Kdv matrah arttırımı

Arkadaşlar merhaba. Gümrük müşavirliği firmamıza kurumlar ve kdv matrah arttırımı yapacağız. Firmamızın her ay hesaplanan kdv si oluyor ve ayda 2000-3000 tl. kdv ödüyoruz. Ama firmamız serbest bölgede faaliyet gösteren bir müşterisine 3-4 ayda bir 200 tl, lik kdv siz hizmet faturası kesiyor. Yani yıılık yurtiçi hizmetinin binde 1 ine bile denk gelmeyen bir iş. Şimdi ben kdv arttırımı yaparken 6111 in 7/2c bendine göre mi işlem yapmam gerekir. Çünkü normal hesaplamama göre 3.000 tl. kdv çıkıyor 4 yılda. Ama 7/2c ye göre işlem yaparsam 4 yılda toplam 5.000 tl. yi geçmeyen kdv siz hizmet yüzünden 16.000 tl, kdv arttırım rakamı çıkıyor.

Ynt: Kdv matrah arttırımı

Selamlar.
Sorunuza benzer şöyle bir örnekli açıklama buldum.İşinize yararmı acaba..

Alıntıdır..

ÖRNEK:
V. AŞ?nin 2006 yılı işlemleri istisna kapsamındaki işlemlerle ve vergiye tabi işlemlerden oluşmaktadır. 2006 yılı KDV beyannamelerindeki hesaplanan KDV toplamı 1.000.000 TL olup, buna göre çıkan artış tutarı (1.000.000 TL * % 3 =) 30.000 TL dır.
Diğer taraftan anılan yılda beyan ettiği kurumlar vergisi matrahı 400.000 TL olup, bunun üzerinden % 30 oranıyla artırılması gereken kurumlar vergisi matrahı (400.000 TL * 0,30=)
120.000 TL, bu tutar üzerinden % 18 oranıyla hesaplanan KDV artışı da (120.000 TL * 0,18=) 21.600 TL olarak çıkmaktadır.

Bu örnekte, KDV beyannameleri üzerinden hesaplanan KDV artırımı tutarı (30.000 TL),
gelir/kurumlar vergisi matrahı artırımı üzerinden hesaplanan KDV den (21.600 TL) daha büyük olduğundan KDV artırımı 30.000 TL olarak dikkate anılacaktır.

Bu sonuca göre, KDV artırımının geçerli olabilmesi için ayrıca kurumlar vergisi matrahı artırımına gerek kalmamaktadır. Eğer tersi olsaydı, yani kurumlar vergisi matrahı artırımı üzerinden hesaplanan KDV, KDV beyanları üzerinden hesaplanan KDV den fazla olsaydı, KDV artırımı olarak yüksek olan tutar yani kurumlar vergisi matrahı artırımı üzerinden hesaplanan KDV dikkate alınacaktı. Böyle bir durumun varlığı halinde ise KDV artırımının yanı sıra kurumlar vergisi matrahı artırımı da yapılması şart olacaktı.

Saygılar

Tekrar selamlar.
Bende şöyle bir soru sormak istiyorum.

%8 kdv oranına tabi 1/2 tevkifatlı (%4) fatura düzenleyen bir firma için artırımda bulunmak istiyorum.

2008 yılı için beyan edilen kdv matrahı: 476.579,00
2008 yılı tah.eden.kdv toplam: 19.063,00
kdv %2 artırım vergisi: 381,00
2008 yılı beyan edilen kurumlar matrahı: 6.626,00
2008 yılı tah.eden kurumlar vergisi: 1.325,00
2008 arttırılacak kurumlar matrahı: 22.440,00
2008 yılı için ödenecek kurumlar vergisi %15 üzerinden : 3.366,00

Bir önceki mesajda paylaştığım örneğe göre gidecek olursak kdv artırım bedeli kurum matrah artırımının (22.440,00 TL) %18 mi kdv'si alınmalı. (%18 kdv 4.039,00 tl)

kdv artırım bedeli,kurum artırılan bedelin %18 inden az olursa kdv beyanı olarak kurumlar artırılan bedelin %18 i olarak mı dikkate alınmalı. ?

