Kdv iadesinin Ssk Prim Borcuna Mahsup Edilmesi Hk.

Öncelikle herkese kolay gelsin,

Bugün vergi dairesinde karşılaştığım bir durumu sizlerle paylaşmak isterim. KDV iade alacağımız için başvurumuzu yapmıştık. Dosyada bazı eksiklikleri giderene kadar SSK prim borcunun yasal ödeme süresine ilave olan 15 günlük süreyi de geçirdik. Bu nedenle SSK prim borcumuza mahsup talebimiz için SSK'dan borç dökümünü gösteren bir yazı almamız gerektiği söylendi. Fakat ekstra olarak bu yazıyı şimdi değil de 1 nisandan itibaren alırsak ancak mahsup talebimiz geçerli olurmuş. Nedeni ise verilen evraktaki borç dökümünün ödeme vadesi 31 / 03 / 2015 olduğu için o tarihe kadar parayı SSK ya aktaramayız en az 15 gün süremiz olması gerekli diyor memur arkadaşımız. Araştırmalarıma rağmen somut bir şeyler bulamadım. Bunun bir yasal dayanağı var mıdır arkadaşlar ? Biz gecikme zammı ve faizi ile birlikte ödemeyi kabul etmemize rağmen neden 1 nisanı bekleyelim de sırf bu yüzden cari ay tahakkukunu alırken 5510 indiriminden yararlanmayalım ? Şimdiden teşekkürler

Mahsup talepli sgk prim ödemelerinde ek süre 15 değil 20 gün oldu. Ocak ayı primini mahsup süreniz için 2 gününüz var. Belki yetiştirebilirsiniz. Birde sgk mahsuplarını işlemi tamamlanmış dosyalardan yaptırınız. Dosyanız tamamlansın, kdv kontrol listeleri çıksın eksiğiniz yoksa mahsup talebinde bulununuz.

Mahsup talepli sgk prim ödemelerinde ek süre 15 değil 20 gün oldu. Ocak ayı primini mahsup süreniz için 2 gününüz var. Belki yetiştirebilirsiniz. Birde sgk mahsuplarını işlemi tamamlanmış dosyalardan yaptırınız. Dosyanız tamamlansın, kdv kontrol listeleri çıksın eksiğiniz yoksa mahsup talebinde bulununuz.

Ek sürenin 20 güne çıktığını bildirmiştim. Fakat o süre bizim kurumumuza tanınan süre sizinle bir alakası yok denildi. SSK ya para aktarımı yapabilmeleri için onları ilgilendiriyormuş. Siz 15 günlük süreyi dikkate alın bizi de böyle yoğun çalıştırmayın zaten çok iş yapıyoruz aman siz 15 gün önceden hatta 1 ay önceden bildirin sizin işiniz bu zaten muhasebecisiniz ya bizim rahatımızı kaçırmayın demek istiyorlar. Sağlık olsun ne diyelim

Ya varya kafayı yemek üzereyim.
Sgk mahsup talebinde bulundum.
Vergi dairesi ile görüşüyorum ben mahsubu yaptım parayı göndereli 4 gün oldu diyor.
Sgk sisteminde hala borç gözüküyor ve kimse konu hakkında bilgisi ve ilgisi olmadığını söyleyip telefonu yüzüme kapatıyor.
Strese girdim gerçekten..

Vergi dairenizin muhasebe servisinden aldığınız ekstre ile SGK'ya gidin.Genellikle SGK'da işlem yoğunluğu nedeni ile ödeme tarihinden itibaren 1 hafta geçebiliyor.

Vergi daireleri doğrudan sgk ya ödeme yapmıyor. Vergi dairenizin bağlı bulunduğu mal müdürlüğü yapıyor, oradan takip ediniz. "Mahsup pikürü" adlı belgeyi isteyiniz.(adı böyleymiş)

Satış iadesi olduğu zaman kümülatifi de aynı oranda düşürmemize gerek var mıdır acaba? Yoksa kümülatif ile brüt satış eşit mi olmalı?