doğru olup olmamasına da bağlıdır.