Hal böyle ise aynı sorun 2009 yılı içinde olacak....

Biraz karışık oldu ama inşallah anlatabilmişimdir.

Saygılar.

Kdv matrahı üzerinden hesaplanan kdv artırım vergisi 381,00
kurumlar matrahı üzerinden hesaplanan kdv artırım vergisi 4.039,00

Dolayısıyla 2008 kdv artırımı için 4.039,00 tl ek kdv ödenecek
Örneğe göre kdv artırımı için daha fazla ödeme yapacağımdan kurumlar artırımına gitmeye gerek yok deniyor.
Gerçi biz kurumlarıda arttıracağız.

Gidişatta sorun yok sanıyorum..
Herhalde doğru düşünüyorum...
Saygılar

Selamlar
Saın COnsultant genelgeyi inceledim.
Biz istisna veya tecil-terkin kapsamında değiliz.İndirimli orana tabiyiz denebilir.Çünkü satışlarımız %4 alışlarımız genelde %18..Dolayısıyla hiç kdv ödemesi çıkmadığı gibi,yaklaşık 200.000 lira civarında devreden kdv mevcuttur.Kdv iadesi konusuna girmiyorum, o kısım biraz karışık..
Yukarıda anlattığım örneğe göre matrah artırımını mükellefe teklif ettim.Eğer yasada uzama olmazsa 2 mayıs son müracaat günü olacaktır.O nedenle acil karar vermeli tabiki.Yinede atladığım veya bilmediğim başka konular varsa yorum ve görüşlerinizi öğrenmek isterim.
Saygılar.

arkadaşlar merhaba,
4 nolu iç genelge çıkmadan önce ;
tecil-terkin yada istisna kapsamında işlemi olanların ((vermesi gereken beyannamelerin tümünü verenler için)bu işlemler sonrası arttırım yapılcak yılın herhangi bir ayında yada tümünde hesaplanan kdv'si çıksın yada çıkmasın ) kurumlar vergisinde arttırımda bulunması zorunlu olduğu ve bu arttırılan krumlar vergisi matrahı üzerinden genel oranda hesaplanan kdv ile kdv arttırımından hesaplanan verginin karşılaştırılıp büyük olanı kdv arttırımı olarak dikkate alıncağı 1 seri nolu tebliğde açıklanmıştır. Bu kapsama girenlerin kanunun 7/2-c maddesinden yararlanacağı ifade edilmiştir.

ancak 4 nolu iç genelge sonrasında;
tecil-terkin yada istisna kapsamında işlemi olanların (vermesi gereken beyannamelerin tümünü verenler için)bu işlemler sonrası arttırım yapılcak yılın her bir ayında hesaplanan kdv'si çıkanlar kurumlar vergisinde arttırımda bulunması zorunlu olmadığı, dolayısıyla kanunun 7/1 maddesinden yararlanacağı ifade edilmişitir.

bazı vergi dairesi müdürleri ile yapılan görüşemelerden;
esasen 7/1 maddesinden işlem yapması gerekipte, 4 nolu iç genelge öncesinde 1 seri nolu tebliğe istinaden 7/2-c maddesinden yararlananların kdv arttırımı yönünden ödedikleri yada tahakkuk ettirdikleri vergilerin düzeltmesi için bakanlıktan bir talimat gelmediği, vergi dairesi nedzinde fazla olan kısım için terkin yapılabileceği, konunun bir kaç gün içinde çözülmesini beklediklerini ögrendim.

indirimli oranda teslimi olanlar malesef bu kanun hazırlanırken dikkate alınmamış olup, genel orandan arttırımda bulunacaklardır.