KDV İadesinin Nakit olarak Alımı hk.

• Konbuyu başlatan Sevim Canyakmaz
  • Başlangıç tarihi
S

Sevim Canyakmaz

Ziyaretçi
Merhaba,

Arkadaşlarım bir mükellefin ihracat nedeniyle yüklendiği KDV leri mahsup yerine nakit iade olarak talep edeceğiz.

Daha dosyalarını hazırlamadım ama dönemler itibariyle KDV beyannamelerinde İadesi doğan tutarlar şöyle beyan edildi;

Haziran-2011.....11.838,18.-TL
Temmuz-2011.... 780,26.-TL
Ağustos-2011.... 7.138,34.-TL olmak üzere toplam 19.756,78.-TL KDV Alacağı var.

Şİmdi bu dönemler bağımsız olarak mı? nakit iade istenir yoksa toplam tutar üzerinden mi? Daha doğrusu şöyle izah edeyim. 4.000.-TL ye kadar teminatsız nakit iade yapılıyor. Haziran ve Temmuz dönemlerini nakit iade olarak internet ortamında verdiğim takdirde, 4.000.-TL sini teminatsız olarak iade işlemini yaptırabiliyor muyum? böyle bir seçenek var mı? bide geri kalan iade tutarını örneğin 11.838,18.-TL nin 4.000.-TL sini teminatsız nakit iade işlemine bağlarsam, geri kalan 7.838,18.-TL KDV alacağını teminata bağlıyabilir miyim?

Sizce vergi dairesi Teminat olarak firma çeki kabul edilir mi?.. teminat olarak 6183 sayılı kanunun 10.maddesindekiler geçerli ama çeki teminat olarak kabul edebilirler mi?

Ynt: KDV İadesinin Nakit olarak Alımı hk.

Selamlar
1- İadenizi isteğe bağlı olarak nakit veya mahsup şeklinde isteyemezsiniz.varsa önce borçlarınıza mahsup edilir,arta kalan nakit ödenir.
2- Eğer bahsettiğiniz aylara ait iadeler toplu olarak hazırlanıp talepte bulunulursa daire de iadeyi toplu olarak değerlendirecektir.Sizde, zaten sadece temmuz iadesi teminatsız sonuçlanır görünüyor. Diğerleri için teminat mektubu veya ymm raporu isteyeceklerdir.Hepsinin bir arada talebi halinde temmuz iadesi de diğerlerine eklenip teminat mektubuna bağlanabilir.(sadece tahmin)
3- Birde şöyle bir durum var.19.000 liranın tamamı teminatsız olarakta kabul edilebilir.Ancak iade tutarı 4000 liraya düşene kadar nakdi iade yapılmaz.Vergi borçlarına veya sonradan çıkabilecek vergi ödemelerine mahsup edilir.4000 liraya düştüğünde borcunuda kalmamışsa nakit olarak iade edilebilir.Geçmişte böyle yapılıyordu.Hala geçerli olduğunu sanıyorum.
4- Çek konusunda da bildiğim kadarıyla kabul görmez.Sıklıkla rastlanılan da banka teminat mektubu şeklindedir.Vergi dairesi nakdi iadeyi çek ile yapacaktır ama teminatı çek olarak kabul etmez.Ettiğine şahit olmadım.
Saygılar